Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Verslo informacija
Inovacijų dienose – įžvalgos, idėjos ir patarimai žemdirbiams

Kėdainiai. Antrą kartą Dotnuvos laukuose bendrovės „East West Agro“ (EWA) ir „Scandagra“ su partneriais surengė „Inovacijų dienas 2018“. Žemdirbiams buvo pristatyta daugiau kaip 120 skirtingų bandymų, kurie demonstruoti 500 laukelių, taip pat naujausia žemės ūkio technika.

Dvi dienas trukusiame renginyje gerokai per 1 000 renginio dalyvių apžiūrėjo žieminių rapsų ir kviečių veisles ir jų tręšimo bei apsaugos technologijas, mikroelementų bandymus kviečiuose ir rapsuose, ekologinių augalų auginimo technologijas, naujas derlingas vasarinių javų, žirnių, pupų, kukurūzų veisles. „Ūkininkams ši diena sunki, bet tikrai naudinga. Jei žemdirbys išsineš nors vieną gerą idėją ir pritaikys ją savo praktikoje, tai mūsų tikslas bus pasiektas“, – sakė renginio organizatoriai.

Atidarydami renginį „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas ir EWA generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas pabrėžė, kad jau pats pavadinimas – Inovacijų dienos – įpareigoja ieškoti ir rasti naujų ne tik agronominių, bet ir techninių sprendimų, o pokyčiai ir dinamika žemės ūkio versle tiesiog tvyro ore, skatina žengti į priekį, nesustoti investuoti, domėtis naujovėmis.

Renginio atidarymo akimirka (iš kairės): „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas, garsiausias šalies lenktynininkas Benediktas Vanagas ir EWA generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas

Žemdirbius sveikino ir neatsiejama renginio įvaizdžio dalimi tapęs garsusis šalies lenktynininkas Benediktas Vanagas. „Ūkininkams šiemet ir visais kitais metais patarčiau turėti reikalų su geriausiais. Su tais, kurie žino, kas yra inovacijos ir kaip jas taikyti, kad gautų geresnius rezultatus. Žemdirbiai labai neblogai išmano, kaip įveikti reikiamą atstumą net ir ypač prastais keliais – štai tuo mes esame panašūs!“, – pabrėžė V. Vanagas.

Didžiausias iššūkis – nenuspėjami orai

Pirmą kartą „Inovacijų dienos“ buvo surengtos 2016-aisiais, ir iš karto sulaukė didžiulio žemdirbių susidomėjimo. Šiemetiniam renginiui buvo pradėta ruoštis maždaug prieš metus – praėjusių metų vasarą buvo sudaryti bandymų laukelių planai. Visą techninį darbą atliko Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto darbuotojai, darbus koordinavo vyresnioji mokslo darbuotoja Lina Šarūnaitė. Bandymų laukeliai daryti su keturiais randomizuotais (išdėstytais atsitiktine tvarka) pakartojimais – mokslininkai dirbo pagal gerąją mokslinę praktiką, todėl tyrimų rezultatai yra patikimi.

Pasak „Scandagra“ augalų apsaugos eksperto Dainiaus Štitilio, didžiausias šių metų iššūkis yra tai, ko neįmanoma kontroliuoti – orai. Vasara tikrai ne tokia, kokios tikėtąsi. „Čia kaip ir lošiant kortomis – nežinai, kokia korta iškris. Turėdami dvejų pastarųjų metų patirtį su labai lietingomis vasaromis, technologijas derinome būtent prie tokių orų. Tačiau išėjo taip, kad drėgnų metų sąlygomis jau išbandytos technologijos šiemet buvo patikrintos ekstremalios sausros sąlygomis. Tai labai įdomu – turėsime dvejų visiškai skirtingų metų duomenis, kuriuos bus galima palyginti“, – sakė D. Štitilis.

Naujus augalų apsaugos sprendimus žemdirbiams pristato „Scandagra“ augalų apsaugos ekspertas Dainius Štitilis (dešinėje) ir „Syngenta“ produktų ekspertas Juozas Semaška

Pavyzdžiui, dvejus metus javuose ryškiausia problema buvo fuzariozė, o šiemet orų sąlygos tokios, kad šios ligos faktiškai nėra. Beje, pavasaris irgi buvo labai netradicinis – po vėsių orų atėjo staigus ir stiprus atšilimas, ir augalai per dvi savaites praėjo tuos augimo tarpsnius, kuriems paprastai prireikdavo mėnesio, todėl kai kurių produktų (pvz., augimo reguliatorių) tiesiog nespėta panaudoti.

Daugelyje bandymų variantų padaryta trejopa – ekonominė, vidutinė ir stipri – apsauga. „Nesiekiame parodyti, kad štai čia geriausiai atrodo pasėlis ir gaunamas gausiausias derlius. Jei toks variantas labai brangus, tai gal geriau žemdirbiui rinktis vidutinį variantą, kad ir mažesnis gautas derliaus priedas tikrai atpirktų sąnaudas“, – ekonominį technologijų aspektą pabrėžė D. Štitilis.

Žemdirbiai Inovacijų dienas dažnai pavadina „mažąja Agrovizija“ – bandymų laukelių gausa, moksline metodika atliekamais tiksliaisiais tyrimais, pateikiamomis įžvalgomis šis renginys išties nenusileidžia garsiajai parodai

Yra ir labai įdomių eksperimentų – imituota savotiška laiko mašina: gegužės 31 d. pasėti žieminiai rapsai Trinity ir panaudoti tie herbicidai, kurie įprastai būtų naudojami rudenį. Taip siekta išbandyti naują herbicidą Belkar, kad žemdirbiai galėtų savo akimis pamatyti jo veikimą.

„Vienas tinkamiausių dėl itin lankstaus panaudojimo laiko šiais metais pasirodė fungicidas SiltraXPRO. Startavome su labai stipriu dviejų veikliųjų medžiagų produktu Amistar Gold – tai unikalus plataus veikimo spektro fungicidas rapsų apsaugai. Naujiena žirnių augintojams – sisteminio veikimo herbicidas NovitronDAM. Daug tikimės iš jau minėto herbicido Belkar žieminiams rapsams“, – svarbiausias augalų apsaugos naujoves vardijo D. Štitilis.

Veislių naujovės ir dėmesys tarpiniams pasėliams

„Scandagra“ sėklų produktų vadybininkas Albertas Maskaliūnas sakė, kad pagrindinė topinė žieminių kviečių veislė išlieka vidutinio ankstyvumo Zeppelin. „Jau ketvirtą sezoną prekiaujame jos sėkla ir pardavimai patys didžiausi. Net ir skeptiškiausi ūkininkai pamatė, kad tai tikrai gera veislė. Populiarumą lemia geras balansas tarp aukšto produktyvumo, kokybės ir ankstyvumo“, – paaiškino A. Maskaliūnas.

Kalbėdamas apie naujienas, jis paminėjo žieminių kviečių veislę RGT Reform. Vokietijoje tai veislė Nr. 1 pagal auginamus plotus ir pelningumą. Švedijoje pastarąsias 6 žiemas tai buvo geriausiai žiemojusi ir davusi stabilų per 10 t/ha derlių veislė.

„Scandagra“ sėklų produktų vadybininkas Albertas Maskaliūnas užtikrino, kad plačioje veislių pasiūlos gamoje tinkamiausią variantą savo laukams ras ir išrankiausi žemdirbiai

Kardinaliai atsinaujino žieminių rapsų veislių pasiūla: žemdirbiai gali rinktis derlingumu stebinančius DK Expiro ir DK Sequel. DK Expiro bandymų stotyse davė net 30 proc. didesnį derlių už standartą.Tai didelis, masyvus hibridas, turintis dvigubą atsparumą fonozei ir ankštarų atsidarymui. DK Sequel – mažesnės biomasės, bet derlingumu neatsiliekantis – derlius iki 15–20 proc. didesnis negu standartinių hibridų.

Nauja žieminių rapsų veislė Alicante skirta ankstyvai pjūčiai, turi atsparumą fomozei ir ankštarų atsidarymui. Hibridas Hasting tinkamas auginti bet kokios struktūros dirvožemyje, tinka ir ankstyvesnei, ir vėlyvesnei sėjai – tai tarsi auksinis viduriukas, kuris visada duos stabilų derlių. Pats pigiausias segmentas (bet tikrai ne prasčiausias) – linijinė rapsų veislė Trinity. A. Maskaliūno nuomone, tai pati derlingiausia iš dabar esančių linijinių rapsų veislių Lietuvoje.

Renginio lankytojai atidžiai apžiūrėjo pupas Isabell, Galaxy, Stella, žirnius Alvesta, Bagoo, Karpate, avižas Galant, Avenue, Harmony, salyklinius miežius RGT Planet ir Quench. Pakeistos žalinimo programos taisyklės paskatino ūkininkus labiau domėtis tarpinių pasėlių augalais. „Scandagra“ siūlo septynis skirtingus dvikomponenčius ir trikomponenčius mišinius tarpiniams pasėliams – augalai parinkti taip, kad gerintų dirvožemio struktūrą, didintų organinės medžiagos kiekį, aktyvintų mikroorganizmų veiklą.

Laukeliuose demonstruoti įvairūs tręšimo variantai su Yara Vita, Profi ir Nanoplant linijų trąšomis. „Scandagra“ pardavimų vadovas Eduard Kapralov atkreipė dėmesį, kad šiemet tręšimo bandymuose daug dėmesio skirta sierai – buvo įdomu išsiaiškinti, kaip ji veikia derlių. Bandymais siekta pasverti, kokią naudą duoda papildomas augalų tręšimas, ar jis tikrai visada ekonomiškai apsimoka. „Nors ir dabar grūdų supirkimo kaina nėra aukšta, bet gali ateiti sunkmetis, kai grūdai dar labiau pigs, ir tam reikia būti pasirengus – žinoti, kaip užauginti derlių su mažiausia savikaina“, – kalbėjo pardavimų vadovas.

„Apie trąšas daug kalbama, bet bandymų daroma mažai, todėl mes tam šįkart skyrėme tikrai daug dėmesio“, – sakė „Scandagra“ pardavimų vadovas Eduard Kapralov

E. Kapralov neslėpė, kad laukeliuose neišvengta ir klaidų – per karščius nupurškus fungicidu, buvo nudeginti javų lapai. „Ši klaida kainuos mažiausiai pusę tonos prarasto grūdų derliaus, bet tai gera pamoka, kaip nereikia daryti“, – sakė pardavimų vadovas ir pabrėžė, kad žemdirbiai kviečiami diskusijai, bendriems svarstymams ir geriausių sprendimų paieškoms.

Inovatyvios mašinos – skirtingoms technologijoms

Geriausios augalų veislės, trąšos, augalų apsaugos priemonės nieko vertos be technikos, reikalingos konkrečiai operacijai ar darbui atlikti. Tad „Inovacijų dienose“ žemės ūkio technikos prekybos bendrovė EWA pristatė ne tik Massey Ferguson traktorius, javų kombainus, bet ir plačią naujausių žemės dirbimo ir dirvos paruošimo, sėjos mašinų gamą.

Iš viso renginyje eksponuota apie 40 vienetų savaeigės technikos, įskaitant net tik visą Massey Ferguson traktorių nuo 110 iki 400 AG gamą, bet ir javų kombainus, teleskopinius ir šarnyrinius krautuvus. Žemdirbystės instituto laukuose demonstruotas septynių žemės dirbimo ir dviejų sėjos mašinų darbas.

„Esame inovatyvūs ir lankstūs. Neperšame žemdirbiams vienos ar kitos technologijos, tačiau galime pasiūlyti techniką kiekvienam pagal poreikius. Dirbdami su pasaulyje pripažintais žemės ūkio mašinų gamintojais, tinkamą sprendimą galime pasiūlyti kiekvienam ūkiui – tiek propaguojančiam tradicinę ariminę žemdirbystę, tiek pirmenybę teikiančiam minimaliam dirbimui, tiek ir besidominčiam gana nauja mūsų šalyje tiesioginės sėjos technologija“, – sakė bendrovės Technikos padalinio direktorius Remigijus Savickas.

„Bendrovių EWA ir „Scandagra“ jau antrus metus organizuojamų inovacijų ir naujausių ūkininkavimo technologijų dienų koncepcija tokia pati kaip ir Danijoje rengiamų „DLG Inovation Days“. Esame inovatyvūs ir lankstūs – tai ir norime parodyti mūsų šalies žemdirbiams“, – sakė EWA Technikos padalinio direktorius Remigijus Savickas

Ariminę žemdirbystę taikantiems ūkiams bendrovė gali pasiūlyti švedų gamintojo „Agrolux“ plūgus ir kitus padargus, būtinus dirvai paruošti – tankinimo volus, kultivatorius, tradicines prancūzų gamintojo „Sulky“ sėjamąsias su rotoriniais kultivatoriais. Minimalų žemės dirbimą taikantiems ūkiams siūlomos „Dal-Bo“ ir „Bednar“ gamintojų žemės dirbimo mašinos, kuriomis galima atlikti tiek seklų dirvos purenimą, tiek ir giluminį dirbimą, paruošti dirvą kitų metų sėjai.

Ieškantiems inovatyvių sprendimų, leidžiančių tausoti dirvožemį ir mažinti sąnaudas, EWA siūlo vadinamąją No-till arba tiesioginės sėjos technologiją ir jai skirtas Sky Easy Drill sėjamąsias, kurių gamintojas – Prancūzijos kompanija „Sulky“. Nemaža dalis šio gamintojo mašinų (trąšų barstytuvai, tradicinės sėjamosios, rotoriniai kultivatoriai) mūsų šalies žemdirbiams gerai žinomos – EWA jomis prekiauja jau penkerius metus. Bemaž 10 nuo 3 iki 6 m darbinio pločio tiesioginės sėjos sėjamųjų Easy Drill jau dirba mūsų šalies laukuose.

Geriausi rezultatai optimaliomis sąnaudomis

Pasak R. Savicko, Europoje griežtėjant žalinimo reikalavimams, vis didesnį dėmesį skiriant dirvožemiui ir jo būklei, žemės ūkio technikos gamintojams taip pat tenka ieškoti naujų sprendimų ir technologijų. Viena jų – tiesioginė sėja, kurios paskirtis yra įterpti sėklą su specialiai tam pagaminta sėjamąja tiesiai į ankstesnio derliaus liekanas, minimaliai suvagojant dirvožemį.

Ši technologija taupo drėgmę, reikalingą augalams dygti, nes neišjudinamas dirvožemis, o nuo drėgmės išgarinimo saugo ankstesnio derliaus atliekos ant dirvos paviršiaus. Didžioji dalis dirvos paviršiaus paliekama nejudinta po šiaudų danga, todėl labai pagerėja apsauga nuo vėjo ir vandens erozijos. Taip sėjant sumažėja ir piktžolių, nes visa dirva nėra išjudinama, o tik įpjaunama vagutė, kurioje sėjama sėkla.

Tiesioginės sėjos mašina Sky Easy Drillgalima sėti tiek į visiškai neruoštą ir keletą metų nedirbtą lauką, tiek tiesiai į ražieną ar minimaliai ruoštą dirvą

Ypač svarbu tai, kad sėjant tiesiai į ražieną kartu galima įsėti ir kelių žolių mišinius, kurie gerina dirvožemio būklę (kaupia maisto medžiagas dirvožemyje, jį išpurena). Leidžiant gamtai pačiai susireguliuoti dirvos kietumą, kaupti maisto medžiagas, sumažinamas papildomų padargų poreikis (atliekama tik viena operacija). Taip optimizuojamos ir sąnaudos derliui gauti.

Tiesioginės sėjos mašinų Sky Easy Drill gamybos vadovas Prancūzijoje turi ūkį, kuriame jau 19 m. taiko šią technologiją. Siekdamas mažiausiomis sąnaudomis gauti didžiausią grąžą, savo ūkyje jis atlieka daugybę bandymų. „Pavyzdžiui, ieškodamas geriausio priešsėlio vienai ar kitai žemės ūkio kultūrai, jis sukūrė daugiau kaip 300 skirtingų žolių derinių. Jo tyrimai – jau patikrinti laiko, tad rekomendacijos gali būti labai naudingos ir mūsų žemdirbiams“, – neabejojo R. Savickas.

Easy Drill sėjamosios gali būti naudojamos sėjai tiek į visiškai neruoštą ir keletą metų nedirbtą lauką, tiek tiesiai į ražieną ar minimaliai ruoštą dirvą. Sėjant į tarpinius pasėlius, kurie gali būti labai įvairaus aukščio, technologijoje svarbus vaidmuo tenka ant traktoriaus priekinės pakabos kabinamam volui, kuris suguldo žolę, kad paskui važiuojanti sėjamoji galėtų siaurais ruožiukais įsėti ir įspausti sėklas. Technikos specialisto teigimu, kadangi kiekviena sėjimo sekcija dirba atskirai ir važiuoja ant atskirų ratukų, tad, nepaisant to, ar bus kalniukas ar duobutė, sėkla bus pasėjama tiksliai nustatytu gyliu.

Mašinų demonstracija lauke

Bandyminius laukelius apžiūrėję renginio dalyviai galėjo įsitikinti, kaip realiomis lauko sąlygomis dirba skirtingų gamintojų mašinos. Ariminei technologijai, be Agrolux 5 korpusų plūgo, demonstruoti dviejų skirtingų gamintojų kultivatoriai – Dal-Bo Cultimax ir Bednar Swifter. Pastarasis kombinuotas 8 m darbinio pločio kultivatorius turi ir sunkius žiedus kietai dirvai sutrupinti. Dirvai prieš sėją paruošti ir išlyginti EWA siūlo Dal-Bo Maxiroll tankinimo volus, kurie gali būti nuo 5,3 iki 12,3 m, nors Lietuvoje populiariausi 6,3 m darbinio pločio padargai.

Neariminei žemdirbystei demonstruoti Bednar Swifter diskiniai ir noraginiai skutikliai.R. Savicko teigimu, šio gamintojo diskiniai skutikliai Europoje yra labai populiarūs, Lietuvoje taip pat jau dirba apie 20 didelio darbinio pločio (10–12 m) mašinų.

Technikos demonstracija traukė ūkininkų dėmesį

Sprendimas suslėgtai, suspaustai dirvai – Bednar Terraland giluminis purentuvas, galintis dirbti žemę iki 60 cm. „Norint išvengti nuostolių dėl tuščių galulaukių, kurios po šlapių pernykščių metų ypač sumintos, giluminis dirvos purenimas būtinas. Mūsų pristatomas Bednar Terraland purentuvas gali būti naudojamas ne tik giluminiam padui suardyti, Europoje ne vienas ūkis jį naudoja skutimui – išpurena juo dirvą ir iš karto važiuoja su sėjamąja, turinčia pirminio žemės įdirbimo įrangą“, – padargo naudojimo galimybes atskleidė technikos žinovas.

Giluminiu purentuvuBednar Terraland galima dirbti iki 60 cm ir naudoti jį ne tik padui suardyti, bet ir seklesniam dirbimui

Šios padargo galimybės renginyje ir pademonstruotos – į giluminiu purentuvu išpurentą dirvą sėta tradicine Bednar Omega sėjamąja. Naujų technologijų šalininkams pademonstruotas tiesioginės sėjos mašinos Sky Easy Drill darbas – sėja į pievą.

Užsakymo Nr. 9510

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos