Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Nauja technologija Padovinyje mėšlą paverčia puriu karvių guoliu

Marijampolė. Padovinio žemės ūkio bendrovės naujai pastatytos fermos ir jose sumontuotos šiuolaikiškos technologijos gali prilygti pažangiausiems Vakarų Europos ūkiams. O naujausia fermos įranga - kaskadinė mėšlo separavimo sistema - yra vienintelė Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

Padovinio ŽŪB pagrindinė kryptis - pieno gamyba. Per tūkstantį melžiamų karvių turinčios bendrovės fermose sumontuotas vokiečių „GEA Farm Technologies" technologijas prieš mėnesį papildė ir kaskadinė mėšlo separavimo sistema X-Press. Bendrovės vadovas Gintautas Gumauskas naująjį mėšlo separatorių apibūdino paprastai: „Iš mėšlo padaroma medžiaga, kurią galime panaudoti dar kartą."

Bioversija m7 2024 03 12

Padovinio ŽŪB direktorius Gintautas Gumauskas apie naują mėšlo separvimo technologiją pradėjo galvoti 2015 m., ją išvydęs Hanoverio parodoje

Kaskadinė mėšlo separavimo sistema X-Press visų pirma skirta sausąją frakciją panaudoti karvių guoliavietėms kreikti, tai buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios Padovinio ŽŪB ir pasirinko būtent šią technologiją. Bendrovė laiko 2 700 gyvulių, iš jų 1 111 yra melžiamos karvės, todėl anksčiau kraikui reikėdavo mažiausiai 15 tūkst. šiaudų ritinių.

UAB „Biržų žemtiekimas", diegusios separavimo sistemą Padovinyje, Gyvulininkystės įrangos pardavimų vadovas Laisvūnas Aušra ir „GEA Farm Technologies" produktų grupės pardavimų vadovas Tadas Jaramičius pabandė išaiškinti, „kokia tai avantiūra" ir kokias galimybes bei naudą ši technologija suteikia ūkiui.

Po mėšlo atskyrimo kaskadinėje separavimo sistemoje X-Press gautas substratas turi 30-34 proc. sausųjų medžiagų. Kraikui naudojamos frakcijos, pagamintos kaskadiniu drėgmės atskyrimo būdu, pagrindinis skirtumas nuo frakcijos, pagamintos naudojant sraigtinę sistemą - išsaugoma augalinių pluoštų struktūra. Taip paruoštas kraikas yra purus, nesusiguli, optimalus gyvuliui ir netgi geresnis negu šiaudai, jeigu fermoje, pabrėžė L. Aušra, geras mikroklimatas.

„Kraikas yra kaip dribsniai, tokie patalai karvėms labai patinka, todėl jos ilgiau guli ir intensyviau gamina pieną", - teigė specialistas.

Mėšlas atskiriamas kaskadinėje separavimo sistemoje X-Press...

...ir iškrenta apačioje per specialią angą

Kraiko poreikis įgilintoms guoliavietėms - 7-10 kg per parą vienai karvei. Likusi nuo kreikimo sausa frakcija gali būti naudojama kompostavimui, deginimui, kaip priedas kombinuotųjų pašarų gamybai.

„Ūkininkai, kurie pradeda domėtis šia technologija, pirmiausia akcentuoja, kodėl ji reikalinga - tai frakcijų atskyrimas dėl rezervuarų talpos trūkumo. Todėl reikia spręsti, ar statyti dar vieną rezervuarą, ar tą patį didinti, arba rinktis technologiją, kuri atskiria kietą frakciją nuo skystos ir taip leidžia sutaupyti iki 20 proc. rezervuaro talpos. Antras dalykas - dėl laukų tręšimo technologijos pasirinkimo, trečias - dėl poreikio naudoti daug kraiko", - naujos technologijos pasirinkimo motyvus vardijo L. Aušra. Ši technologija gali būti ir papildomu pajamų šaltiniu parduodant, pavyzdžiui, kompostą, o ateityje ji gali tapti ir alternatyviu kuro šaltiniu.

Laisvūnas Aušra pristatė visus naujosios technologijos privalumus

Skystoji mėšlo frakcija po separavimo turi 1-3 proc. sausųjų medžiagų, būtent todėl reikia mažesnių talpų srutoms saugoti ir mažiau energijos, jas išmaišant prieš išvežimą. Laistant kaip trąšas laukuose, teigė „Biržų žemtiekimo" atstovai, tokios srutos nenudegina augalų, užtikrina greitesnį žolių augimą, ankstesnį jų nupjovimą, gausesnį žolės derlių. Be to, teigiama, su tokiomis srutomis sumažinamas pievos užkrėtimas piktžolių sėklomis, nes jos lieka kietojoje frakcijoje.

Tyrimai parodė, kad separuotoje (kietojoje) frakcijoje labai padidėja fosforo koncentracija, todėl jį galima tikslingai paskirstyti laukuose su kompostu. O didžioji dalis azoto ir kalio ir lieka skystojoje frakcijoje, todėl ja laistant laukus, dirva aprūpinama šiais būtinais elementais.

Pasak L. Aušros, iki šiol labiausiai rinkoje paplitęs buvo aukšto slėgio sraigtinis separatorius. Jis gauna kitokią frakciją palyginti su žemo slėgio voliniais separatoriais, be to, sunaudoja daugiau energijos tam pačiam rezultatui pasiekti. „Bet jeigu ūkiui reikia tik atskirti kietą frakciją nuo skystos, tinkama ir tokia technologija. Jeigu norime daugiau naudos, reikia galvoti apie volinę srutų separavimo sistemą", - akcentavo L. Aušra.

Kraikas iš separuoto mėšlo karvėms yra tarsi patogus čiužinys

Padovinio ŽŪB pirko X-Press sistemą be ES paramos. G. Gumauskas tikisi, kad ji atsipirks per 5 metus, įskaičiuojant ir geresnę gyvulių sveikatą, šiaudų kreikimo, srutų įterpimo ir kt. kainą.

UAB „Biržų žemtiekimas" generalinis direktorius Saulius Silickas didžiuojasi, kad Padovinio ŽŪB jo įmonę pasirinko partneriu. „Garbė dirbti ūkyje, kurio vadovas yra itin reiklus. Gintauto Gumausko veidas beveik visada būna nieko nesakantis, kaip uola, ir jeigu jis nors truputį šypteli, tai jau yra tarsi kokybės ženklas. Būtent taip buvo, kai jis pasirinko X-Press sistemą - pirmą tokio našumo ir tokios technologijos, kuri yra pagrįsta spaudimu", - prisiminė S. Silickas.

„Biržų žemtiekimo" generalinis direktorius Saulius Silickas didžiuojasi partneryste su Padovinio bendrove

Jis pripažino, kad įdiegti technologiją, kurios iki šiol nebuvo nei Baltijos šalyse, nei Lenkijoje, buvo didelis iššūkis, todėl juo maloniau, kad technologija pateisina ūkio lūkesčius.

MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos