Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Rankovės - grūdų sandėliavimo pagalbininkės

Kėdainiai/Vilkaviškis. Ne vienas ūkininkas įsitikino, kad šiemetinė drėgna vasaros pabaiga tapo tikru egzaminu nuimant derlių. Vos vienas kitas gali pasigirti jau spėjęs iškulti javus. Vienas iš tokių sėkmingų žemdirbių - Kėdainių rajono ūkininkas Ričardas Reikertas.

„Man pasisekė - aš jau visą šiųmetį grūdų derlių supyliau į aruodus", - šypsosi maždaug 700 ha kartu su sūnumis dirbantis ūkininkas. Ilgametę ūkininkavimo patirtį turintis Ričardas Reikertas prieš dešimtmetį ėmėsi ir sau bei kolegoms labai reikalingos papildomos veiklos - įsteigęs bendrovę „Tiskūnų Agro", sukūrė stiprų elevatorių.

Bioversija m7 2024 03 12

Kėdainių rajono ūkininkas Ričardas Reikertas

„Grūdų sandėliavimas itin aktualus, kai prasideda javapjūtės darbymetis. Ypač šie metai parodė, kiek svarbu turėti pajėgias džiovyklas ir sugebėti valdyti drėgnų grūdų srautus", - sako ūkininkas R. Reikertas.

Javapjūtė dideliame ūkyje tradiciškai prasidėjo anksti. „Pirmiausia savais grūdais išbandėme visų elevatoriaus agregatų darbą. O vėliau teko gaudyti orus, kad tik kombainai įvažiuotų į laukus. Šįmet jau nelaukėme, kad grūdai gerokai pradžiūtų, teko juos kulti gana drėgnus, o tada skubiai vežti į džiovyklą ir kiek įmanoma pradžiovinti", - pasakoja ūkininkas.

Grūdų laikymo plastiko rankovėse technologija leidžia saugoti drėgnus grūdus be kaitimo keletą savaičių. Vėliau grūdus galima iškrauti, neskubant išdžiovinti, ir supilti į rankoves dar kartą

Tiesa, iki reikiamo bazinio grūdų drėgnio išdžiovinti nė nesistengta. Tiek savojo ūkio, tiek kolegų derlių džiovykloje džiovino nuo maždaug nuo 20 proc. iki 16 proc. drėgmės, ir tokius apdžiovintus grūdus pylė į rankoves.

„Vėliau, kai tik baigsime grūdų surinkimą, pradėsime grūdus iš rankovių džiovinti papildomai iki saugaus 14 proc. drėgmės rodiklio. Tada matysime, ką su jais darysime - vienus parduosime, kitus vėl atgal pilsime į rankoves ir paliksime ilgesniam saugojimui. Taigi drąsiai sakau, kad šįmet grūdų saugojimo rankovės pasitarnavo kaip niekada tvarkant derlių", - patikina R. Reikertas.

Grūdų saugojimo rankoves savo praktikoje R. Reikertas taiko jau aštuonerius metus. Jos, ūkininko teigimu, labai geros pagalbininkės. „Turime visą reikiamą techniką ir įrankius, kad grūdus galėtume supilti į rankoves ir saugiai išpilti iš jų. Jau įsitikinome, kad rankovėse galima laikyti visus grūdus, pernai net žirniai ir pupos puikiai peržiemojo. Mes rankovėse grūdus laikome, juos išdžiovinę iki 14 proc. Tokios parengties jie gali rankovėse išbūti nuo rugpjūčio iki gegužės. Tai tikrai saugi priemonė, tik reikia stebėti, kad rankovių nepultų varnai ir graužikai", - patirtimi dalijasi ūkininkas.

R. Reikertas pastebėjo, kad pastaraisiais metais rankovės sparčiai populiarėja: „Kai mes pradėjome grūdus pilti į rankoves, girdėjome daug skeptiškų atsiliepimų, o dabar jų nebeliko. Grūdai maždaug per mėnesį rankovėse „suvalgo" deguonį ir savaime užsikonservavę saugiai gali laukti pardavimo", - technologinius ypatumus paaiškino R. Reikertas.

Grūdų saugojimo rankovės yra atsparios ir šalčiams, ir lietums, ir sniegui. „Jas tik reikia laikyti ant kietos ir nuolydį turinčios dangos. Nežinia, kas būtų, jei rankovę paliktume kokioje dauboje ir ji kelis mėnesius mirktų vandenyje. Tiesiog turime ne vieną aikštelę, kurios tinka sandėliuoti rankovės", - pastebėjo ūkininkas.

Visas paslaugas ir konsultacijas, susijusias su grūdų laikymo plastiko rankovėse technologijomis, teikia Vilkaviškio rajone veikianti bendrovė „Kalnorė". Įmonės vadovas Darius Stonkus patikina, kad būtent deguonies eliminavimas leidžia rankovėse laikyti 17 proc. drėgmės grūdus be laiko apribojimų.

Bendrovės „Kalnorė“ vadovas Darius Stonkus

„Viršijus 17-18 proc. drėgnumą, stipriai trumpinamas saugus laikymo terminas, kuris labai priklauso nuo aplinkos oro temperatūros ir drėgmės perviršio. Tada būtina nuolatinė grūdų temperatūros kontrolė ir reagavimas į pasikeitimus. Pavyzdžiui, 19-20 proc. drėgnio grūdus laikyti ilgiau kaip 3 savaites, kada lauke 20 ir daugiau laipsnių šilumos, gali būti labai pavojinga", - paaiškina D. Stonkus.

Žemdirbiams būtina žinoti ir dar keletą svarbių smulkmenų: išėmus drėgnus grūdus iš rankovės, jie turi tiesiai keliauti į džiovyklą, nes bakterijos būna tarsi pasiruošusios startui ir gali imti sparčiai dauginti. Be to, tik švieži drėgni grūdai gali būti dedami į rankovę. Jei jie „rūgo" kelias paras krūvoje ir gedimo procesai prasidėję - rankovėje jie nesustos.

Akivaizdu, kad komplikuota javapjūtė yra kaip tik tas laikas, kai rankovės padeda greičiau susitvarkyti su grūdų srautu. Didelio drėgnio grūdus (pavyzdžiui, 24 proc.) nudžiovinus iki 18 proc. ir pilant į juos rankovę, galima padidinti džiovyklos našumą piko metu ir jos išnaudojimą po sezono.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos