Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Verslo informacija
Galimybės auginti kukurūzų grūdus plečiasi

Pasvalys. Kukurūzai, auginami grūdams, gali praturtinti ūkių sėjomainas ir duoti papildomų pajamų. Yra naujų veislių, gerai tinkančių šiems tikslams, taip pat technikos, padedančios kokybiškiau pasėti, nukulti derlių. Veikia įmonė, iš ūkininkų superkanti nedžiovintus kukurūzų grūdus ir iš jų gaminti biokurą.

Kukurūzų grūdų auginimo ir realizavimo galimybės pristatytos Pasvalio r. vykusiame seminare, kurį organizavo UAB „Dotnuva Baltic“ ir UAB „Kurana“. Į seminarą susirinko daug kukurūzų auginimu besidominčių ūkininkų, kurių atvyko ne tik iš aplinkinių, bet ir tolimesnių šalies rajonų.

Kaip sakė renginį pradėjęs „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis, situacija grūdų rinkoje nėra paprasta, biržų ateities sandorių kainos ūkininkų kol kas nedžiugina. Kita vertus, žemdirbiai nuolat ieško būdų, kaip papildyti sėjomainas, praplėsti savo auginamų augalų rūšių asortimentą. Šiais atžvilgiais ūkininkus galėtų sudominti kukurūzai, auginami grūdams.

Pastaraisiais metais Lietuvoje deklaruojama apie 50 tūkst. ha kukurūzų pasėlių. Statistikos, kiek iš šio ploto skiriama ne silosui, o grūdams, nėra. Didžioji dalis kukurūzų plotų tenka pašarams. Tačiau matomos ir kukurūzų grūdų realizacijos perspektyvos: UAB „Kurana“ kasmet didina iš kukurūzų grūdų gaminamų produktų gamybą, todėl auga šios žaliavos poreikis.

Kaip sakė Sigitas Augas, UAB „Dotnuva Seeds“ vykdomasis direktorius, kukurūzai pasaulyje yra vieni derlingiausių augalų. Jie turi įvairių privalumų: taupiai naudoja drėgmę, galima atsėliuoti, nesudėtinga agrotechnika ir pan. Šiltėjančio klimato sąlygomis, tikėtina, kad kukurūzų auginimas plėsis ir mūsų šalyje.

Kukurūzų seminaras sudomino didelį žemdirbių skaičių

Augalai, turintys daugybę privalumų

Selekcininkai išveda daug naujų, derlingų kukurūzų hibridinių veislių. Šiemet situacija rinkoje dėl kukurūzų veislių sėklų – palanki: pernai buvo geras sėklinių pasėlių derlius, tiekimas – pakankamas.

Pristatydamas grūdams skirtas kukurūzų veisles S. Augas patarė ūkininkams atsirinkti tas, kurios geriausiai tiktų pagal auginimo tikslą ir ūkio sąlygas. Kukurūzų veislių rinkoje labai daug, jos skiriasi savo ankstyvumu, t. y. reikia žiūrėti, koks yra FAO skaičius, veislės turi būti išbandytos vietos sąlygomis.

„Dotnuva Seeds“ kasmet tiria daugiau kaip po 20 naujų kukurūzų veislių. Tyrimai atliekami Valstybinės augalininkystės tarnybos Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje (AVTS). Be to, įmonė keliose šalies vietose įrengia veislių kolekcijų bandymų ūkiuose.

Grūdams auginti „Dotnuva Seeds“ atrinko dvi, naujausiais duomenimis, labiausiai pasiteisinusias kukurūzų veisles: KWS Exelon FAO 190 ir KWS Nevo FAO 180. Vidutinis 2022–2023 m. šių veislių derlingumas Kauno AVTS atitinkamai siekė 9,4 t/ha ir 9,8 t/ha grūdų, skaičiuojant 14 proc. drėgmės. Kūlimo metu šių veislių grūdai skirtingais metais buvo 25–30 proc. drėgnumo, priklausė nuo rudens oro sąlygų.

Kaip pastebėjo S. Augas, kukurūzų grūdų išdžiovinimas sudaro vienas didžiausių jų auginimo ir apdorojimo kaštų ūkiuose ir gali siekti iki 1 tūkst. eurų hektarui, jeigu kuliami labai šlapi grūdai. Todėl renkantis veisles auginti grūdams, reikia atsižvelgti į balansą tarp grūdų derlingumo ir jų drėgnumo kūlimo metu. Danijoje ir Lietuvoje atliktų bandymų duomenys parodė, kad veislės KWS Nevo derlingumo ir kuliamų grūdų drėgnumo balansas buvo geriausias.

Apžvelgdamas kukurūzų auginimo niuansus S. Augas augintojams patarė nepamiršti, kad tai yra šilumamėgiai augalai ir nesėti jų į šaltą dirvą, jos temperatūra turi būti ne žemesnė kaip +8–10 ℃.  Nesėti per sekliai: sunkiose dirvose sėjos gylis turėtų būti 4–6 cm, o lengvose – 6–8 cm. Auginant grūdams sėklos norma turėtų būti 75–80 daigių sėklų 1 kv. m. Labai gerai būti su sėklomis lokaliai išberti ir fosforo trąšų, nes tai esmingai padidina derlingumą.

Sėjamosios, kurios trąšas įterpia porcijomis

Kokios sėjamosios tinka kukurūzams sėti, pristatė „Dotnuva Baltic“ produktų grupės vadovas Mindaugas Dikšaitis. Vienos tokių – „Kverneland“ Optima-F sėjamosios, kurios tinka įvairiems augalams, tarp jų ir kukurūzams sėti, galima jas pritaikyti sėti ir 75 cm tarpueiliais. Šios sėjamosios turi įvairių privalumų ir techninių galimybių. Pavyzdžiui, kintamos normos sėjos galimybę, trąšų įterpimą pagal laukų žemėlapius.

„Geoseed“ sistema leidžia sinchronizuoti sėklų išdėstymą per darbinį plotį ir sėklas išdėstyti labai tiksliai ne tik eilutėse, bet ir skersai eilučių. Tai leidžia vėliau lauke atlikti mechanizuotą piktžolių kontrolę ir išilgai, ir skersai lauko, nepažeidžiant augalų.

Dar vienas „Kverneland“ Optima-F sėjamųjų privalumas – galimybė sėjant trąšas įterpti ne ištisa eilute, o porcijomis – tiksliai po sėkla, 5 cm giliau. Tai leidžia sutaupyti iki 25 proc. trąšų ir gauti tokį patį derlių. Europoje atlikti bandymai, kur buvo tiriamas kukurūzų aukštis ir derlingumas, parodė, kad netgi su 50 proc. trąšų, įterptų porcijomis, kiekiu galimas toks pat derlius, palyginti su įprastos normos trąšų įterpimu eilutėmis. 

Kukurūzų augintojams gali būti aktualūs ir tarpueilių kultivatoriai bei skystų trąšų įterpimo mašinos. „Dotnuva Baltic“ įmonė siūlo plačią gamą austrų gamintojo „Einböck“ kultivatorių „Chopstar“, kurie gali ne tik purenti, bet ir išberti sėklas, trąšas.

Kukurūzų pasėliams tręšti skystomis trąšomis labai tinkamas „Agrisem“ kompanijos kultivatorius „Fertill“.

Paruošti kombainą užtruks vos 1 valandą

Palyginti su įprastais kviečiais ar kitais javais, kukurūzų derliaus kūlimas reikalauja tam tikro techninio pasirengimo. Kaip sakė „Dotnuva Baltic“ vadybininkas Paulius Račiūnas, „Case IH“ rotorinius kombainus Axial Flow paruošti kulti kukurūzus galima labai greitai, vos per 1 val.

Kukurūzų derliui kulti naudojami tiek 150, tiek 250 serijos Axial Flow kombainai. Jų privalumai: „Grain to grain“ kūlimo sistema, dirbanti grūdų ištrynimo principu, visiškai neskaldant grūdų, galima keisti pobūgnius, išsilyginanti sietų sistema, didelis iškrovimo našumas, nestabdant darbo.

Naujų modelių kombainai turi vis daugiau komfortą didinančių elementų, tokių, kaip automatinis vairavimas, eilučių sekimas, automatinė kūlimo sistema pati koreguota kombaino važiavimo greitį, rotoriaus sūkius ir kt., sudaromi laukų derlingumo žemėlapiai.

Kaip pastebėjo P. Račiūnas, didžioji dalis 250 serijos Axial Flow kombainų parduodami su vikšrinėmis važiuoklėmis, kurios itin patogios kuliant kukurūzus, kadangi rudenį dirvos gali būti šlapios, sunkiai išvažiuojamos, be to, vikšrai mažiau jas slegia.

Pastarąjį metą „Case“ IH įmonė pristatė jau ir 160, 260 bei AF11 serijos naujus kombainus, kuriuos netrukus pamatys ir Lietuvos ūkininkai.

Kukurūzų derliaus kūlimo specifika dar yra ta, kad prie kombainų reikia specialių skabytuvių. „Dotnuva Baltic“ įmonė augintojams siūlo įvairių dydžių „Case“ IH arba „MacDon“ gamintojo kukurūzų skabytuves. Pastarosios tinka įvairių gamintojų kombainams.

„Lyginome šių dviejų gamintojų skabytuvių darbą, su „MacDon“ pavyko pasiekti 1,3 km/val. didesnį darbinį greitį, o tai lėmė ir didesnį darbo našumą“, – pastebėjo P. Račiūnas.

Seminaro pranešėjai (iš kairės): Dangis Valaitis, Odeta Griciūnienė, Paulius Račiūnas, Aukštadvario ŽŪB agronomas Žydrūnas Juzikis, Sigitas Augas ir Mindaugas Dikšaitis

Techniką galima išsinuomoti

Galimybes didesniam skaičiui ūkininkų auginti kukurūzų grūdus didina ir tai, kad ūkyje nebūtina turėti visą šiems tikslams reikalingą techniką. Ją galima ir išsinuomoti iš jau antrus metus veikiančios šiam tikslui įsteigtos „Dotnuva Baltic“ įmonės „Dotnuva Rent“.

Kaip pristatė D. Valaitis, nuomai įmonė gali pasiūlyti visą gamą žemės ūkio technikos, kurią pristato „Dotnuva Baltic“. Klausimas – pirkti ar nuomotis? Atsakymas priklauso nuo ūkio padėties ir tikslų.

Pasak renginyje dalyvauti negalėjusio, bet ūkininkams gerai pažįstamo „Dotnuva Rent“ nuomos vadybininko Ramūno Steniulio, nuomos privalumai yra tokie, kad padirbus su technika kurį laiką, galima įvertinti, ar ji tinka ūkyje, jeigu planuojama vėliau įsigyti. Išsinuomojus techniką suteikiama serviso pirmenybė, nemokamas aptarnavimas, pakaitinė technika. Nuomodamas techniką ūkininkas nepriklauso nuo bankų.

Nuo šio pavasario sezono „Dotnuva Rent“ taip pat teiks ūkininkams tokių augalų, kaip kukurūzų, runkelių, saulėgrąžų ir pan. sėjos paslaugą. Tai patogu tiems, kas neturi reikiamos sėjamosios, o nori išplėsti savo auginamų augalų rūšių spektrą.

Perka kukurūzų grūdus nuo kombaino

Būtent tai, kad galima parduoti nedžiovintus, tik ką nukultus nuo kombaino kukurūzų grūdus, leidžia juos auginti ir tiems ūkiams, kurie neturi džiovyklų arba nenori patirti papildomų išlaidų džiovinimui.       

Vadinamus šlapius kukurūzų grūdus superka Pasvalio r. įsikūrusi UAB „Kurana“, į vieną grandinę sujungusi bioetanolio, biodujų, elektros ir šilumos energijos gamybos procesus. Įmonės veiklą ir kukurūzų supirkimo bei perdirbimo galimybes pristatė UAB „Kurana“ pirkimų vadovė Odeta Griciūnienė.

UAB „Kurana“ pirkimų vadovė Odeta Griciūnienė pristatė įmonės veiklą ir kukurūzų grūdų supirkimo galimybes

Per metus „Kurana“ superka apie 80 tūkst. t grūdų: ne tik kukurūzų, bet ir kvietrugių. Superkamų ir perdirbamų kukurūzų kiekiai išaugo nuo 12,5 tūkst. t 2020 m. iki beveik 40 tūkst. t 2023 m. Ateityje planuojama šį kiekį dar didinti.

Perkami šlapi, nevalyti, kukurūzų grūdai. Taigi, jų nereikia džiovinti, bet, kaip akcentavo O. Griciūnienė, nukulti kukurūzai negali stovėti ilgiau kaip 3 paras. Todėl nukūlus, ne vėliau kaip kitą dieną, juos būtina atvežti į įmonę, kad būtų spėta juos kokybiškai sudėti į plastikines saugojimo rankoves, kuriose jie sandėliuojami iki kol bus perdirbti. Kukurūzai priimami spalio-lapkričio mėnesiais, o kartais ir rugsėjo pabaigoje, nelygu, kada ūkiai pradeda juos kulti.

UAB „Kurana“ atstovė pristatė kukurūzų grūdų supirkimo kokybės rodiklius ir akcentavo, kad bazinis drėgnumas skaičiuojamas 32 proc. Jeigu jis viršija šį rodiklį, taikomos kainos nuoskaitos, bet fizinis svoris nenuskaitomas. Nuoskaitos taip pat netaikomos, jeigu šiukšlinės bei grūdinės priemaišos neviršija 5 proc.

2024 m. sezono superkamų kukurūzų kaina skaičiuojama pagal formulę: priklauso nuo „Matif Maize NOV‘24“ biržos kainos, plius sutarta premija. Pasak įmonės atstovės, vidutinės kukurūzų grūdų supirkimo kainos buvo tokios: 2020 m. – 105 eurai, 2021 m. – 125, 2022 m. – 251, 2023 m. – 137 eur/t. „Esame priversti būti rinkos žaidėjais, nes mūsų produkto kaina taip pat priklauso nuo biržos, taip pat ją įtakoja ir perkamų grūdų kaina“, – sakė O. Griciūnienė.

Ji paskatino ūkininkus drąsiai auginti kukurūzų grūdus, sudaryti su „Kurana“ sutartis, kuriose kainas galima fiksuoti iki spalio 10 d. Įmonė lanksčiai bendradarbiauja su augintojais, komunikuoja derinant grūdų priėmimo laiką.

Taigi, tiek auginimo, tiek techninės bei realizacijos galimybės plėsti Lietuvoje kukurūzų grūdų auginimą yra. Telieka jomis pasinaudoti.

Užsakymo Nr. 11534
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos