Naujas postūmis avininkystėje: atidaryta penėjimo stotis
2015-08-25

Radviliškis. Lietuvos juodgalvių avių veislininkystės ūkyje „Šeduvos avininkystė" pradėjo veikti 250 vietų kontrolinė avinukų penėjimo stotis. Joje avinukai bus vertinami pagal produktyvumo, mėsingumo, augimo intensyvumo, palikuonių penėjimosi bei mėsines savybes, kad veislei būtų atrenkami tik patys kokybiškiausi reproduktoriai.

Gauti tyrimų rezultatai padės ūkininkams apsispręsti, kokias avių veisles auginti savo ūkiuose. Visiems augintojams prieinami duomenys apie avinukus bus skelbiami Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro interneto puslapyje. Kartą per metus ketinama organizuoti ir aukcionus.

Dotnuva  21 02 01 + Biomase 21 01 18

250 vietų kontrolinė avinukų penėjimo stotis  pradėjo veikti „Šeduvos avininkystėje"

Ūkininkai neabejoja, kad penėjimo stotis yra reikalinga ir pasitarnaus gerinant avių bandas. Projektas įvykdytas nacionalinio biudžeto ir ES lėšomis. Į statybas iš viso investuota 275 tūkst. eurų, iš jų apie 40 tūkst. eurų skyrė „Šeduvos avininkystė".  Įrangai gauta 23 tūkst. eurų ES paramos. 450 kv. m statinį projektavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistai. Erdvus, šviesus pastatas yra šildomas, avinukų garduose įrengtos pašildomos girdyklos, vėdinimo sistema, kuri yra labai svarbi, nes į stotį bus atvežami avinukai iš skirtingų ūkių, su skirtinga mikroflora. 

„Tikiuosi, kad per keletą metų investicijos atsipirks. Bendradarbiaujame su Avių augintojų asociacija, tikimės jų paramos, nes mūsų ūkininkams pirmiausia kyla klausimas - o kam man to reikia? Bet noriu tikėti, kad avių augintojai supras kontrolinio penėjimo naudą", - kalbėjo UAB „Šeduvos avininkystė" direktorius Rimantas Kairys.

UAB „Šeduvos avininkystė" direktorius Rimantas Kairys su naująja stotimi supažindino žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę

Pasak jo, bendrovė kartu su Lietuvos avių augintojų asociacija sieks, kad veislinės avys būtų kergiamos tik su patikrintais ir įvertintais veisliniais avinais.

Avinukai į stotį bus vežami iš veislinių ūkių. Avių augintojų asociacijos tarybos narė, ūkininkė Kristina Milišiūnienė neabejoja, kad pagal visus reikalavimus vykdant kontrolinį penėjimą bus galima gauti nemažai duomenų apie auginamą gyvulį - jo augimo spartą, pašarų sąnaudas, skerdenos kokybę, raumeningumo vystymąsi.

Šiuo metu stotyje įkurdintos pirmosios juodgalvės avys iš „Šeduvos avininkystės"

„Turėdami tokius duomenis, ūkininkai žinos, ar jų laikomi avinai yra bandos gerintojai. Jeigu ne, bus aišku, su kokiu avinu kergti avių neverta. Žinant, kurie avinai yra bandos gerintojai, bus galima plačiau po ūkius paskleisti kokybiškos veislinės medžiagos. Taigi tokia stotis tikrai naudinga ūkininkams", - sakė K. Milišiūnienė.

Jos įsitikinimu, gerai, kad penėjimo stotis yra valstybės valdoma įmonė, nes visa šalies avininkystė dar yra vystymosi stadijoje, avių augintojai jos nepajėgtų išlaikyti. „Labai tikiuosi, kad valstybė padės stočiai išsilaikyti, o ūkininkai galės pasinaudoti jos teikiamomis galimybėmis ir patys į tai šiek tiek investuodami. Už tai ūkininkas žinos, kokie avinai yra jo bandoje", - paaiškino avių augintoja.

Avių augintojų asociacijos vadovas Žilvinas Augustinavičius įsitikinęs, kad, Lietuvoje daugėjant avių, metas susirūpinti ir jų kokybe. Kontrolinis penėjimas ir avinų patikrinimas užtikrins geresnę bandų kokybę. Bet jis pripažįsta, kad dar laukia didelis darbas įtikinti ūkininkus veisti tik geros genetikos gyvulius, juk geras reproduktorius - bandos pagrindas. „Suglaudę pečius stengsimės padaryti viską, kad penėjimo stotis veiktų visu pajėgumu ir duotų naudą šalies avininkystei", - žadėjo paramą Ž. Augustinavičius. 

Avių augintojų asociacijos tarybos narė Kristina Milišiūnienė ir šios asociacijos vadovas Žilvinas Augustinavičius palankiai įvertino avinukų penėjimo stotį

Stoties atidaryme dalyvavusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sakė, kad stočiai išsilaikyti, kol ji užsidirbs pati, lėšų reikės ieškoti pačiai, galbūt per Kaimo plėtros programą, nes iš biudžeto jų nebus skirta. „Tikiuosi, kad avių augintojai greitai pajus šios stoties naudą, ją įvertins ir naudosis jos paslaugomis, tuomet ir jų auginamų gyvulių mėsa bus kokybiška. Nesvarbu, ką augina - penimus galvijus, avis ar karves, ūkininkai jau mato, kad gamyba turi intensyvėti, o tam reikia ir gyvulių kokybės", - ministrė įžvelgia stoties perspektyvą.

Žemės ūkio viceministras Saulius Cironka linkėjo R. Kairiui, kad jo vizija taptų turiniu, kad dar po metų būtų matoma, kaip jo pastangos kartu su Konsultavimo tarnyba, su Gyvulininkystės  institutu, su vietos valdžia, duoda naudą Lietuvos avių augintojams. „O avių skaičius šalyje, pagal visas tendencijas, tik didės", - pabrėžė jis.

Buvęs ilgametis „Šeduvos avininkystės" vadovas Juozapas Mikutis pasidžiaugė įgyvendinta idėja, kuri puoselėta jau seniai. Anksčiau sklandė mintys kurti ir genetinį-selekcinį centrą, tad palinkėjo savo įpėdiniui R. Kairiui suteikti gyvybę ir šiai idėjai. Bet avininkystė, pasak J. Mikučio, nėra ta šaka, kurią puoselėdamas „nusipirktum mersą", jai reikia labai kruopštaus darbo ir paramos.

Kontrolinę avinukų penėjimo stotį projektavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos prjektuotojai

Kontrolinis penėjimas prasidės sausio 1 d. Penėjimui reikės parinkti vieno avino 10 palikuonių, kad jie atitiktų tam tikrą amžių ir svorį. Šiuo metu stotyje įkurdintos pirmosios juodgalvės avys iš „Šeduvos avininkystės".

Bendrovėje laikoma apie 1 800 genofondinių Lietuvos juodgalvių avių, iš jų per 800 - ėriavedžių. Šis veislynas yra pagrindinis Lietuvos juodgalvių avių genofondo saugotojas, veislinio prieauglio augintojas ir veislės platintojas šalyje ir užsienyje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai