Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Į tėvų įsuktą gėlių verslą įsijungė sūnus

Alytaus r. Prieš žiemos šventes Punioje, Žemaičių ūkio šiltnamiuose, baigia kalėdinį pasirodymą puansetijos, o sausio pirmomis dienomis pirkėjus sveikins spalvingos raktažolės.

Algimantas Žemaitis su sūnumi Eimantu prieš šiemetines žiemos šventes išaugino ir pirkėjams pasiūlė 50 tūkst. puansetijų, dar vadinamų Kalėdų žvaigždėmis. Po savaitės žiedais apsipils raktažolės, o nuo sausio vidurio prasidės pražydintų svogūninių gėlių sezonas.

Nenutrūkstamas žiedų konvejeris jau beveik tris dešimtmečius (o tiksliai – 28 metus) juda Algimanto Žemaičio šeimos šiltnamių ūkyje, kuriame auginama daugiau kaip 200 rūšių vazoninių gėlių.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šiuo metu sodinami įvairiaspalvių našlaičių daigai, paskui įsibėgės vasarinių gėlių auginimas, o rudenį vėl karaliaus chrizantemos. Kiekvienai gėlei – savas laikas. A. Žemaitis sako, kad šeima, pasirinkdama trapų gėlių verslą, labai rizikavo, tačiau pavyko sėkmingai laviruoti rinkoje.

Algimanto ir jo dabar jau šviesios atminties žmonos Vitalijos pėdomis žengia sūnus Eimantas.

Gėlininkystė – sudėtingas verslas, net ir šiltnamiuose tenka taikytis prie gamtos sąlygų. Sėkloms sudygti, daigams augti bei gėlėms žydėti turi įtakos dienos trukmė bei saulėtumas (kurio jau keletą sezonų labai trūksta), kaip ir pernelyg šilti ar šalti orai.

Augimo metu pasitaiko temperatūros svyravimų, tręšimo klaidų, o gėlių sužydėjimas laiku – tai loterija, kur sėkmę nulemia ir aplinkos faktorių visuma, ir gėlininko ilgametė patirtis. Būtų labai apmaudu, jei gėlės vėluotų pražysti numatytai svarbiai datai.

Darbuotojai – tikri profesionalai

Ūkio įkūrimo pradžioje Žemaičiai augino daržoves, paskui šiltnamiuose liko vien gėlės. Atsisakę skinamų rožių auginimo dėl įtemptos konkurencijos su olandiškomis gėlėmis, jau septintus metus augina šiltnamiuose ir agurkus. Dabar 2 ha plote plėveliniuose šiltnamiuose auginamos gėlės, o 1,6 ha stikliniuose šiltnamiuose nuo pavasario iki vėlyvo rudens dera agurkai.

Vazoninių gėlių auginimui įrengta stelažų sistema. Klimato kontrolę, tręšimą, šilumą valdo kompiuterizuota klimato kontrolės įranga. Šaltuoju metų laiku šiltnamius šildo autonominė dujų katilinė.

Ūkyje dirba daugiau kaip 40 darbuotojų. Algimantas styguoja darbus šiltnamiuose, kartu su šeima aptaria, kokias naujienas kasmet rinktis, kas labiau apsimoka, o ką labiau rinksis pirkėjai – viską reikia suderinti. Sūnus Eimantas užsiima išaugintos produkcijos realizacija, planuoja, kokius kiekius gėlių auginti.

Puansetijos – ne tik raudonos

Žemaičių ūkis prieš žiemos šventes išaugino 50 tūkst. puansetijų. Be raudonai žydinčių pirkėjams siūlė ir subtilesnių spalvų – baltas, rausvas, rožines, kremines, gelsvas.

Algimantas Žemaitis su sūnumi Eimantu šiemet išaugino tūkstančius puansetijų, kurios dabar galbūt žydi ir jūsų namuose

Puansetijos – šilumamėgės gėlės, joms augti reikalinga 22–25 °C temperatūra dieną ir 20–22 °C naktį. Žemaičiai augina ankstyvųjų veislių kalėdines žvaigždes, todėl jų temdyti nereikia. Kad geriau formuotųsi šaknynas, jaunus augalus tręšia kompleksinėmis trašomis su didesniu fosforo kiekiu, intensyvaus augimo metu – kompleksinėmis trašomis su didesniu azoto kiekiu, o kad būtų spalvingesnės ir tvirtesnės pažiedės – kompleksinėmis trašomis su didesniu kalio ir kalcio kiekiu.

Vasaros metu nuo karščio ir kaitrios saulės, kad neapdegtų augalai, o šiltnamyje išsilaikytų optimalus klimatas, stiklines sienos iš lauko pusės baltinamos specialiu mišiniu, o temdymui naudojamos užuolaidos.

Levisijos – šiltnamių naujiena

Pasak A. Žemaičio, paprastosios raktažolės spalvingais žiedais džiugina žiemą ir ankstyvą pavasarį, kai taip trūksta saulės ir spalvų. Jų šiltnamiuose raktažolės auginamos jau daugelį metų, puikiai paįvairina svogūninių gėlių žydėjimą.

Žemaičių šiltnamiuose auginamos levisijos (Lewisia cotyledon). Tai visžaliai augalai, sudarantys skroteles. Žydėjimo metu jie išauga iki 20–30 cm aukščio. Žiedai puošnūs, dideli, pastelinių atspalvių – nuo balsvai rausvų (yra ir sniego baltumo) iki geltonų, nuo alyvinių iki violetiškai purpurinių, nuo rausvų iki beveik raudonų.

Levisijos pakeri pastelinėmis spalvomis ir žiedų subtilumu

Levisijų daigelius, kaip ir raktažolių, sodina į vazonėlius. Auginimas panašus į raktažolių, mėgsta silpnai rūgštų substratą, tačiau priešingai nei raktažolės, levisijos laistomos labai saikingai, jos nepakenčia drėgmės pertekliaus ir užmirkimo, gali pradėti pūti šaknys ir lapų apačia.

Levisijos pradeda žydėti žiemą ir žydi visą pavasarį. Žiemos metu augaliukai puošia namus, o pavasarį galima sodinti į alpinariumą ar gėlyną.

Svogūninių gėlių įvairovė

Žemaičių šiltnamiuose daugiausia išauginama tulpių žiedų, Tarptautinei moters dienai siūloma įsigyti ir tulpių, narcizų, hiacintų, išaugintų vazonėliuose bei skintų puokštėms. Tulpės šiltnamiuose pražydinamos nuo sausio vidurio iki kovo 8-osios. Daugiausia jų pražydinama skinimui, tačiau labai mėgiamos ir pražydintos vazonėliuose.

Ūkis gėles tiekia prekybos centrams, parduotuvėms ir smulkiems prekybininkams, bendradarbiauja su Olandijos, Vokietijos, Lenkijos, Baltarusijos gėlininkais.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos