Negilus įšalas turi ir pliusų, ir minusų
2017-01-25

Kelmė. Kaip žiemoja pasėliai? Sausio mėnesiui persiritus į antrąją pusę, į Kelmę susirinko Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai iš įvairių šalies regionų - jie apžiūrėjo žieminių rapsų ir kviečių pasėlius ir visi drauge įvertino, kaip augalai žiemoja.

Apžiūrai buvo pasirinkti kelių ūkininkų laukai, esantys Kelmės rajono Tytuvėnų apylinkėse. Šią žiemą Kelmės rajone, palyginti su kitais šalies regionais, yra susidariusi ganėtinai stora sniego danga. Kai kuriose lauko vietose sniego storis siekė 10 ir daugiau centimetrų.

KWS 21 07 01 mob

LŽŪKT augalininkystės konsultantai (iš kairės) Eugenijus Lukoševičius (Šalčininkų r.), Juozas Zaturskas (Kelmės r.), Renata Giedrikienė (Biržų r.) ir Kristina Narvidienė (Kėdainių r.) galėjo palyginti augalų žiemojimo sąlygas skirtinguose Lietuvos regionuose

Žemės įšalas sunkesnės granuliometrinės sudėties dirvose (priemolyje) buvo apie 10-12 cm, o lengvesnėse siekė vos 2 cm gylio. Palyginti su kitais rajonais, Kelmėje įšalas tikrai negilus - jam susidaryti neleido anksti susiformavęs storas sniego sluoksnis.

Rapsai pasėti lengvesniame juodžemyje, čia įšalo gylis siekia vos 2 cm

Priemolyje augančių kviečių lauke įšalas gilesnis - siekia 10 cm

Pasak konsultantų, mažas įšalas vertintinas dvejopai - iš vienos pusės tai ganėtinai palanku žiemkenčiams, tačiau iš kitos pusės kyla pavojus: jei staiga prasidėtų stiprus atlydys, o paskui vėl stipriai pašaltų, juolab, jei tokių permainingų periodų būtų ne vienas, kiltų pavojus sutrūkinėti žiemkenčių šaknelėms.

Žieminiai rapsai beveik visame Kelmės rajone dėl meteorologinių sąlygų buvo pasėti labai vėlai - rugpjūčio mėnesio paskutinėmis dienomis, o kai kurie ir rugsėjo pradžioje. „Buvo ūkininkų, kurie žieminius rapsus sėjo ir rugsėjo 10 dieną, nes dėl nesiliaujančių lietų ir įmirkusios dirvos anksčiau tiesiog buvo neįmanoma įvažiuoti į laukus, juolab kad ir javapjūtė dėl lietingų orų nusitęsė neįprastai ilgai", - praėjusios rudeninės sėjos ypatumus prisiminė LŽŪKT Kelmės biuro konsultantas Juozas Zaturskas.

Žiemojančiuose rapsuose mėgsta maitintis stirnos - laukuose pilna jų puotavimo pėdsakų

Dėl vėlyvos sėjos rapsai žiemojimo periodą pasitiko labai maži - pasiekę vos BBCH 13-15 tarpsnį. Paprastai žiemoti rapsai nueidavo pasiekę bent jau BBCH 16. Net ir palyginti nedideli žieminių rapsų augalai tarsi masalas vilioja stirnas - laukuose pilna jų puotavimo pėdsakų. Žieminiai javai kur kas mažiau nukentėję nuo miško gyventojų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai