Nepelnytai primirštų stambiauogių spanguolių galima pasisodinti dabar
2017-09-25

Kaunas. Iš Šiaurės Amerikos ir Kanados kilusios sodinės šilauogės jau tikrai gerai žinomos mūsų šalies sodininkams ir auginamos dažnoje sodyboje, o štai iš tų pačių kraštų atkeliavusios stambiauogės spanguolės vis dar nėra tokios populiarios. Ir be reikalo! Spanguolių uogos yra skanios, gražios ir tikrai vertingos.

Šiuos uoginius augalus Lietuvoje su kolegomis tyrinėjanti Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Pomologijos kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja Laima Česonienė sako, kad spanguolių lysvelė tikrai galėtų žaliuoti ir nokinti uogas kiekviename sode.

RVAC 21 09 30

„Raginu atkreipti dėmesį į stambiauoges spanguoles. Tai tikrai geras uoginis augalas, daug metų auginamas bei tyrinėjamas ir VDU Kauno botanikos sode, ir Miškų institute", - sako mokslininkė Laima Česonienė

Iš labai gerų kultūrinių stambiauogių spanguolių veislių galima priskinti iki 5 kg uogų iš vieno kvadrato, o kai kuriais metais net ir daugiau. Šiemet spanguolių derlius, kaip ir daugelio kitų uogų, vėluoja 2-3 savaitėmis.

Maždaug po savaitės ankstyvųjų veislių spanguoles reikėtų skinti. Paskui, kai prasideda šalnos, uogos pasidaro saldesnės, skanesnės, tačiau ilgesniam laikui laikyti pasidaro jau netinkamos. Šiaip spanguolių uogos stebėtinai ilgai laikosi šaldytuve nekeisdamos savo kokybės.

Kai spanguolių sėklos paruduoja, tai rodo, kad uogos sunoko. Kol sėklos gelsvos (kaip nuotr.), uogų dar neverta rinkti

Auginti stambiauoges spanguoles nėra sudėtinga ir nedidelį jų plotą tikrai verta turėti kiekvienoje sodyboje. Žinoma, iš pradžių reikia investuoti į tinkamą spanguolyno įrengimą. Pirmiausia būtina užpilti bent 30 cm rūgščių durpių sluoksnį. Labai neblogas sodinimo laikas yra rugsėjo mėnuo, nes dar labai aktyviai auga šaknys ir sodinukai spėja prigyti. Jei nespėjama rugsėjį, dar geriau pasisodinti spanguolių pavasarį, kai tik galima įeiti į dirvą.

Spanguolės yra labai ištvermingos, kadangi jos auga JAV šiaurinėje dalyje, Kanadoje, tad net ir vėsūs lietuviški orai joms neatrodo bauginančiai. Žiemos pašalimai joms apskritai nebūdinti, pavojingos gali būti nebent stiprios pavasarinės šalnos žiediniams pumpurams - tada gali nukentėti būsimas derlius.

Spanguolės labai greitai suauga į vientisą kilimą ir gausiai dera - galima priskinti apie 5 kg uogų iš vieno kvadratinio metro

Spanguolės labai lengvai dauginasi, labai greitai prigyja (prigijimas beveik visuomet siekia 100 proc.) - panašiai kaip braškės. Kaune, Botanikos sodo Pomologijos skyriuje išbandoma arti pusšimčio stambiauogių spanguolių veislių. Spanguolės prisitaikiusios augti nederlinguose, rūgščiuose dirvožemiuose ir, lyginant su kitomis uoginėmis kultūromis, trąšoms yra nereiklios.

„Konsultuojame augintojus, nors mums už tai nei atlyginimo niekas nemoka, nei vertinant mūsų, kaip mokslininkų, darbo rezultatus niekas neatsižvelgia. Augintojai labai prašo mūsų atvažiuoti į vietą, įvertinti padėtį uogyne, tačiau mes tiesiog nebepajėgiame konsultuoti visų norinčių", - atvirai sako mokslininkė Laima Česonienė.

Beje, daugelis lietuvių, paragavę amerikietiškųjų spanguolių (o jų yra sukurta jau per 200 veislių!), pareiškia, kad mūsų pelkėse augančios paprastosios spanguolės yra sultingesnės ir skanesnės. Tačiau cheminės uogų sudėties analizė rodo, kad amerikietiškoji spanguolė niekuo nenusileidžia mūsiškei, o antocianinų - vienų vertingiausių medžiagų spanguolės uogose - turi netgi daugiau. Gal tik kiek mažesnis rūgščių ir vandens kiekis amerikietiškosiose spanguolėse lemia, kad jos atrodo mažiau sultingos.

Kauno Botanikos sode sukaupta arti pusšimčio skirtingų spanguolių veislių kolekcija

Labai kokybiškų stambiauogių spanguolių daigų galima įsigyti VDU Botanikos sodo medelyne. Viename kvadratiniame metre sodinama nuo 6 iki 10 daigų. Kaip jau minėta, spanguolės labai greitai prigyja ir netrukus, jau antraisiais augimo metais, augalai suauga į vientisą kilimą, kuris, pradedant nuo trečiųjų metų, kasmet sunokina gausų uogų derlių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai