Savaitgalį kvepėjo pirmuoju medumi
2016-05-23

Jurbarkas/Raseiniai. Daugeliui bitininkų pastarosios dienos itin darbingos. Šilti ir sausi praėjusios savaitės orai paskubino pirmąjį medsukį, o savaitgalį turguje jau buvo galima nusipirkti šviežio medaus. Nors kaina jo didesnė negu pernykščio, pirkėjai per daug nesidera, nes pirmasis medus visada laukiamas ir paklausus.

Kai kuriems bitininkams spėriau apsisukus, šviežias šiemetis medus jau šeštadienį puikavosi ant turgaviečių prekystalių. Štai Jurbarko turguje lyderiavo šakiečiai, už pusę litro medaus prašydami 4-5 eurus.

„Šviežias pienių ir sodų medus. Puslitriukas - 5 eurai, pusė kilogramo - 3,5 euro", - viliojo pirkėjus vienas ir kitas prekiautojas. Pirkėjų atsirado, ir pirko ne tik po vieną, paragauti, bet ir po keletą stiklainių - sau, kaimynams, giminėms. Ir dėl šviežio medaus kainos per daug nesiderėjo - visiems įprasta, kad pirmas derlius visuomet brangesnis. O šiemet dar ir ankstyvesnis negu pernai.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

„Medų ėmėm ketvirtadienį, anksčiau nei praeitais metais. Ir ne tik anksčiau, bet ir daugiau prisukom. Pavasaris šiemet buvo neblogas, per patį sodų žydėjimą pasitaikė geros dienos, tik paskui truputį atšalo, bet tai nesutrukdė medunešiui", - pasakojo šakietė Jolanta Žilaitienė.

Šakietė Jolanta Žilaitienė su vyru laiko apie 50 bičių avilių. Šeima visą medų realizuoja turguje, ir pirkėjų stygiumi nėmaž nesiskundžia. Skoningai pateikta produkcija traukia praeivių akį, o kaina nesiskiria nuo daugumos prekeivių

Šakių r. bitininkas Žilvinas Macijauskas medų išsuko, kaip pats sako, turgaus išvakarėse. Kadangi turi virš šimto avilių, pirkėjams leidžia ir pasiderėti.  „Pavasaris fantastiškas, derlius geras, galiu ir kiek pigiau parduoti - žmonės pasiilgę šviežio medaus, tegul tik valgo", - juokiasi bitininkas, džiaugdamasis per patį pienių ir obelų žydėjimą pasitaikiusiomis gražiomis dienomis, nes nei lietaus, nei per didelės vėsumos bitės šiame regione nepajutusios.

Šakių rajono bitininkas Žilvinas Macijauskas medų išsuko turgaus išvakarėse

Metas talkai

Prognozės, kad dėl lietingų ir atvėsusių orų pirmasis medsukis vėluos, nepasitvirtino. Plūstelėjusi šiluma kiek pakoregavo ir Raudonės seniūnijoje 30 bičių šeimų turinčios Bronės Bražinskienės planus. Šiauliuose gyvenanti ir tik vasaromis į sodybą sugrįžtanti bitininkė sukti medų ketino tik šią savaitę, tačiau penktadienį apžiūrėjusi avilius įsitikino, kad bitės per kelias dienas kaip reikiant padirbėjo. „Koriuose yra medaus. Matote, jau akiuoja ir jei tik oras geras tęsis, kviesiu talką, suksim medų", - apžiūrinėdama meduves kalbėjo B. Bražinskienė.

Bitynas šiai moteriai daugelį metų buvo atgaiva širdžiai, tačiau pašlijus sveikatai abejoja, ar sugebės toliau viena pati bitininkauti. Šeimos nariai panirę į savo verslus ir reikalus, o rasti žmogų, kuris sutiktų apsigyventi sodyboje ir stropiai prižiūrėti bityną, sudėtinga. Jei toks atsirastų, ji žada ir patarti, ir pamokyti, ir padėti, nes iš savų perimti ūkio nebėra kam.

„Gaila būtų tokį bityną išnaikinti. Ūkis sertifikuotas, išskirtinės kokybės medus," - guodžiasi B. Bražinskienė, ieškodama patikimo ir darbštaus pagalbininko jau šią vasarą


Moteris sako, kad medus jos ūkyje išskirtinis ir unikalus dėl itin palankios augmenijos. Aplink sodybą daug senų sodų, parkas, šlaituose auga gudobelės ir akacijos. „Dėl Raudonės parko šitos vietovės medus ypatingas, nes galima padaryti rūšinį medų. Pagal medžių žydėjimo laiką vienas meduves išimi, kitas dedi", - pasakoja B. Bražinskienė. Dabar aviliuose pienių ir sodų medus, po to ateis eilė gudobelėms, baltosioms akacijoms, vėliau ir liepoms, kurių parke net trys rūšys. Liepų medunešis čia tęsiasi visą mėnesį.

B. Bražinskienė medumi prekiauja Kaune Urmo bazėje. Kaip pati sako, jos parduodamas medus - vienas iš brangesnių, nes jo skonis ir kokybė įtinka ir reikliam pirkėjui. „Kai sudedi viską, ką esi įdėjęs, gaunasi nemaža suma. Kainuoja ir reklama, ir stiklainiai, etiketės, tyrimai. Žmonės, kurie perka medų, visa tai supranta, jie nori geros produkcijos ir už ją sumoka. O pigiai parduoda tik tie, kas prigamina, kaip aš vadinu, medaus košės, iš purškiamų rapsų arba cukraus sirupo", - sako B. Bražinskienė, savo pirkėjus šviežiu medumi pasiruošusi aprūpinti artimiausiomis dienomis.    

Kol vieni skuba, kiti brandina

Kol vieni džiaugiasi pirmuoju medumi ir skuba jį realizuoti, kiti to daryti nemato būtinybės ir neskuba jo kopinėti.

„Dar mes medaus neišsukę, dabar jis dar tik dengiamas, - praėjusios savaitės pabaigoje kalbėjo Raseinių r. bitininkas Jurgis Šerkšnas. - Kitos savaitės pabaigoje gal ir turėsime. Reikia sukti subrandintą medų. Ne taip, kaip kiti, kurie skuba imti, parduoti. Per anksti išimtas medus nesilaiko, rūgsta", - sako raseiniškis bitininkas.

Lygindamas šiuos metus su praėjusiais, J. Šerkšnas pritaria kitų bitininkų pastebėjimams, kad šiemet viskas greičiau vyksta -  ir pavasaris greitesnis, ir medunešis stipresnis. Tik čia jį kiek sutrukdė lietus, nušniokštęs per patį sodų ir rapsų žydėjimą. „Pas mus dar tik kelios dienos, kai saulė gražiai šypsosi, ir bitės stipriai eina į darbą. Šiomis dienomis mes plečiam lizdus ir dedam meduves, kad jos galėtų dirbti ir nešti nektarą", - sako J. Šerkšnas, pasidžiaugdamas, kad šią žiemą bitynas išsilaikė puikiai, be ligų ir nuostolių.  

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai