Kėdainių kraštas: javapjūtės rezultatai skaičiais
2016-09-19

Kėdainiai. Šiemet javapjūtė Vidurio Lietuvoje nepateikė rekordų. Rugsėjui įpusėjus javapjūtė Kėdainių krašte beveik baigta - liko nukulti tik grikius ir kukurūzus. Tačiau tai padaryti ūkininkai planuoja kiek vėliau.

„Dirbami plotai Kėdainių rajone jau kuris laikas nesikeičia, tik truputį migruoja įvairios naudmenos. Iš viso grūdinių naudmenų rajone deklaruota apie 108 tūkst. ha. Daugiausia šįmet, kaip ir ankstesniais metais, auginta kviečių - apie 45,5 tūkst. ha (pernai buvo šimtu hektarų mažiau). Miežių šįmet deklaruota 4,9 tūkst. ha (pernai 5,7 tūkst. ha), kvietrugių plotai irgi mažėjo -1,8 tūkst. ha (pernai - 2,4 tūkst. ha). Rugių plotas (604 ha) beveik nekito. Daugiau negu perpus išaugo grikių plotai - nuo 160 ha pernai iki 352 ha šįmet. Rapsų auginta kiek daugiau -13,3 tūkst. ha (pernai -12,4 tūkst. ha). Beveik dvigubai didėjo ir žirnių plotai - nuo 3,0 tūkst. ha pernai iki 5,2 tūkst. ha šįmet. Pupų plotai sumažėjo - nuo 2,7 iki 2,1 tūkst. ha, o kukurūzų, auginamų grūdams, išaugo beveik tris kartus - nuo 0,5 iki 1,9 tūkst. ha", - auginamų naudmenų statistiką vardija Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Apžvelgdamas javapjūtės rezultatus, specialistas pastebi, jog beveik visose pozicijose fiksuojami mažesni derliai. Kviečių vidutinis derlingumas smuktelėjo nuo 6,2 iki 5,1 t/ha, miežių - nuo 4,7 iki 4, kvietrugių - nuo 5,1 iki 4,2, rapsų - nuo 3,8 iki 2,7 t/ha.

Linas agro mob 21 06 04

Tačiau šįmet geriau negu pernai derėjo pupos, jų kėdainiečiai vidutiniškai prikūlė 4,1 tonos iš ha, o pernai buvo 3,7 tonos iš ha.

„Nukultas kiekis dar ne viską pasako apie šiųmetį derlių. Svarbu pastebėti, jog šiųmečiai grūdai yra gerokai prastesnės kokybės negu pernykščiai. Buvo ne vienas atvejis, kai supirkėjai nesupirko grūdų dėl prastos jų kokybės", - sako A. Žvikas.

Pasak vedėjo, kai kurie ūkininkai net paliko nekultų plotų, nes matė, kad į laukus kombainai įvažiuoti negali, o ir sunkiai sudorotas derlius būtų labai nedidelis bei prastas.

Ne pačios palankiausios žemdirbiams šįmet ir kainos. „Nenoriu komentuoti atskirų ūkių sandėrių, nes kiekvienas sprendžia, kaip ir kam parduoti derlių. Juk yra ir išankstiniai susitarimai, ir kitos aplinkybės, tačiau daugelio pozicijų vidutinės kainos yra mažesnės negu pernai. Šįmet vidutinė kviečių tonos kaina - 122 eurai, pernai buvo 154, rugių kaina krito nuo 102 iki 87 eurų, miežių mažėjo 9 eurais - iki 120. Tačiau žirniai brango nuo 200 iki 222 eurų, o rapsai - nuo 349 eurų iki 357 eurų", - konstatuoja A. Žvikas.

Ūkininkai net nespėję galutinai suskaičiuoti javapjūtės rezultatų, jau įsisuko į naujo derliaus auginimo darbymetį: laukuose nuo ryto iki vakaro dirba traktoriai ruošdami dirvas žiemkenčių sėjai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai