Agritechnica 21 11 15 Rovaltra-mobili-virsuje
Ūkis
Grūdų derlius šiemet gali būti penktadaliu mažesnis

Vilnius. Lietuvoje baigus javapjūtę, žemdirbiai ir prekybininkai skaičiuoja, kad lietinga praėjusi vasara grūdų derlių sumažino iki 20 proc., o didžiausia problema yra prasta jų kokybė - didelė jų dalis tinka tik pašarams.

„Javapjūtė baigėsi maždaug rugsėjo viduryje. Matosi, kad derlius gerokai mažesnis negu pernai - apie 20 proc. ir kokybė, aišku, prastesnė yra. Grūdus parduoti įmanoma, bet klausimas - kaina. Jeigu pusė grūdų yra pašariniai, tai ir kaina atitinkama", - BNS sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Anot jo, grūdų augintojams šie metai bus nuostolingi - jų finansines problemas laikinai išspręs Europos Sąjungos (ES) tiesioginės išmokos už pasėlius ir galimybė, jog bankai leis atidėti mokėjimus už paskolas.

Dimedium 21 11 03+ Bioversija 21 12 30

„Dabar jau pradeda matytis, kad ūkininkai susiduria su pinigų srautų problemomis - negali laiku atsiskaityti už trąšas, sėklas ir kurą. Neaišku, kaip pavyks atsiskaityti už žemės nuomą", - teigė A. Macijauskas.

Grūdų prekybos įmonės „Agrokoncerno grūdai" vadovas Karolis Šimas mano, jog prastas oras grūdų derlių šiemet galėjo sumažinti iki 10 proc.

„Šį sezoną derlius turėtų siekti 5,8-5,9 mln. tonų, kai pernai turėjome 6,5 mln. tonų. Tai būtų maždaug 10 proc. kritimas. Jeigu vertinsime mažus ūkius, ten nuostoliai didesni, bet masę augintojų sudaro didieji augintojai, o jie grūdus surinko efektyviau", - BNS kalbėjo K. Šimas.

Jo teigimu, problema išlieka suprastėjusi grūdų kokybė, todėl ilgiau reikės ieškoti pirkėjų.

„Pašarinių kviečių šiemet yra daug daugiau - maždaug apie pusė kviečių yra pašariniai. Statistika yra tokia, kad pašarinių kviečių per metus vidutiniškai būna 5-20 proc. Šuolis tikrai didelis. Mes eksporto rinkas rasime, bet yra kainų klausimas ir pardavimas gali užtrukti. Aš nenustebčiau, kad dalis derliaus kitiems metams liks", - kalbėjo K.Šimas.

Statistikos departamento duomenimis, pernai grūdų derlius siekė 6,521 mln. tonų - 22,5 proc. daugiau nei 2014 metais. Tai lėmė 13 proc. išaugęs derlingumas ir 8 proc. didesnis plotas. Lietuviški grūdai  tradiciškai eksportuojami į Iraną, Šiaurės Afrikos šalis bei Vakarų Europos valstybes.

BNS inf.

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kokią inovaciją jums pavyko šiemet įsigyti ir įdiegti savo ūkyje?
Visos apklausos