Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Ūkis
Naujos veislės: nuo lietuviškų kviečių iki kanapių ir braškių

Vilnius. Kiekviena Europos Sąjungos valstybė kasmet tikslina sąrašus, į kuriuos įrašo veisles, pasižyminčias gausiu ir geros kokybės derliumi, atsparias nepalankioms sąlygoms ir ligoms. Neatsilieka ir Lietuva – šiais metais sąrašą papildys 113 naujų augalų veislių.

Prieš įrašant veislę į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) prie Žemės ūkio ministerijos Augalų veislių skyrius registruoja paraiškas norimai veislei tirti ir įtraukti į sąrašą. Tarnybos specialistai augalų veislių tyrimo skyriuose atlieka ūkinio vertingumo tyrimus: vasarinių augalų veislės tiriamos dvejus, o žieminių – net trejus metus.

VAT Augalų veislių skyriaus vedėjos Sigitos Juciuvienės teigimu, augalų veislių tyrimo skyriuose 2018 m. buvo tirtos 543, 2019 m. – 626, o 2020 m. – 578 žemės ūkio augalų ir daržovių veislės. Gauti duomenys pateikiami Valstybinei augalų veislių vertinimo komisijai, kuri ir sprendžia, kokiomis veislėmis papildyti Nacionalinį augalų veislių sąrašą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Sausio pabaigoje vykusiame Valstybinės augalų veislių vertinimo komisijos posėdyje aptarti įvairių augalų rūšių 130 veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenys, į sąrašą pasiūlyta įrašyti 118 augalų veislių, tačiau 6 augalų veislės kol kas nebus įrašomos, nes dar nebaigti jų išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo (IVS) tyrimai. Pridėjus vieną daugiamečių žolių veislę, kuriai praeitais metais buvo baigti IVS tyrimai, iš viso šiemet bus įrašyta 113 naujų augalų veislių.

Daugiau kaip 40 naujų javų veislių

Sąrašą papildys 42 naujos javų veislės, iš jų – 23 žieminių javų veislės. Pastaraisiais metais sparčiai kintant klimatui labai svarbus veislės sugebėjimas išlikti veikiant įvairiems veiksniams – sausrai, ligoms ir pan.

Nauja lietuviška žieminių kviečių veislė Eldija

Komisija į 2021 m. Nacionalinį augalų veislių sąrašą pasiūlė įrašyti net 16 žieminių kviečių veislių, tarp jų yra 3 Lietuvos selekcininkų sukurtos – Eldija, Sarta ir Vaiva.

Eldija ir Sarta – tai žieminių kviečių veislės, sukurtos pagal sumaniųjų specializacijų programą ir skirtos specialiosios paskirties amilopektininio krakmolo separavimui“, – sako S. Juciuvienė.

Šios veislės sintetina krakmolą, susidedantį vien iš amilopektino, ir yra sukurtos atsižvelgiant į gamybininkų poreikius.

Veislė Vaiva sukurta pagal sumaniųjų specializacijų programą ir skirta natūralaus glitimo ir krakmolo separavimui

Taip pat į sąrašą bus įrašyta ir 13 geru derliumi ir derliaus kokybe pasižyminčių kitų ES šalių selekcininkų sukurtų veislių. Selekcininkų duomenimis, veislė Davinci užaugina labai gerų kepimo savybių turinčius grūdus, veislė Tonnage – patenkinamų kepimo savybių grūdus, visos kitos, išskyrus minėtas Eldija ir Sarta veisles, – gerų kepimo savybių grūdus.

Po poros metų pertraukos sąrašas pasipildys net 4 hibridinėmis žieminių rugių veislėmis, taip pat jame atsiras dar 2 Vokietijos selekcininkų sukurtos žieminių miežių ir 1 žieminių kvietrugių veislės.

Naujasis Nacionalinis augalų veislių sąrašas praturtės net 7 vasarinių kviečių veislėmis.

„Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro selekcininkai taip pat kuria naujas šios augalo rūšies veisles: 2020 m. pabaigoje gautos 2 paraiškos registruoti vasarinių kviečių veisles, sukurtas Lietuvos selekcininkų. Tikimės, kad atlikti tyrimai parodys gerus šių veislių duomenis, ir 2023-aisiais jas išvysime sąraše“, – sako S. Juciuvienė.

Šiemet sąrašas pasipildys 1 Vokietijos selekcininkų sukurta vasarinių kvietrugių veisle ir 8 vasarinių miežių veislėmis, sukurtomis Vokietijos ir Danijos selekcininkų.

Sąraše įvyks „rotacija“: Lietuvos selekcininkų sukurtą plikųjų avižų veislę Mina DS pakeis tų pačių selekcininkų sukurta nauja plikųjų avižų veislė Milija DS. Sąrašas taip pat pasipildys 2 naujomis sėjamųjų avižų veislėmis.

Lietuviškos kanapių, žirnių, putinų ir braškių veislės

Prieš porą metų VAT gavo labai daug paraiškų Lietuvoje registruoti kukurūzų veisles. Atlikus visus privalomus tyrimus ir paaiškėjus jų rezultatams, komisija pasiūlė į 2021 metų sąrašą įrašyti 8 ankstyvųjų kukurūzų ir net 17 vidutinio vėlyvumo kukurūzų veislių.

Naujovių sulauks ir cukrinių runkelių augintojai – 10 naujų cukrinių runkelių veislių, sukurtų Vokietijos, Danijos ir Belgijos selekcininkų.

Dar viena sąrašo naujiena – Lietuvoje registruota sėjamųjų kanapių veislė Alive SK, sukurta Lietuvos selekcininkų (UAB „Canaba“).

Komisija atidžiai atrinko žieminių rapsų veisles – 14 jų buvo pasiūlyta įrašyti į sąrašą, taip pat 4 derlingos vasarinių rapsų ir 3 sojų veislės.

Verta pažymėti, kad iš 3 registruojamų sėjamųjų žirnių veislių 2 sukūrė Lietuvos selekcininkai. Bus registruotos kelios pašarinių augalų rūšių veislės Lietuvos selekcininkų sukurtos 2 siauralapių lubinų bei daugiamečių žolių raudonųjų eraičinų ir beginklių dirsių – veislės.

Komisijos siūlymu bus registruotos 2 Lietuvos selekcininkų sukurtos daržovių veislės: paprastųjų agurkų veislė Roliai ir valgomųjų svogūnų veislė Joriai.

Naujasis sąrašas papildytas ir 2 braškių veislėmis – Mera ir Neda.

Bus užregistruotos ir 2 dekoratyvinių augalų – paprastųjų putinų veislės: Aras ir Perlas, sukurtos Vytauto Didžiojo universitete.

Nauja lietuviška braškių veislė Mera

Dauginamoji medžiaga – visai ES rinkai

Kai už kiekvieną naujai registruojamą augalo veislę bus sumokėta nustatyta valstybės rinkliava, sąrašas bus patvirtintas VAT direktoriaus įsakymu ir atspausdintas specialiame leidinyje su naujųjų augalų veislių būdingiausių savybių aprašais.

Visi duomenys apie naujai registruotas ar iš 2021 m. sąrašo išbrauktas augalų veisles, apie pasikeitusius veislių palaikytojus bei veislių pavadinimus bus perduoti Europos Komisijai dėl veislių įrašymo į Europos Sąjungos bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus arba išbraukimo iš jų.

Po augalų veislių įrašymo į minėtus katalogus jų dauginamąją medžiagą galima tiekti visos ES rinkai.

Beje, apie pusė naujai į lietuvišką sąrašą įrašomų veislių bus pirmą kartą įrašomos į ES katalogus. Atsižvelgiant į Europos valstybių praktiką, 2020 metų registruotų augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenys bus paskelbti interneto svetainėje www.vatzum.lt, kurioje galima rasti tokius duomenis nuo 2005 metų.

VAT, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos