Veislinių galvijų svėrimo paslauga tapo privaloma
2016-01-15

Kaunas. Pagal naujai patvirtintas Pagalbos veislininkystės taisykles mėsinių galvijų augintojams grynaveislių mėsinių veislių galvijų svėrimo paslauga tampa privaloma, o ją patikėta atlikti valstybės valdomai UAB „Šilutės veislininkystė". Anksčiau ūkininkai sverti gyvulius galėjo patys.

Nuo šių metų, net jeigu ūkyje yra savos svarstyklės, vieną svėrimą vis tiek turės atlikti „Šilutės veislininkystės" atstovas. Vieno galvijo pasvėrimas kainuos apie 12 eurų.

Pasak Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktoriaus Alvydo Pečiulaičio (nuotr.), augintojai, išgirdę apie naująją tvarką, reiškė nepasitenkinimą. „Kuriems reikės sverti 200 galvijų, susidarys nemaža suma", - ūkininkų nuotaikas išsakė A. Pečiulaitis. Tiesa, valstybė kompensuos iki 70 proc. su gyvulių produktyvumo kontrole susijusių išlaidų: 8,66 Eur per metus už vieną galviją ir 29,10 Eur per metus už kiekvieno grynaveislių mėsinių veislių galvijo įvertinimą pagal raumenų išsivystymą ir riebalų išsidėstymą.

Linas agro mob 21 04 01

Jeigu buliukai nebus pasverti nepriklausomos institucijos, kuriai pavesta atlikti kontrolinius svėrimus, nebus galima vertinti buliukų ir nustatyti jų veislinės vertės. A. Pečiulaitis paaiškino, kad buliukams, būsimiems reproduktoriams, taikomi labai griežti reikalavimai, jie privalo būti įrašyti į Kilmės knygos A skyrių, jeigu bus naudojami kaip veisliniai. Kilmės knygos B skyriuje įrašyti buliukai gali būti naudojami tik mėsai, nes jų palikuonys neturės veislinės vertės. Telyčaites pirkti, įsivežti, parduoti galima ir įrašytas į Kilmės knygos B skyrių.

Nepriklausomi ekspertai į ūkius važiuos su savo svarstyklėmis, kurios, pasvėrus galviją, iškart atspausdins kvitą su tikslia informacija apie jo svorį, svėrimo datą ir laiką minutėmis. Augintojams bus sudaryta galimybė nustatyti ir galvijo ilgojo raumens marmuringumą. Ši informacija, suteikianti žinių apie galvijo mėsos kokybę, veislines bandas turintiems augintojams yra labai aktuali.

Tačiau kyla abejonių dėl to, kad naują ūkininkams privalomą paslaugą vykdys valstybės valdoma įmonė, kuriai tai bus galimybė uždirbti iš ūkininkų. Vis dėlto LMGAGA direktorius A. Pečiulaitis į situaciją pažvelgė ir iš kitos pusės. „Galvijų kontrolinis svėrimas yra reikalingas sąžiningam gyvulio indeksui nustatyti. Vystant veislininkystę be svėrimo neišsiversi. Tad nors iš tos paslaugos uždirbs ir valstybė, nauda vis dėl to atiteks ūkiui", - aiškino LMGAGA vadovas, pridūręs, kad tokią tvarką vertėjo įteisinti jau anksčiau, nes tai yra normali pasaulinė praktika, taikoma veisliniuose ūkiuose.

Mėsinių veislių galvijų produktyvumo kontrolė vykdoma sveriant grynaveislius galvijus: telyčaites - 210 dienų (atjunkant) ir 365 dienų amžiaus (telyčių priesvoris iki 210 d. parodo motinos pieningumą, o priesvoris nuo 210 iki 365 d. - jos pačios produktyvumą), o buliukus - 210 d. (atjunkant) ir individualaus vertinimo metu. Iš atliktų svėrimų apskaičiuojamas būsimas buliuko svoris 365 dienų amžiaus. Produkcijai auginamų buliukų privalomai sverti nereikės.

A. Pečiulaitis minėjo, kad ūkininkams, kurie laiko galvijus mėsai, gyvulių produktyvumo kontrolė taip pat nereikalinga. Bet jiems iškils sunkumų, jeigu kada nors, tarkime, norės parduoti telyčaičių.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai