Tradicinę lauko dieną Žvirblonyse paženklino išganingas lietus
2016-07-04

Pakruojo r. Penktadienį bendrovė „Agrokoncernas" savo klientus sukvietė į tradicinę didžiąją metų lauko dieną Žvirblonių žemės ūkio bendrovėje. Daugiau kaip 500 žemdirbių iš visos Lietuvos apžiūrėjo naujausių augalų veislių kolekcijas, gilinosi į technologinės priežiūros ypatumus ir įvertino žemės ūkio technikos galimybes.

Renginio rytą lijo - Pasvalio rajone tai buvo ilgai lauktas lietus po dviejų mėnesių trukmės praktiškai visiškai sauso periodo. Tad renginį pradėdamas „Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys lietų laikė geru ženklu ir vylėsi, kad jis pagaliau atgaivins pasėlius, kuriuose jau buvo pradėję ryškėti sausros padariniai.

„Derliaus potencialas buvo labai geras, bet laukai jau šiek tiek nukentėjo nuo sausros. Pakruojui reikia lietaus! Pavasaris buvo gražus ir žmonės tikrai padarė viską, ką galėjo. Akivaizdu, kad javų varpos susiformavo gražios, tik neaišku, kaip bus su grūdų stambumu", - pasėlių būklę komentavo E. Šakys.

Linas agro mob 21 04 01

„Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys kalbėjo apie rekordinius sėklos pardavimų rezultatus, kurie rodo žemdirbių pasitikėjimą įmonės kruopščiai atliekama tinkamiausių veislių atranka 

Kartu įmonės direktorius pasidžiaugė puikiais praėjusių metų sėklos pardavimų rezultatais - parduotas rekordinis žieminių rapsų sėklų kiekis, kuris sudarė daugiau kaip 30 proc. visos mūsų šalyje parduotų rapsų sėklos. „Kitaip tariant, kas trečias hektaras žieminių rapsų yra užsėtas mūsų sėkla. Labai geri ir javų sėklos pardavimai - 14 tūkst. tonų", - sakė E. Šakys.

Žemdirbiams sveikinimo žodį tarė svečias iš Batarusijos - Gomelio chemijos gamyklos vienas iš direktoriaus pavaduotojų Nikolaj Nikolajevič Jermakovič. Jis prisiminė, kad sėkmingas bendradarbiavimas su „Agrokoncernu" tęsiasi jau 20 metų, o Gomelio chemijos gamykla yra viena iš pagrindinių NPK trąšų tiekėjų „Agrokoncerno" klientams. „Linkiu jums visiems gero derliaus", - nedaugžodžiavo svečias.

Žvirblonių žemės ūkio bendrovės Augalininkystės vadovas Gediminas Čiulada itin džiaugėsi lietumi ir patikino, kad jo šio krašto laukai nematė nuo balandžio 20 dienos. Žieminiai kviečiai bendrovėje užima 965 ha, pagrindinės veislės - Dagmar, Janne, Artist. Žieminiai rapsai auginami 690 ha plote, žirniai užima 144 ha, pupos - 82 ha, kukurūzai - 247 ha.

Žvirblonių žemės ūkio bendrovės Augalininkystės vadovas Gediminas Čiulada trumpai pristatė bendrovės veiklą

Kadangi Žvirblonių ŽŪB plėtoja ir pieno ūkį, daugiau kaip 500 ha plotas skirtas daugiametėms žolėms. Pasak G. Čiulados, pirmoji žolė jau sudorota, pasiruošta kokybiškų pašarų, dabar baigiamas pjauti atolas, kuris dėl sausros yra menkas. Bendrovė šiuo metu laiko 730 melžiamų karvių. Kaip ir visi pieno gamintojai, labai kenčia nuo žemų pieno supirkimo kainų. Skaičiuojama, kad dėl kainų skirtumo 2015 m., palyginti su 2014 m., patirtas 230 tūkst. eurų nuostolis.

Į Žvirblonių žemės ūkio bendrovės laukus renginio dalyviai, susirinkę Pakruojo dvare, buvo vežami net 18 autobusų - kad būtų patogiau viską apžiūrėti, daugiau kaip pusė tūkstančio dalyvių buvo suskirstyti į tris grupes

Veislių kolekcijose - kokybiškiausių atranka

Žvirblonių laukuose renginio dalyviai apžiūrėjo žieminių kviečių, žieminių rapsų ir vasarinių miežių veislių kolekcijas. Bendrovės „Agrokoncernas" sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius, pristatydamas žieminių kviečių veislių kolekciją, neslėpė, kad dar prieš savaitę pasėliai atrodė kur kas geriau, o dabar apatiniai kviečių lapai nugelto dėl sausros: augalai taip stengiasi kuo greičiau užbaigti vegetaciją. Susisukę lapai - taip pat augalo reakcija į sausrą: taip kviečiai stengiais išgarinti kuo mažiau vandens.

A. Radzevičius atkreipė žemdirbių dėmesį į jau laiko patikrintas žieminių kviečių veisles - Artist, Dagmar, Janne, ir naujienas - latvišką Edvins ir lietuvišką Gaja DS. Pastaroji pasižymi itin geru atsparumu ligoms, nes ir buvo buvo kuriama kaip skirta atsėliavimui. Šios veislės kviečiai gerai krūmijasi tiek rudenį, tiek pavasarį, jai rekomenduojamos didesnės azoto trąšų normos. Latviški kviečiai Edvins išsiskiria didelėmis ir sunkiomis varpomis, vidutinė 1 000 grūdų masė viršija 48 gramus. Net ir pernai, kai retai kam pavyko užauginti aukštos klasės kviečius, Edvins išlaikė grūdų puikią kokybę.

Pasak A. Radzevičiaus, Dagmar yra viena iš tų veislių kviečių, kurios pasėliai vizualiai neatrodo labai gražiai, tačiau nuomonė pasikeičia pradėjus kulti. Ši veislė išsiskiria itin aukštu derliaus potencialu ir geru žiemojimu. „Pernai sėklinių šios veislės pasėlių derliaus vidurkis buvo 7,8 t/ha", - priminė A. Radzevičius.

„Veislių atrankoje reikia turėti šalto proto ir sugebėti net gražiausiai atrodančioms veislėms pasakyti ne, jei jos nuvilia derlingumu ar prastu žiemojimu", - įsitikinęs Arnas Radzevičius. Nuo 2015 m. rudens pradėti bandymai, kai nuo apsnigų laukelių specialiai valomas sniegas - tai paprastas, tačiau veiksmigas metodas, atskleidžiantis veislių toleranciją šalčiui

Prie naujesnių veislių galima priskirti ir jau minėtą Janne, kuri yra šiek tiek vėlyvesnė - pernai ji pradėta kulti rugpjūčio 12-14 dienomis. Kai kuriuose ūkiuose auginant šios veislės žieminius kviečius pavyko perkopti 10 t/ha derlingumą. Kadangi augalai labai stipriai krūmijasi, rekomenduoja sėti nuo 3,5 iki 4,5 mln. daigių sėklų hektare ir šios normos neviršyti. Ieškantiems kitų žieminių javų, „Agrokoncernas" siūlo lenkų selekcijos žieminius kvietrugius Borowik ir vokišką rugių hibridą Mephisto.

Žemdirbiai susidomėję apžiūrėjo rapsų veislių kolekciją, užimančią beveik 90 ha plotą

Iš žieminių rapsų veislių „Agrokoncernas" siūlo rinktis „Rapool" sėklininkystės kompanijoje sukurtą Mersedes, kuri yra „pasmerkta" būti tarp populiariausių Lietuvoje - tai lemia derlingumas, itin geras žiemojimas ir didelis aliejingumas. DK Sensei - bene populiariausia žemaūgė rapsų veislė mūsų šalyje. Tai hibridas, kurį galima sėti jau rugpjūčio pradžioje.

Žemdirbiams siūloma drąsiai auginti žemaūges rapsų veisles, nes jos labai gerai žiemoja - praėjusią žiemą dauguma pusiau žemaūgių rapsų veislių gerai atsilaikė net Pietų Lietuvoje, kur buvo itin nepalankios žiemojimo sąlygos. Iš naujienų siūlomas hibridas Raffiness, kuris tinka ir vėlyvai sėjai, nes rudenį vystosi labai sparčiai.

Vasarinių miežių ir kviečių veislių kolekcijas pristatė „Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys. Gerą derlių žada vasariniai miežiai Tesla, Azit ir pašariniai šešiaeiliai Edvin bei vasariniai kviečiai KWS Akvilon, Rospuda, Ethos, Nawra. Lauko dienos dalyviai apžiūrėjo ir cukrinius runkelius Sinan bei žirnius Navaro.

Bandymų plotuose pabandytas suskaičiuoti būsimas derlius: pavyzdžiui, Tesla vasarinių miežių varpoje vidutiniškai yra po 19 grūdų, varpos svoris 0,86 g, padauginus iš 5 mln. varpų hektare, susidarytų 4,3 t/ha derlius

Kombainai - pardavimų „arkliukas"

Technikos demonstraciniame lauke žvilgsnius traukė naujiena - „Rostselmash" kombainas RSM 161. „Šis modelis pirmi metai Lietuvoje ir penkis tokius kombainus jau pardavėme", - patikino „Agrokoncerno technika" direktorius Donatas Višniauskas. Šis modelis turi 350 AG variklį Cummins/QSL 9, atitinkantį TIER 4 emisijų reikalavimus. Įdiegta informacinė sistema Adviser III, kūlimo sistema Tetra Processor (2 būgnai 800 mm skersmens), valymo sistema Optiflow. Grūdų bunkeris yra 10 500 l talpos, pjaunamosios plotis 7/9 metrai. Toks kombainas skirtas didesniems ūkiams - nuo 300-400 ha.

Dar viena naujiena - „Rostselmash" kombainas Acros 595 Plus, kuris jau kitais metais pakeis Acros 580. „Šis naujas modelis yra apie 30 proc. galingesnis, turi 9 000 l bunkerį ir 7 m pjaunamąją", - sakė D. Višniauskas. Pasak jo, apskritai šie rusiški kombainai yra pardavimų „arkliukas".

„Ko gero, šiemet pagal kombainų pardavimus būsime pirmi Lietuvoje. Jau sudaryta 80 pardavimo sutarčių, o iki sezono pabaigos 100 tikrai turėtų būti", - gerais rezultatais pasidžiaugė Donatas Višniauskas

Pasak „Agrokoncerno technikos" direktoriaus, Acros ir Vector kombainai žemdirbius traukia patikima kokybe ir gera kaina. Gerus atsiliepimus ūkininkai sužino vienas per kitą ir tai pati geriausia reklama. Skaičiuojama, kad rusiškų kombainų remonto išlaidos yra dvigubai pigesnės negu kitų analogų, be to, dėl palyginti paprastos konstrukcijos daug ką gali pasitaisyti bet kuris nuovokesnis mechanizatorius.

Šakių r. 200 ha augalininkystės ūkį turintis Darius Keblaitis (kairėje) Rostselmash Acros kombainu šiemet kuls jau šeštą sezoną. „Jokių nusiskundimų neturiu, gedimų nebuvo, kokybiškai nukuliu ir kviečius, ir rapsus, ir žirnius", - patikina ūkininkas

Sėkmingai juda ir 40 proc. šiemet padidėję Pottinger sėjamųjų pardavimai (populiariausios 4 m darbinio pločio pneumatinės sėjamosios), žemdirbių dėmesio sulaukė angliški savaeigiai purkštuvai FarmGEM, kurių sijų plotis siekia nuo 24 iki 36 m. Šiek tiek sunkiau kelią į rinką skinasi kanadietiški traktoriai Versatile, nes traktorių segmente konkurencija itin didelė.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai