Žemdirbiai prašo pagalbos dėl sudėtingos padėties augalininkystėje
2016-09-02

Šilutė/Kaunas. Dėl liepos ir rugpjūčio mėnesiais iškritusio kaip niekada gausaus kritulių kiekio Šilutės rajono ūkininkams gali nepavykti nuimti viso derliaus. Rajono savivaldybė kreipėsi į Vyriausybę ir Žemės ūkio ministeriją, prašydama rasti galimybę bent iš dalies kompensuoti krašto žemdirbių patirtus nuostolius (jie dar bus skaičiuojami).

Anot Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Šilutės skyriaus, grūdai jau sudygę varpose, o didžiausi dirvų plotai vis dar sunkiai įvažiuojami dėl juose telkšančio vandens, todėl iškilo reali grėsmė, kad dalis derliaus taip ir liks laukuose. Esą ypač nepavydėtina padėtis tų ūkininkų, kurie turi finansinių įsipareigojimų ir yra sudarę išankstines grūdų pirkimo-pardavimo sutartis.

Šilutės hidrometeorologijos stoties duomenimis, liepos mėnesį Šilutėje iškrito 87,1 mm kritulių (klimatinė norma - 70 mm), o rugjūtį iki 20 d. - net 173,8 mm kritulių, kai klimatinė norma tesiekia 59 mm.

Linas agro mob 21 06 04

***

Lietuvos ūkininkų sąjunga praėjusį mėnesį kreipėsi Vyriausybę, parlamentinį Kaimo reikalų komitetą ir Žemės ūkio ministeriją dėl kritinės situacijos augalininkystės sektoriuje, kurią sukėlė drėgmės perteklius.

Žemdirbiams bus sudėtinga laiku vykdyti finansinius ir kreditorinius įsipareigojimus, nes lauktas derlius daug kur prastos kokybės ir gerokai mažesnis nei buvo suplanuotas. Daug papildomų lėšų reikalauja derliaus džiovinimas.

Nacionalinė mokėjimo agentūra informavo LŪS, jog tiesioginių išmokų avansai bus pradėti mokėti nuo š. m. spalio 17 d. (kaip ir ankstesniais metais) ir pasieks apie 99 proc. pareiškėjų per pirmąsias dvi avansų mokėjimo savaites - iki spalio pabaigos. Tačiau daugelis ūkininkų, turinčių kreditų už sėklą, augalų apsaugos priemones, trąšas, degalus, turi atsiskaityti su jas teikusiomis įmonėmis iki spalio 1 d., todėl labai svarbu, jog būtų tartasi tiek dėl paskolų termino atidėjimo, tiek dėl galimybės ankstinti tiesioginių išmokų mokėjimo terminą.

LŪS prašo inicijuoti kreipimąsi į bankus, žemdirbiams paslaugas kreditan teikiančias įmones dėl paskolų termino atidėjimo galimybės dėl nepalankių derliaus nuėmimo sąlygų. Taip pat prašoma derliaus supirkėjai netaikytų sankcijų dėl įsipareigojimų nevykdymo, kai didesnė dalis derliaus šiemet yra itin prastos kokybės. Žemdirbiai taip pat prašo kreiptis ir į biokuro katilinių bendroves, kad šios šiemet supirktų bent dalį pašarinių grūdų, netinkamų maisto gamybai, bet tinkamų biokuro gamybai.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai