Tikslusis ūkininkavimas – ne tik tam skirta įranga
2019-04-10

Akademija (Kauno r.). Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis pastebi, kad apie tikslųjį ūkininkavimą sklando tam tikri mitai, įsivaizduojant, kad jos pagrindas – išmanioji, tikslioji įranga traktoriuose.

„Iš tikrųjų ta įranga – tik priemonė sprendimams realizuoti. Tikslioji ūkininkavimo technologija yra skirta konkrečiam ūkiui, įvertinus jo sąlygas, dirvožemį, auginamus augalus, jų veisles. Tad pirmiausia tikslusis ūkininkavimas – tai konkretaus ūkio ir lauko analizė, kuriai atlikti reikalinga informacija turi būti gaunama iš kuo daugiau šaltinių, tik tada bus galima priimti tikslų sprendimą ir jį realizuoti su išmaniąja technika“, – sako R. Petraitis, pabrėždamas tiksliojo ūkininkavimo kompleksiškumą ir jo pagrindą – duomenis, kuriems apdoroti LŽŪKT kuria ir naudoja specializuotus įrankius ir kompiuterines programas.

Duomenų šaltiniai gali būti įvairūs, pradedant įvairiomis duomenų bazėmis, registrais, augalininkystės programomis, baigiant palydovinių sistemų ir dronų gaunamais duomenimis. Ne mažiau svarbi yra ir informacija, gaunama iš buhalterinės apskaitos ar ekonominės analizės.

RVAC 21 09 30

Visą tiksliojo ūkininkavimo paslaugų kompleksą nuo šiol savo klientams Konsultavimo tarnyba ir gali pasiūlyti, nes, R. Petraičio žodžiais, pagaliau pavyko užpildyti visą augalininkystės paslaugų grandinę, kurioje lig šiol trūko dviejų grandinėlių.

Viena jų – laboratorinės paslaugos ir tikslūs dirvožemio agrocheminiai tyrimai, antra – žinių, praktinių įgūdžių, susijusių su tiksliosios ūkininkavimo įrangos panaudojimu ūkyje, suteikimas. Tuo tikslu tarnyba įsigijo tiksliojo ūkininkavimo demonstravimo stendą, kuriame yra sumontuota dažniausiai ūkiuose naudojama įranga: automatinio vairavimo sistema, kintamos trąšų, sėklų normos nustatymo įranga ir kiti išmanieji elementai, kurie padeda ūkininkauti taupiau, tausiau ir mažiau kenkiant aplinkai.

Tikslusis ūkininkavimas buvo svarbiausias šių metų LŽŪKT akcentas parodoje „Ką pasėsi“. Nuotraukoje (iš kairės) LŽŪKT Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis ir augalininkystės paslaugų vadovas Karolis Urba

„Tad esamiems ir būsimiems klientams galime pasiūlyti visą paslaugų, susijusių su dirvožemiu, laukų tręšimu kintamomis normomis, paketą – nuo dirvožemio paėmimo, jo ištyrimo savo laboratorijoje, tręšimo plano parengimo kompiuterine programa, jo įkėlimo į išmaniąją techniką, kad galima būtų ištręšti kintama norma, iki ekonominio vertinimo. Daugelis pamiršta įvertinti atliktos technologijos poveikį derliui, ekonominiams rezultatams, o tai gana svarbi dalis. Tada vėl atliekama analizė, daromos korekcijos ir vėl ratas sukamas iš naujo“, – tiksliojo ūkininkavimo paslaugų kompleksą pristato R. Petraitis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai