Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Ūkis
Į sodą - lietuviškos trešnių veislės

Babtai, Kauno r. Prekiaujantys medeliais pastebi, kad vienais populiariausių vaismedžių išlieka trešnės. Jų paklausą galima paaiškinti ne tik skaniais vaisiais, bet, deja, ir tuo, kad trešnės yra palyginti lepios ir po nedėkingų žiemų jas tenka sodinti iš naujo.

Pasak LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto medelyno vedėjo Česlovo Paulausko, pasaulyje yra sukurta daugybė trešnių veislių, tačiau mūsų klimato sąlygomis tinkamiausios ir perspektyviausios yra tos, kurių vaismedžiai yra ištvermingi žiemą, atsparūs šalnoms ir ligoms (ypač moniliozei ir kokomikozei).

Rekomenduojama rinktis ankstyvąsias, liepos pradžioje nokstančias Anta ir Sunburst,vidutinio ankstyvumo Jurgita, Mindaugė (nuotr.), Agila, Vytėnų rožinė, Dniprovka, vėlyvas Jurga, Hedelfingerio, Lapins, Lukė, Vytėnų geltonoji, Regina.

Bioversija 2024 04 15 m7

Savidulkės yra Lapins ir Sunburst, visos kitos minėtos trešnių veislės - kryžmadulkės. Savidulkiųgana neblogą derlių duoda ir vienas, atskirai pasodintas medis, o kitoms trešnėms būtinai reikia veislių dulkininkių. Jei nėra galimybių auginti savo sodelyje kelių veislių trešnių, tuomet galima į vieną vaismedį įskiepyti dar 2-3 kitas veisles, jos kartu bus ir kaip dulkinės, ir vaismedis gausiai derės.

Trys lietuviškos naujienos

Valstybinė augalininkystės tarnyba šiais metais į Nacionalinį augalų veislių sąrašą įrašė 3 naujos trešnių veisles: Germa, Irema BS ir Lukė. Tai vėlyvos trešnių veislės, iš kurių pati vėlyviausia – Irema BS.

„Dabar prekiaujame trešnių Lukė sodinukais, o rudenį prekyboje turėsime visų minėtų veislių sodinukų. Visos trys naujos veislės yra licencijuotos, todėl jų sodinukai parduodami tik SDI medelyne", - sako Česlovas Paulauskas

Lukė dera liepos antrąjį ar trečiąjį dešimtadienį. Vaismedžiai medelyne ir sode vidutinio augumo. Vainikai - retos formos, todėl vaisiai gerai nusispalvina. Derėti pradeda 4-5 metais, dera vidutiniškai gausiai. Kryžmadulkės, vaisiai labai gražūs, puikaus skonio, transportabilūs, labai stambūs, sveria 8,5-10 g, apvalūs. Odelė blizganti, tamsiai raudona. Minkštimas tamsiai raudonas, pusiau kremzlinis, saldžiarūgščio skonio. Sultys raudonos. Vaiskotis nutrūksta lengvai ir sausai. Vaismedžiai ištvermingi šaltą žiemą. Pakankamai atsparūs grybinėms ligoms.

Kaip taisyklingai pasodinti

Visoms trešnių veislėms tinkamiausios pakilaus reljefo, neįmirkusios, su 1-1,5 m gylyje esančiu podirvio vandeniu, purios, silpnai rūgščios arba neutralios (pH 5,5-7) priesmėlio, priemolio, puraus molio dirvos, gausiai įtreštos organinėmis trąšomis. Trešnėms parenkama pati šilčiausia vieta, užuovėjoje, netoli pastatų. „Jei trešnės augs užmirkusioje dirvoje, tai galite sodinti kad ir pačias ištvermingiausias veisles, jos vis tiek iššals", - įspėja Č. Paulauskas.

Kaulavaisių vaismedžius patartina sodinti pavasarį, prieš išsprogstant pumpurams. Jie per vasarą sustiprėja ir gerai pasiruošia žiemai. Vyšnias ir trešnes, skiepytas į kvapiosios vyšnių sėjinukus, reikia sodinti truputį giliau negu skiepijimo vieta. Taip pasodinti medeliai leidžia mažiau poskiepio atžalų.

Paruoštame sklype pirmiausia sužymimos eilės ir vaismedžių sodinimo vietos. Jei sklypas yra su didesniu nuolydžiu, eiles patartina išdėstyti nuolydžio kryptimi. Lygioje vietoje eilės išdėstomos šiaurės - pietų kryptimi. Taip pasodintų vaismedžių vainikus tolygiausiai apšviečia saulė. Duobės kasamos tokio dydžio, kad tilptų sodinukų šaknys, dugne supilamas nedidelis kauburėlis. Į duobės vidurį įstatomas sodinukas. Jo šaknys turi būti ištiestos link duobės kraštų, nesusisukusios ir neužsirietusios. Jei netelpa pavienės ilgos šaknys, jas galima patrumpinti. Prilaikant sodinuką, šaknys užpilamos žemėmis. Sodinuką patartina keletą kartų staiga šiek tiek kilstelėti, kad pribyrėtų žemių po šaknimis ir tarp jų.

Žemė aplink vaismedį šiek tiek sumindoma, padaroma „lėkštė", kad palaisčius nenubėgtų į šalį vanduo. Paskui mulčiuojama 5 cm durpių ar smulkintų medienos žievių sluoksniu. Priklausomai nuo dirvos drėgnumo, vienam vaismedžiui reikia 5-10 l vandens. Besigerdamas į dirvą vanduo prispaudžia dirvožemį prie sodinukų šaknų. Todėl palaistyti reikia net ir tada, kai dirva drėgnoka.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos