Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Ūkis
Šiųmečio grūdų ir rapsų derliaus prognozės ES nedžiugina

Paryžius. Gausios liūtys kai kuriose ES šalyse jau sukėlė rūpesčių ūkininkams, pradėjusiems pavasarinę sėją, sunku įvažiuoti į žiemkenčių pasėlius su tręšimo technika. Tai gali turėti įtakos būsimo derliaus potencialui.

Šių metų pavasarinė sėja Prancūzijoje ir Vokietijoje prasidėjo sunkiai, nes ilgai užsitęsė lietūs. Tik dabar Vokietijoje šiek tiek išdžiūvo, vėl tapo įmanoma sėti ir tręšti.

„FranceAgriMer“ praneša apie labai lėtą vasarinių miežių sėjos pažangą Prancūzijoje, kuri yra didžiausia grūdų augintoja ES. Palyginti su praėjusia savaite, apsėtas pasėlių plotas padidėjo vos vienu procentiniu punktu ir siekia 27 proc. planuojamo ploto.

Bioversija 2024 04 26 m7

Žieminių kviečių būklė ir toliau šiek tiek prastėja. Tik 68 proc. apklaustų ūkių kviečių būklę įvertino nuo „geros iki puikios“, o tai 1 balu žemiau nei praėjusią savaitę. Panaši situacija ir su žieminiais miežiais: 70 proc. pasėlių įvertinti kaip „geri ir labai geri“.

Atsižvelgdama į esamą situaciją agentūra „Strategie Grains“ 2,5 proc. sumažino minkštųjų kviečių produkcijos 2024-ųjų sezoną ES prognozę, palyginti su pernai metais. Skaičiuojama, kad kviečių, pagrindinio bloko grūdų derliaus, gamyba ES sieks 122,6 mln. tonų.

„Strategie Grains“ dar pamažino šių metų rapsų derliaus prognozę – iki 18,3 mln. t. Toks kiekis būtų net 1,6 mln. t mažesnis negu 2023 m. Būsimam derliui įtakos turės sumenkę rapsų plotai. Pasak ekspertų, daugumoje bloko šalių numatomas rapsų derliaus sumažėjimas, tačiau labiausiai –  Rumunijoje ir Lenkijoje.

Manoma, kad dėl sumažėjusios rapsų gamybos dar padidės rapsų importas į ES, pirmiausiai – iš Ukrainos ir Australijos. Tiesa, tiekimą iš pastarosios šalies gali apsunkinti problemos Raudonojoje jūroje. Todėl gali suaktyvėti rapsų importas iš Kanados.

„Strategie Grains“ ekspertai 2024 m. saulėgrąžų ir sojų derliaus ES prognozes paliko nepakitusias, atitinkamai 10,7 ir 3,1 mln. t. O tai 9 ir 8 proc. viršija pernykščius rodiklius.   

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos