Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Ūkis
Pluoštinių kanapių plotai šoko į viršų

Vilnius. Šiemet augintojai deklaravo daugiau kaip 9 tūkst. ha pluoštinių kanapių, t. y. beveik pustrečio karto daugiau palyginti su pernai, kai buvo deklaruotas 3 921 ha plotas. Per metus trečdaliu padidėjo pluoštinių kanapių augintojų skaičius – šiemet jų yra 267.

Pluoštinių kanapių augintojų Lietuvoje per ketverius metus padaugėjo daugiau negu trigubai (2014 m. jų buvo 79), o kanapių auginimo plotas padidėjo devynis kartus (2014 m. deklaruota 1 069 ha).

Tikėtina, kad pluoštinių kanapių augintojų daugės, o tam įtakos gali turėti Seime svarstomos įstatymų pataisos, kuriomis produktų gamybai būtų leista naudoti visą pluoštinės kanapės augalą, atsisakant dabartinio ribojimo jį auginti tik pluoštui, sėkloms ir sodininkystei.

Bioversija 22 02 02

Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktorius Sergejus Fedotovas neabejoja, jog planuojami pakeitimai labai prisidėtų prie ir taip smarkiai populiarėjančios šios žemės ūkio kultūros auginimo didėjimo, tačiau jis ragina nepamiršti reikalavimų pluoštinių kanapių augintojams, kurie numatyti Pluoštinių kanapių įstatyme ir žemės ūkio ministro patvirtintose taisyklėse.

Pagal įstatymą, kanapes leidžiama auginti tik atvirame grunte, vien tik pramoniniais tikslais (pluoštui ir sėklai) ir tik įteisintų veislių augalus, kurių išdžiovintoje augalinėje masėje yra ne daugiau kaip 0,2 proc. tetrahidrokanabinolio (THC), o sėjai naudoti sertifikuotą sėklą.

Šiemetinėje parodoje „Agrovizija“ pluoštinės kanapės buvo demonstruojamosnet18 bandomųjų laukelių ir sulaukė didelio žemdirbių susidomėjimo

Ūkininkai privalo nustatyta tvarka teikti VAT informaciją apie numatomą pluoštinių kanapių auginimą; informuoti apie pluoštinių kanapių žydėjimą; deklaruoti pluoštinių kanapių pasėlius; nepažeisti pakuotės ženklinimo sistemos iki patikrinimo.

Gavusi pranešimą apie numatomas auginti pluoštines kanapes, VAT ne vėliau kaip per 5 darbo dienas vietoje patikrina: sėklos veislės ir kokybės patvirtinimo dokumentus ar etiketę, sėklos pakuotės ženklinimą (ar nepažeista, ar nesuplyšusi, neatidaryta), sėklos daigumo galiojimo laiką (jis skaičiuojamas nuo etiketėje nurodytos mėginio ėmimo datos ir yra vieni metai). Atlikus patikrinimą surašomas aktas. Augintojai gali kreiptis į VAT dėl sėklos (likusios iš pernai metų) mėginio paėmimo daigumo galiojimo laikui pratęsti, jeigu pakuotės ženklinimo sistema nepažeista.

Ne vėliau kaip per 7 dienas nuo pluoštinių kanapių žydėjimo pradžios reikia pateikti pranešimą VAT apie pluoštinių kanapių žydėjimo pradžią, kartu su prašymu dėl mėginių ėmimo THC kiekiui nustatyti. Kasmet iš kiekvieno sėjomainos lauko imami mėginiai THC kiekiui kanapėse nustatyti – ar jis neviršija leistinos 0,2 proc. normos.

Taip pat privalu pildyti Įsigytos pluoštinių kanapių sėklos, užsėtų plotų ir derliaus, įsigytų, parduotų bei sunaudotų savo reikmėms produktų registracijos žurnalą, kurį dar ir reikia saugoti 2 metus nuo užpildymo pabaigos.

Nustačius, kad pluoštinių kanapių pasėliai apsėti nesertifikuota sėkla, nurodoma data, iki kurios pluoštinių kanapių augalai turi būti sunaikinti (nupjauti, užarti).

Jeigu kontrolės metu pluoštinių kanapių tiekėjas nepateikia VAT (jei pluoštinių kanapių produktai gauti iš Lietuvoje išaugintų pluoštinių kanapių) ar kitos šalies atsakingos institucijos (jei pluoštinių kanapių produktai importuojami iš trečiųjų šalių) išduotos pažymos, kuria įrodoma, kad pluoštinių kanapių produktai gauti iš kanapių veislių, kuriose THC kiekis neviršija 0,2 proc., VAT specialistai nurodo datą, iki kurios pluoštinių kanapių produktai turi būti sunaikinti (sudeginti, užkasti į žemę).

VAT ir MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos