Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Planuodami naują derlių devynis kartus pamatuoja

Kauno r./Raseiniai. Puikūs rugsėjo orai žemdirbiams leido ne tik sėkmingai užbaigti javapjūtę, bet ir  įpusėti rudeninę sėją. Žiemą iššalus pasėliams, o vasarą kritus supirkimo kainoms, ūkininkai ruošdamiesi naujam derliui svarsto ir skaičiuoja, ką apsimoka sėti, o ko geriau atsisakyti.

Kauno rajono ūkininkas Kęstutis Bružikas šį rudenį nesėja žieminių rapsų. Nors įsigijo sėklų, bet paskutinę minutę apsigalvojo. Ūkininko manymu, kritusios supirkimo kainos ir sumažėjusi paklausa rodo, kad rapsų ateitis miglota.

„Rapsai nuo 1500 litų nukrito iki 1000 ir mažiau už toną. Tokiomis kainomis juos auginti tampa nepelninga. Man rapsų ateitis atrodo visiškai neaiški. Pagrindinis dalykas, leidžiantis suprasti, kad rapsų vertė krenta, - naftos pigimas. Jei naftos produktai pinga, pinga ir rapsai. Kol kas nematau perspektyvos juos auginti. Pas mus žiemos šaltos, daug iššąla, o pavasarį tenka sėti iš naujo. Sąnaudų daug, rizika didelė", - sako K. Bružikas. Ar sės vasarinius rapsus, ūkininkas nuspręs pavasarį, prieš pat sėją.

Bioversija 2024 04 15 m7

K. Bružikas sako mėgstantis savo laukuose eksperimentuoti ir išbandyti skirtingas kultūras. Kadangi žemė nėra labai derlinga, ūkininkas šį rudenį 300 ha apsėjo žieminiais kvietrugiais.

„Sėju ir nežinau, kaip bus. Kvietrugių veislių mažai Lietuvoje išbandyta, nes mūsų rinkai jie neįdomūs. Lenkai labai išvystę jų auginimo technologijas. Iš ten ir sėklos atsivežu. Keletą veislių esu išbandęs, tai jas ir sėju", -  sako K. Bružikas, valdantis beveik tūkstantį ha žemės.

Didžiąją dalį šio ploto jis paliko pavasario sėjai, kai jau bus pardavęs šiųmetį derlių. Iki šiol ūkininkas dar nepardavė nė grūdo. „Po Naujų metų kaina turėtų pakilti. Aš net linkęs palaukti kovo, balandžio mėnesių. Jeigu parduočiau už šiandien siūlomą kainą, jokio pelno nebūtų. Greičiau jau minusas", - svarsto ūkininkas.

Nė vieno grūdo dar nepardavė ir raseiniškis Žydrūnas Blėdis, iš hektaro prikūlęs beveik 8 tonas žieminių kviečių. Ūkininkas šiek tiek gailisi, kad nefiksavo kainos javapjūtės pradžioje, kai ji buvo aukštesnė, nei dabar.

„Kai nuvežiau saugoti į elevatorius, ekstra klasės kviečiai kainavo 610 Lt, o dabar tik 530. Jau nebežinau, kokia tikimybė, kad kaina vėl šoktels. Galėjau ir balandžio mėnesį po 650 Lt sutartį pasirašyti, bet kažkaip nesiryžau rizikuoti," -  sako Ž. Blėdis, žadėdamas kitais metais apsvarstyti įvairesnius variantus, tarkim, dalį derliaus parduoti pagal išankstinę sutartį, dalį pagal rinkos kainą.

Ūkininkas jau pasėjo 115 ha žieminių kviečių ir 35 ha žieminių rapsų. 225 ha žemės dirbantis raseiniškis pernai atsisakė vasarinių rapsų, vietoje jų pasirinkęs žirnius. Tą patį darys ir šiemet.

„Buvo sudėtinga kovoti su vasarinių rapsų kenkėjais," - tokį pasirinkimą aiškina Ž. Blėdis. Žirnių derliumi jis patenkintas, o jų priežiūra paprastesnė nei rapsų.

Ūkininko Žydrūno Blėdžio (kairėje) laukuose lankėsi „Metų ūkio“ komisija. Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Alfredas Brauklys domėjosi, kaip ūkininkui pavyksta pasiekti gerų rezultatų

Raseiniškis ūkininkas daug dėmesio skiria auginamų kultūrų veislėms ir trąšoms. Vasarinių kviečių ir rapsų sėja po dvi veisles, žieminių kviečių - keturias. „Turiu keletą laiko patikrintų veislių, bet išgirdęs kokią apie kokią naujovę, kartais susigundau. Neseniai su viena nauja išgirta veisle taip ir nudegiau - mano laukams ji visai netiko. Tas pats ir su trąšomis, išbandau, atsirenku. Žinau tik viena, kad pigiai ir gerai nebūna. Jeigu reklamuojamas produktas pristatomas kaip labai geras ir labai pigus, tai tokiais stebuklais aš netikiu", - šypsosi Žydrūnas, sakydamas, kad gerą derlių dažnai nulemia paprasčiausia sėkmė.  

Kauno rajono Alšėnų seniūnijos ūkininkas Antanas Juočionis taip pat gali pasigirti geru žieminių kviečių derliumi. Jam pavyko prikulti iki 9 tonų iš ha. „Derlingi metai, derlinga veislė", - sako ūkininkas, dabar daugiau galvojantis ne apie nuimtą, bet apie būsimą derlių.

„Žieminius rapsus pasėjome rugpjūčio vidury. Sumažinom jų daugiau negu perpus. Pernai buvo pasėta 180 ha, šiemet palikom 80 ha", - sako A. Juočionis, rapsus priskirdamas prie rizikingų augalų tiek dėl jų prasto atsparumo šalčiams, tiek dėl kritusių kainų. Šį pavasarį jam teko nemažai iššalusių rapsų atsėti, o tai pareikalavo papildomų sąnaudų, kurių dabartinės supirkimo kainos nepadengia.

Ūkininkui neramu ne tik dėl rapsų, bet ir dėl javų kainų. Dalį derliaus jis spėjo parduoti, kol kainos dar nebuvo taip žemai kritusios, o dalį laiko savo sandėliuose bei grūdų supirkimo elevatoriuose. „Ranka nekyla dabar parduoti", - sako ūkininkas, iki kovo 1 d. žadantis nejudinti derliaus.

Kol tęsiasi šilti orai, ūkininkas skuba užbaigti žieminių kviečių sėją. Pernai pabandęs vieną sertifikuotą veislę, įsitikino jos puikiu peržiemojimu, todėl šiemet nė nesvarstydamas didžiąją dalį laukų užsėjo būtent šios veislės kviečiais.

„Pasėjome jau daugiau kaip 70 proc. kviečių. Darbas šį rudenį daug našesnis, nes įsigijome 6 m galingą skutiką, tinkamą sunkioms mūsų priemolio žemėms. Naudojame jį nuo pat javapjūtės pradžios. Pirmiausia paskui kombainą skuto, sudaiginom pabiras. Dabar vėl skuta, o paskui sėjamoji važiuoja. Labai gerai išdirba žemę ir nereikia arti, kultivuoti, lyginti. Per dieną užsėjame nuo 40 iki 60 ha per dieną", - rudens darbus palengvinusiu pirkiniu džiaugiasi ūkininkas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos