Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Ūkis
Didesnė ekonominė nauda - mėsinių mišrūnų auginimas

Akademija (Kėdainių r.). Nors sąlygos mėsiniams galvijams auginti mūsų šalyje palankios, tačiau šio sektoriaus spartesnę plėtrą stabdo didelės investicijos veisliniams gyvuliams įsigyti. Šiek tiek pigesnė ir prieinamesnė alternatyva - mėsinių mišrūnų auginimas.

Apie mėsinių mišrūnų privalumus ir ekonominį naudingumą kalbėta Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos suorganizuotame seminare Dotnuvoje, kur patirtimi dalijosi 22 metų veisimo patirtį turintis mėsinių gyvulių veisėjas iš Vokietijos Ernstas Frydrikas Baumeris (Ernst Friedrich Baumer).

Pasak E. Baumerio, kokybiškiausia mėsa gaunama gyvulius šeriant tik žole ir žoliniais pašarais (šienu, šienainiu, su šiaudais maišytu silosu), tačiau tam būtina pasirinkti tinkamos veislės gyvulius. Ilgametė E. Baumerio mėsinių gyvulių auginimo ir veisimo patirtis rodo, kad šeriant tik žoliniais pašarais, neduodant gyvuliams papildomai grūdų ar kukurūzų, geriausiai auga aubrakų veislės gyvuliai. Remiantis šia koncepcija ūkyje vykdoma ir veislininkystė: be grynaveislių aubrakų, veisiami sisteminiai mišrūnai ir genetiškai beragiai aubrakai. Pastarieji gaunami trijų veislių (šorthornų, galovėjų ir aubrakų) mišrūnes telyčias pakartotinai kryžminant su aubrakų veislės buliumi.

Bioversija m7 2024 03 12

Ernsto Baumerio įsitikinimu (dešinėje jo sūnus Feliksas), mišrūnų auginimas mūsų šalyje leistų labiau išnaudoti šios nišos galimybes:  sąlygos auginti tinkamos, o ir kokybiškos mėsos paklausa, ypač gilias jautienos vartojimo tradicijas turinčiose valstybėse, didžiulė

„Aubrakai labai ištvermingi, skirtingomis sąlygomis galintys augti gyvuliai. Šios veislės gyvulių išskirtinumas - ypatingas pašaro įsisavinimas. Lyginant su kitų veislių gyvuliais, pvz., angusais, tokiam pačiam priesvoriui gauti jiems reikia 3 kg mažiau pašaro per dieną. Išreiškus tai skaičiais, aubrakui išlaikyti per dieną reikia 1 euru mažiau nei angusui", - argumentus, kodėl ekonomiškai naudinga auginti šios veislės gyvulius, dėsto E. Baumeris. Kad tai ne iš piršto laužta informacija, patvirtina ir Vokietijos bulių vertinimo stoties, kur buvo lyginama kelių veislių gyvulių pašaro suvartojimas ir priesvoris, rezultatai. Įdomu tai, kad šią savybę paveldi ir mišrūnai, kuriems kryžminti naudojami aubrakų veislės buliai. Brangstant grūdams, galimybė užauginti mėsinius gyvulius penint tik žoliniais pašarais daugeliui augintojų yra ypač aktualu.

Ekonominis naudingumas

Kryžminimui ūkyje E. Baumeris naudoja šorthornų, galovėjų ir aubrakų veislės gyvulius. Pasireiškus heterozės efektui mišrūnas, Baumerio pavadintas šorbraku, įgauna trijų veislių geriausias savybes.

Mėsinių galvijų augintojai domėjosi mišrinimo galimybėmis, užvertė patyrusį veisėją praktiniais klausimais 

Veisėjo pastebėjimu, mišrūnai yra vidutinio dydžio, išsiskiria ypatingu ištvermingumu, plačiu plokščiu snukiu, tinkamu net trumputei žolei ėsti. Vienas iš privalumų yra tai, kad mišrūnes telyčias galima kergti maždaug 16 mėnesių, tačiau jei mišrūnė turi 50-75 proc. aubrakų genetikos, būtina atsižvelgti ir į jos svorį (turėtų sverti apie 375-400 kg). „Apsiveršiavusios mišrūnės telyčios, skirtingai nei grynaveislės, nenustoja augti. Jos auga iki 4-5 gyvenimo metų, kol galutinai susiformuoja", - pastebi E. Baumeris. Be to, mišrūnės karvės per savo gyvenimą atveda 10-12 veršelių, lengvai veršiuojasi, o veršeliai dėl didelio pieno kiekio gerai auga net papildomai neprišeriami. Priklausomai nuo lyties, nujunkyto 9 mėn. veršelio svoris gali svyruoti nuo 270 iki 350 kg. Šeriant tik kokybiškais žoliniais pašarais pasiekiama gerų rezultatų penint ir kastruotus buliukus, kurie tinkami skersti būna jau 22 mėn. amžiaus.

„Pienines karves sėklinant aubrakų sperma, pagerėja veršiavimasis, nes atvedamas nedidelis veršelis, kuris ypač gerai auga. Tik būtina prisiminti, kad aubrakų jaunikliai turi labai stiprų žindimo refleksą ir iš karto eina žįsti karvės, o tai pieninių gyvulių augintojams nėra įprasta", - perspėja E. Baumeris.

Vokiečio veisėjo pastebėjimu, dar vienas svarbus kriterijus, kodėl reikėtų rinktis aubrakus ir jų mišrūnus kokybiškai mėsai gauti, yra dėl specifinio raumenų išsidėstymo gaunama didesnė vertingos mėsos išeiga, lyginant su kitų veislių tokio paties svorio gyvuliais. Aubrakų ir jų mišrūnų užpakalinių ir priekinių kumpių santykis yra 55:45 proc. (kitų veislių 50:50), todėl gaunama maždaug 6 proc. daugiau vertingos užpakalinių kumpių mėsos.

Mišrinimo rezultatas - beragiai aubrakai

Mišrūnai šorbrakai genetiškai yra beragiai. Tokios veisimo tendencijos itin aktualios laikant mėsinius gyvulius palaidus, taip pat didėjant mėsinių galvijų bandoms. Be to, beragystė svarbu ir dėl gyvulius prižiūrinčių darbuotojų saugumo.

Dotnuvos eksperimentiniame ūkyje mišrūnės jau pradėjo vesti pirmuosius veršiukus: iš 35 telyčių apsiveršiavo 12 ir atvedė vieną telyčiatę bei 11 buliukų

Pasak E. Baumerio, mėsinių mišrūnų veisėjams ir augintojams naudinga ir tai, kad šorbrakų telyčias toliau kergiant su aubrakų veislės buliumi išgryninamas gyvulių kraujas ir vėl grįžtama prie aubrakų veislės, tik jie jau yra genetiškai beragiai. Veisėjas neabejoja, kad kitais metais atvesti beragiai aubrakai, šeštosios kartos palikuonys, bus įtraukti ne tik į Vokietijos, bet ir į Prancūzijos Kilmės knygą.

Mėsiniai mišrūnai Lietuvoje

Vokiečio E. Baumerio koncepcija, kad kokybišką mėsą galima gauti šeriant gyvulius tik žole ir žoliniais pašarais sužavėjo ir Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovą Andrių Turskį, kuris pasiryžo išmėginti mišrūnų auginimo ir penėjimo galimybes mūsų šalyje. Rekonstruotose palaido laikymo fermose įkurdintos 35 veršingos telyčios ir vienas aubrakų veislės bulius. A. Turskis neslepia, kad planuoja karvių žindenių bandą plėsti iki 50, deja, kol kas jau 12 apsiveršiavusių telyčių atvedė 11 buliukų ir vieną telyčaitę.

Andrius Turskis (viduryje) su Ernstu Baumeriu aptarė mėsinių mišrūnų laikymo ypatumus

„Mišrūnės karvės nedidelės, tad suėda nedaug pašarų. Apsiveršiavusios karvės turi daug pieno, todėl užaugina didelį veršį", - pasirinkimo argumentus dėsto Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovas, pabrėždamas, kad norint uždirbti skaičiuoti būtina. Jei ūkyje mišrūnų auginimas pasiteisins, gerąja patirtimi jis linkęs pasidalinti su visais, besidominčiais mėsinių gyvulių auginimo galimybėmis, nes, jo žodžiais, tai gerokai paprastesnis modelis nei veislinių mėsinių galvijų laikymas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos