Konkurse triumfavo ekologiniai ūkiai
2015-11-23

Kėdainiai. Konkurso „Metų ūkis" finalinis renginys jau nuaidėjo, tačiau kai kurie rajonai savo žemdirbių šventes surengė jau po jo. Vienas iš tokių - Kėdainių rajonas, kur praėjusį penktadienį geriausių ūkių šeimininkai pagerbti Truskavos kultūros namuose surengtoje tradicinėje Kėdainių krašto ūkininkų šventėje.

Šiemet triumfavo ekologiniai ūkiai - geriausiojo ūkio titulas teko Pernaravos seniūnijoje ekologinį mišrų ūkį turintiems Mantui ir Kristinai Vaiteliams.

Linas agro mob 21 04 01

Konkurso nugalėtojus K. ir M. Vaitelius pasveikino Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius (pirmas kairėje) ir Krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas V. Ivanauskas

Antrąją vietą vertinimo komisija skyrė 32 ha žemės plotą dirbantiems ir ekologiškai ūkininkaujantiems Vilmai ir Valdonijui Živatkauskams.

Trečia vieta įvertintas Marijos ir Valdo Songailų augalininkystės ūkis.

Ne viskas priklauso nuo žmogaus

Kolegas sveikinęs Krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas visiems linkėjo kantrybės ir ištvermės, nes ūkininko darbo sėkmė nemažai priklauso nuo gamtos kaprizų. „Šie metai mums dar kartą priminė, kad ne visada sėkmė ūkiuose priklauso nuo žmogiškojo faktoriaus. Užsitęsusi sausra savo padarė - derlių užauginome mažesnį, dar nežinia, kas bus su žieminiais pasėliais, kurie sunkiai kabinosi į perdžiūvusią žemė. Nuolat kalbame, kad norime dirbti be trukdžių, tačiau ne visada tai pavyksta. Ir dabar matome, kad Žemės ūkio ministerija yra priėmusių klaidingų sprendimų, dėl kurių beldžiamės į valdžios duris ir tikimės skubių pataisymų", - kalbėjo V. Ivanauskas.

Kartu jis pasidžiaugė, kad ūkininkai vis labiau jungiasi į organizacijas. Kėdainių krašto ūkininkų sąjunga išsiplėtė iki 170 narių. Žemdirbiai supranta, kad susivieniję gali pasiekti daugiau negu pavieniui.

Meras nustebino prisipažinimu

Rajono meras Saulius Grinkevičius pastebėjo, kad ne vienas kraštiečio ūkis ne tik pavijo, bet ir aplenkė vakariečių ūkius. „Susikūrus pirmiesiems šalies ūkiams galvojau, kelių dešimtmečių reikės, kol Lietuvos žemės ūkis pavyks vakarietišką ūkininkavimą. Tačiau lietuviai savo darbštumu padarė tiesiog neįmanoma - daugelis kraštiečių ūkių šiandien ne tik pavijo, bet ir aplenkė vakariečius. Neseniai teko lankytis Škotijoje, tai drąsiai galiu sakyti - škotų ūkiai atrodo prasčiau negu mūsiškiai. Man labai gerai suprantami žemdirbių rūpesčiai, nes aš kažkada vienas pirmųjų rajone išsinuomojau 20 ha žemės ir auginau bulves. Trumpai paūkininkavęs net dvejojau, kuriuo keliu pasukti - eiti nauju verslo ar likti jau pramintame žemdirbiškajame. Nugalėjo noras išbandyti tai, kas nebandyta. Tad puikiai suprasdamas, kiek ūkininkavimas reikalauja darbo ir kantrybės bei žinių, visiems žemdirbiams linkiu ne tik gero derliaus, bet ir gerų jo supirkimo kainų, kad investicijos į ūkius nesustotų, o nuolat didėtų", - sakė rajono vadovas.

Nugalėtojai džiaugiasi tuo, ką turi

Nugalėtoju tapęs Mantas Vaitelis sakė, kad jau dešimt metų dirba žemę ir niekuo nesiskundžia: „Mes tikrai gyvename neblogai. Kiek užsidirbame, tiek ir pakanka. Dirbame apie 200 ha žemės, turime 70 mėsinių žindenių karvių. Jei gamta duoda daugiau, pasidžiaugiame, jei mažiau - neverkšlename. Ekologiška produkcija turi savo vietą tarp vartotojų, tad skųstis neturime kuo."

Antrąją vietą pelnęs Živatkauskų ūkis - nedidelis šeimos ūkis. „Dirbame saugomoje teritorijoje, tad ūkininkavimas turi suvaržymų. Kol kas dideliais rezultatais negalime pasigirti. Daug ką darome eksperimentuodami. Turime 30 mišrių mėsinių galvijų, penkias kiaules ir du žemaitukus arklius. Kol kas iš ūkio negalime pragyventi, tai tenka padirbėti papildomai", - sakė V. Živatkauskienė.

Nugalėtojų pakyla - (iš dešinės) K. ir M. Vaiteliai, V. ir V. Živatkauskai ir V. Songaila

Trečiąją vietą konkurse pelnęs Valdas Songaila pasidžiaugė, kad taikydamas naujas technologijas ir nebijodamas eksperimentų, net šią sausą vasarą sugebėjo užauginti rekordinius derlius. „Matyt, Dievas mus myli, nes derliumi skųstis tikrai negalime. Kai kuriuose plotuose kviečių prikūlėme net po 9,5 t/ha, tai yra geriausias ūkio rezultatas. Truputį liūdina mažos kainos, bet čia jau nieko negalime pakeisti", - sakė V. Songaila.

Nugalėtojai patikino, kad laimėjimas konkurse - nemaža paskata dar tvirčiau žengti pirmyn, o būti pastebėtiems ir įvertintiems - visada smagu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai