Basf 23 01 02 Basf 2023 01 02 m1 +Rovaltra 2023 02 02
Ūkis
Šalnos pražudė apie 90 proc. obuolių derliaus

Kaunas. Jau praėjo mėnuo nuo sodininkus išgąsdinusių šalčių, kai gegužės pirmąjį dešimtadienį, per patį sodų žydėjimą, oro temperatūra naktimis krito iki 8–9 laipsnių šalčio. Gal šalčių padariniai ne tokie baisūs, kaip atrodė iš karto?

Deja, ne. Sodininkai skaičiuoja, kad šalnos pražudė iki 90 proc. būsimo derliaus – tai drastiški skaičiai. Jokios apsaugos priemonės nuo tokių stiprių šalčių negelbėjo, nes tuo vaismedžių išsivystymo tarpsniu (priklausomai nuo veislės, obelys šalčio metu buvo raudonojo pumpuro, žydėjimo pradžios ar masinio žydėjimo tarpsnio) kritinė temperatūra yra kur kas mažesnė – apie 2 laipsnius šalčio. 

Pasak Lietuvos verslinių sodų asociacijos direktoriaus Dariaus Kviklio, daugelis verslinių sodų savininkų turi įsirengę meteorologines stoteles, todėl galėjo tiksliai nustatyti oro temperatūrą ne tik dirvos paviršiuje, bet ir vaismedžių vainiko aukštyje – 2–3 m virš žemės.

Bioversija 23 01 16

„Surinkome duomenis iš visų pagrindinių sodų ir iš visų šalies regionų, išskyrus pajūrį, kur faktiškai nėra verslinių sodų. Padėtis vienoda visur – žydėjimo metu temperatūra krito iki 6–8 laipsnių šalčio dirvos paviršiuje ir iki 4–6 laipsnių šalčio vaismedžio vainiko aukštyje. Tai jau reikėtų įvardinti ne šalnomis, bet šalčiu“, – sako D. Kviklys.

Šaltis tęsėsi ne vieną naktį ir be pasirinkimo pažeidė visus sodo augalus: žuvo ankstyvųjų braškių derlius, beliko tik kelios slyvos ar trešnės, išbyrėjo kriaušių užuomazgos, nušaldyti visi tuo metu žydėjusių ar raudonojo pumpuro fazėje buvusių obelų žiedai. Kiek mažiau pažeisti serbentai, dar mažiau sausmedžiai ir šilauogės. Aišku, nenukentėjo avietės ir gervuogės, kurios žydi tik dabar, birželio pradžioje. 

„Sodininkų padėtis yra tikrai liūdna, nes šiemet galime tikėtis vos 10–15 proc. vidurinio daugiamečio derliaus“, – konstatuoja Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ direktorius Darius Kviklys

„Atlikus žiedų pašalimo įvertinimą, nustatyta, kad daugelyje sodų 80–90 proc. žiedų yra nušaldyti. Likusi dalis žiedų gali būti pašalę ir iš jų neužsimegs visaverčiai vaisiai“, – sako D. Kviklys.

Kriaušių užuomazgos po šalčio pažeidimų. Subręs tik viena trešnė

Konstatuojama, kad obelų vaismedžiai yra labai pakenkti, o laukiamas derlius bus ne didesnis kaip 10–15 proc. vidutinio daugiamečio derliaus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kaip jūsų ūkį paveikė 2022-ųjų infliacija?
Visos apklausos