Basf 22 09 27 22 10 03 Lytagra
Ūkis
Draudikai ruošiasi žalų bangai nuimant derlių

Vilnius. Vyraujant permainingiems ir nenuspėjamiems vasaros orams, žemdirbiai darbams palankias dienas mėgina išnaudoti maksimaliai, technika iš laukų išvažiuoja sutemus, o tokio netolygaus darbų tempo neatlaiko net tik technika, bet ir pervargę vairuotojai. Žemės ūkio technikos nuostoliai vasarą paprastai išauga.

Draudimo bendrovės BTA teigimu, vasarą padaugėja traktorių bei kitos ūkinės technikos nuostolių, kurių vidutinis dydis - 2500-3000 eurų. Kartais žemės ūkio technikos žalos siekia ir penkiaženkles sumas.

„Žemės ūkyje naudojamą techniką dažniausiai sunku greitai pakeisti, visi skuba, „gaudo" sausus, saulėtus orus ir intensyviai darbuojasi nuo aušros iki kol sutemsta", - sako BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė.

Vertinant draudimo bendrovės BTA išmokas ūkio technikos nelaimių atveju, tarp didžiausių penkiaženklių visų laikų išmokų patenka ir kompensacijos už nelaimes darbų metu, ir eismo įvykiai, taip pat - gaisrai.

„Didžiausia suma - 54 000 eurų - išmokėta už padegtą traktorių ir gaisro metu apgadintą kitą ūkio techniką. Tuo tarpu darbo metu medvežei užvažiavus ant šakos, kuri prakirto kuro žarnelę, o technika užsiliepsnojo - žala siekė 37 000 eurų, o nuo kelio nuvažiavus ir apvirtus sunkvežimiui, kurio vairuotojas išvežtas į ligoninę, išmokėta 36 000 eurų suma", - brangiausiai kainavusias pastarųjų metų ūkio technikos nelaimes vardija BTA specialistė.  

Dažniausiai dėl žemės ūkio technikos prastovų patiriami nuostoliai, neapsiriboja vien tiesioginėmis išlaidomis remontui, - technikai išėjus iš rikiuotės, ūkyje stoja darbai.

„Derliaus nuėmimo darbai labai intensyvūs, priklausomi ne tik nuo orų, bet ir nuo darbo rankų - šiuo laikotarpiu ūkininkai paprastai samdo papildomus darbuotojus, patiki jiems pažangią ir brangią techniką, kurią jie, kaip rodo praktika, ne visada tausoja ir moka tinkamai eksploatuoti. Taip pat neretai ūkininkai techniką skolinasi vieni iš kitų, skuba, dirba viršvalandžius, todėl iš laukų jau sutemus išvažiuoja pervargę, tinkamai nebegalintys susikaupti žmonės, rizikuojantys klaidomis, kurių kaina - labai didelė", -  sako BTA specialistė.

Nelaimingų su žemės ūkio technika susijusių įvykių nedažnėja, bet jų žalos kasmet vis auga. Pernai tokiu laikotarpiu vidutinė technikos žala svyravo apie 1800-2500 eurų, o dabar ji vidutiniškai didesnė 600 eurų.

BTA duomenimis, dažniausiai nuostoliai patiriami technikai patenkant į eismo įvykius bei dirbant laukuose, tačiau brangiausiai kainuoja ugnies žalos: vidutinė išmoka tokiu atveju siekia 5000 eurų, o už atsitikimus dirbant arba eismo įvykį - apie 2700 eurų, už stiklo dūžį - apie 300 eurų.

Pavojų žemdirbiams kelia ir vagystės, tačiau pastarosioms joks sezoniškumas negalioja ir panašius skaičius draudikai įžvelgia bet kuriuo metų laiku.

BTA, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos