Nesukietėjantis kreminis medus - bitininko plano dalis
2016-09-01

Lazdijai. Nors šiemetinė vasara bitininkams buvo prasta, Noragėlių seniūnijoje, Vosbūčių kaime modernų bitininkystės ūkį dar tik pirmus metus puoselėjantis jaunasis ūkininkas Martynas Kašelionis, nenusimena. Anot jo, neverta nukabinti nosies - po nepalankių metų kiti dažniausiai būna geri.

„Spaudoje skaičiau, kad kai kurie Klaipėdos krašto bitininkai priversti ieškoti lėšų bičių maitinimui, nes mažai prisuko medaus. Mano bitės užsidirbo ir maistui, ir vaistams", - pasakojo ūkininkas.

M. Kašelionis pritariantis bitininko Algirdo Amšiejaus nuomonei, kad reikia laikyti tik stiprias bičių šeimas. Priešingu atveju, atėjus laikui jas maitinti, tenka kreiptis į žmoną, kad ši duotų pinigų įsigyti cukrui... „Gamtos nepakeisi, per pagrindinį medunešį buvo lietus. Liepos mėnesį bitutės galėjo darbuotis vos savaitę, todėl nedaug prikopėme ir liepų medaus. Iš vieno avilio per šį sezoną išsukome maždaug 15-30 kilogramų medaus. Taigi rezultatai nėra džiuginantys", - tvirtino Martynas.

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

Puoselėja ekologinio ūkio idėją

Praėjusiais metais Martynas parengė projektą gauti paramai pagal  Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos (KPP) veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" ir rudenį, gavęs finansavimą, įkūrė bitininkystės ūkį. Už gautus pinigus, kaip pasakojo Martynas, buvo įsigytos Bakfasto rasės bitės, daugiaaukščiai aviliai, žemės ūkio technika, reikalinga žemės apdirbimui.

Maloniausias bitininkystėje, anot Martyno, galutinis rezulatas - medaus kopinėjimas

Taip pat įsigijo medaus apdorojimo įrangą - medsukį ir kit. Už projekto pinigus nusipirko 25 bičių šeimas. Be to, dar turėjo 5 vietinių mišrūnių. Šią vasarą jis padidino ratuotųjų skaičių iki 34 bičių šeimų. Martynas džiaugiasi geros rasės Bakfasto bitėmis, kurios yra ramios, produktyvios, nespietlios.

Dabar jo bitės darbuojasi ekologinio ūkio grikių ir garstyčių laukuose. Nemažai bičių avilių vyriškis yra išvežęs į ūkininko Edmundo Jastramsko šeimos prižiūrimus ekologinius plotus Šventežerio seniūnijoje. Toks abipusis bendradarbiavimas yra naudingas, nes  grikių, sodų, uogų, kitų augalų, kurių žiedus apdulkina bitės,  derlius padidėja  apie du kartus. 

„Ieškosiu daugiau ekologinio ūkio savininkų, su kuriais irgi galėtume bendradarbiauti. Aš taip pat puoselėju ekologinio bitininkystės ūkio idėją. Tik kol kas neturiu tam sąlygų. Reikia, kad 3 km atstumu būtų ekologiškai ūkininkaujama. Reikalavimai ekologiniams ūkiams labai griežti, todėl norint juos įvykdyti, tektų nusipirkti daugiau žemės", - teigė M. Kašelionis.

Medų parduoda internetu

Bitininkauti Martynui padeda ir jo šeima. Žmona Lina rūpinasi produkcijos įpakavimu, ūkio naujienas kelia į socialinį „Facebook"  tinklą, tvarko ūkio buhalteriją. Jaunasis bitininkas džiaugiasi turėdamas daug savo naujo verslo pagalbininkų. Tarp jų - ne tik žmona ir dukra, bet ir tėtis, tetos. „Visi esame labai vieningi", - tvirtino vyriškis.

Šviežias medus turi  gintarinę spalvą, todėl buvo pasirinktas prekinis ženklas ,,Gintarinis medus". M. Kašelionis medų realizuoja (po 6 Eur/kg) internetu. Jo galima užsisakyti  socialiniame tinkle „Facebook" esančioje ūkio paskyroje, taip pat nusipirkti užsukus ir į Vosbūčių kaime įsikūrusią močiutės sodybą. Nemažai medaus jau iškeliavo į Vokietiją, Slovakiją, kitas užsienio šalis. Žmonės mielai perka dovanų medaus rinkinius, įsigyja medaus  ir dideliais kiekiais - po 10-20 kilogramų.

Greitai pradės veikti ir internetinė modernaus bityno ūkio svetainė, kurioje bus galima sužinoti visas naujienas bei užsisakyti produkcijos. ,,Mūsų medus pilstomas ir realizuojamas tik stikliniuose induose o medus su korio gabaliukais yra puiki dovana įvairiomis progomis", - pabrėžė jaunasis bitininkas

Bityną žada plėsti iki 100 avilių

Martynas sako, kad bitininkavimas jam laba patinka. „Tai - tarsi savotiška meditacija. Atsidarai avilio dangtį, stebi bičių gyvenimą,  atsipalaiduoji. Todėl išties vis dažniau noriu vykti į bityną. Kol apžiūri 25 avilius, aišku, pavargsti, bet fizinis nuovargis malonus", - teigė ūkininkas. Visgi žiemą bitininkas turi daugiau laisvo laiko, todėl  jo gali  skirti specialios literatūros skaitymui, kitiems darbams. 

Žmonės mielai perka dovanų medaus rinkinius

Martynas įsitikinęs, kad bitininkauti, kaip bitininkavo anksčiau kaime, jau niekas nebitininkauja. Reikalingos naujos žinios apie bičių veisles, avilius, medaus gamybą. Dalindamasis ateities planais, teigė žadantis bityną kitais metais išplėsti iki 50, o vėliau iki 100 avilių - tiek  efektyviai  juos gali prižiūrėti vienas žmogus.

Kitais metais bitininkas ūkyje įsirengs medaus sukimo patalpas. Jose veiks modernus medaus kreminimo aparatas. Taigi klientams galės pasiūlyti išskirtinio kreminio medaus, kuris laikomas nesukietėja.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai