Dvi savaitės šalčių pražudė pusę pasėlių
2014-02-28

Kaunas/ Šiauliai. Žemdirbiai, iš pradžių džiaugęsi šilta žiema, jai besibaigiant neslepia nusivylimo - nemaža dalis pasėlių gali būti žuvę. Priklausomai nuo veislės ir pasėjimo gylio iššalti galėjo apie 30 proc. žieminių kviečių ir 50 proc. žieminių rapsų. Labiausiai rapsai nukentėjo Šiaurės Lietuvoje, o Vidurio Lietuvoje - kviečiai.

Vos dvi savaites trukęs šaltis, sniego nebuvimas ir savaitę siautėję vėjai daug kur niekais pavertė rudeninį žemdirbių triūsą. Vyravę šilti orai neleido augalams tinkamai pasiruošti šalčiams. Kadangi buvo daug drėgmės, staigus atšalimas aštriai kirto ir stipriai pakenkė žiemkenčiams.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) vadovas Romas Majauskas (nuotr.) sako, kad pagal esamą vaizdą situacija - grėsminga. „Kauno regione yra vilties, kad kai kurie rapsų laukai išliks, tačiau daug nevilties, kad nemažai žieminių kviečių laukų teks užsėti iš naujo. Net keista, kad žieminiai kviečiai nukentėjo labiau negu rapsai", - pastebi R. Majauskas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jei išsilaikys vasario pabaigoje vyravę orai ir pasitvirtins sinoptikų prognozės kovui, žemdirbiai tikisi išvengti didesnių nuostolių. „Naktį iki 2 laipsnių šalčio nukrintanti temperatūra nespėja nutraukyti šaknų ar kaip nors kitaip pakenkti augalams. Padėtis dar gali kažkiek pasikeisti į gerą. Nors rapsų laukai atrodo varganai, išrovus augaliuką ir jį perpjovus matosi, kad jis neparudavęs, tai teikia vilties, kad rapsai dar atsigaus", - LGAA vadovas nestokoja optimizmo.

Vis dėlto sėklų pardavėjai pastebi, kad sėklos poreikis didėja, ūkininkai užsisako papildomai vasarinių kviečių ir rapsų.

UAB „Dotnuvos projektai" Sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas patvirtino, kad bendrovė jaučia padidėjusį susidomėjimą vasarinių kviečių sėkla. „Metai metams nelygu, šiemet atšilimas daug ankstyvesnis, pernai kovą dar buvo sniego, todėl palyginti sudėtinga. Tačiau šiemet, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, esame priėmę daugiau užsakymų", - teigia S. Augas.

Šiuo metu „Dotnuvos projektai" jau yra priėmę užsakymų 95 proc. planuojamo turėti vasarinių kviečių sėklos kiekio. „Einame prie pabaigos su užsakymų priėmimu. Turime dar vasarinių miežių ir rapsų sėklos, todėl kas nesuspės užsisakyti kviečių, turės priimti kitus sprendimus, arba kreiptis į kitus pardavėjus", - mano Sėklininkystės skyriaus vadovas.

Šiauliuose veikiančios sėklos gamybos ir prekybos bendrovės „Nutrilita" direktorius Darius Malinauskas taip pat patvirtino faktą, kad žemdirbiai labai aktyviai rūpinasi vasarinių kviečių ir rapsų sėkla. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, bendrovė jau yra sudariusi dvigubai daugiau sutarčių.

„Nemaža dalis ūkininkų renkasi iššalimui neatsparias kviečių veisles ir nukenčia. Tai kaip loterija - iš penkerių metų treji būna geri, o dvejus iššąla. Todėl reikia skaičiuoti vidurkį ir rinktis šiek tiek mažesnio derlingumo, tačiau geriau žiemojančias veisles", - sako Darius Malinauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai