Gamybai grūdų užteks, eksporto apimtys keisis
2016-09-21

Kaunas. Bendrovė „KG Group" daugiausiai šiais metais, kaip ir tikėtasi atsižvelgus vyravusius orus, supirko 4 klasės kviečių. Tačiau ne visi šių metų grūdai yra prastos kokybės - paruošų pradžioje buvo sulaukta nemažo kiekis ir aukščiausios klasės kviečių. Bendrovės pranešime teigiama, kad Lietuvoje grūdų tolimesnei gamybai užteks.

Šiais metais paruošų metu vyravę lietūs lėmė grūdų kokybę - grūdai buvo drėgnesni (18 proc., o vidutinė drėgmė 12-13 proc.), sudygimo procentas vyravo 0-25 proc. ribose. Skyrėsi ne tik grūdų kokybė, bet ir kiekis - ūkininkų laukuose jis buvo penktadaliu mažesnis nei praėjusiais metais.

Kaip ir praėjusiais metais, ūkininkai grūdines kultūras pristatė ne tik į elevatorius, bet ir į jiems artimiausias grūdų priėmimo aikšteles. Šiais metais ypatingai svarbu buvo džiovyklos ir jų galia, „KG Group" pavyko operatyviai džiovinti priimtus grūdus papildomai jų nesandėliuojant aikštelėje, iškart krauti į vagonus ar automobilių transportą.

Linas agro mob 21 06 04

Daugiausiai šiais metais, kaip ir tikėtasi pagal vyravusius orus, supirkta 4 klasės kviečių. Nors paruošų pradžioje, buvo sulaukta nemažo kiekio ir aukščiausios klasės kviečių.

„Vertinant šių metų grūdų derliaus apimtis, darome prielaidą, kad derlius apie 20-25 proc. mažesnis. Iš šiais metais superkamų grūdų apie 40 proc. atitinka maistinių grūdų parametrus, - teigia „KG Group" vadovas Tautvydas Barštys. - Pašarinių grūdų kokybė prastesnė, dalis grūdų supirkimo punktus pasiekė jau sudygę, daugelis grūdų yra netinkamo saiko svorio. Tai turės įtakos ir pašarų gamybai, kadangi reikės koreguoti pašarų receptūras ir įterpti daugiau kitų žaliavų, kompensuojančių maistinę energetinę vertę. Nors šiais metais pašarinių grūdų kaina ir žemesnė, tačiau maistine prasme jie mažiau vertingi, pašarų gamybai jų reikės daugiau."

Tačiau ne visi šių metų grūdai yra prastos kokybės. Dalis ūkininkų, spėję nukulti laukus dar prieš lietingą laikotarpį, grūdų supirkėjams atgabeno tikrai aukštos kokybės grūdus. Tad Lietuvoje grūdų tolimesnei gamybai užteks.

„KG Group" pranešime pažymima, kad šiais metais itin pasiteisino Telšiuose atidarytas elevatorius. 30 tūkst. tonų talpinantis elevatorius užpildytas pilnai, todėl grūdais imta pildyti vadinamąsias „rankoves". Naujai atidarytoje Kėdainių grūdų priėmimo aikštelėje taip pat viskas vyko sklandžiai.

„Ūkininkai galėjo operatyviai priduoti grūdus, laukti jiems netekdavo daugiau valandos, - pažymi T. Barštys, - Telšių elevatorius tapo „gelbėjimosi ratu" šiam regionui, turime galimybę supirkti įvairių klasių grūdus, todėl ūkininkai dar šiandien čia stovi eilėse. Džiugu, kad nė vieni iš čia neišvažiavo nepridavę savo derliaus". - pranešime cituojamas T. Barštys.

Grūdų eksporto situacija kitokia - jei anksčiau iš Lietuvos eksportuotas didesnis maistinių kviečių kiekis (apie 90 proc. viso eksportuojamo kiekio), dabar šis kiekis koreguosis: bus daugiau eksportuojama pašarinių kviečių. Tiek, kiek mažėjo derlius mūsų šalyje, tikėtina, tiek mažės ir eksporto kiekiai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai