Basf 22 09 27 + Dimedium 22 09 01 Dimedium 22 09 01 + Adama 22 09 05
Ūkis
Cukraus ūkis: augintojų nuotaikos niūresnės

Kėdainiai. Cukrinių runkelių augintojai viliasi, kad šie metai bus geresni už praėjusius. Kol kas juos gelbėjo susietoji parama.

„Praėję metai išgąsdino kai kuriuos augintojus, jie nutarė šįmet nebeauginti runkelių. Tačiau šitaip apsisprendusių nėra daug. Kiti, priešingai, suplanavo auginti didesnius plotus runkelių“, - sakė ŽŪK „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Algimantas Šleževičius.

Anot kooperatyvo vadovo, lietingi orai tiesiog nuplovė cukrų: ,,Šį sezoną iš vieno hektaro runkelių derliaus pagaminto poliarizuoto cukraus kiekis yra 1 tona mažesnis už pastarųjų penkerių metų vidurkis. Buvome susitaikę su mažesnėmis kainomis, tačiau tokio prasto derliaus nesitikėjome. Be to, dideliu iššūkiu augintojams tapo ir runkelių išvežimas iš dirvų bei pristatymas į fabriką. Daug kur veždami runkelius žemdirbiai apgadino kelius, tad kainuos juos sutvarkyti“.

Bioversija 22 08 31

Žemdirbių nuotaikas kiek praskaidrina tai, kad už praėjusius metus jie gavo susietąsias išmokas – kiek daugiau kaip 81 eurą už hektarą. ,,Susietoji išmoka buvo skaičiuota pagal ankstesnius metus. Runkelių augintojams buvo skirta suma, ji padalinta pagal auginamų hektarų skaičių ir išdalinta. Mums ji teko maždaug po 81 eurą, kitose šalyse parama gerokai didesnė: lenkai gavo apie 300 eurų, rumunai dar daugiau. Tačiau vokiečiai ir prancūzai susietųjų išmokų nemoka. Kai tokie prasti buvo metai, mums toji parama buvo labai reikalinga“, - sakė A. Šleževičius.

Pernai dauguma augintojų prikasė maždaug po 10 tonų iš vieno hektaro, pelnas labai menkas. ,,Kai cukraus kvotų neliko, susigrąžinti augintojus į cukraus fabriko partnerių gretas neturėtų kilti, ypač Kėdainių krašte. Fabrikas juk nori, kad žaliavos tiekėjai būtų kuo arčiau. Mums svarbu, kad net po tokių metų Kėdainių cukraus fabrikas investicijų neatšaukė. Dauguma mūsų kooperatyvo narių neslepia nusivylimo, tačiau nepanikuoja. Vienų metų tokį išbandymą galime atlaikyti, tačiau dar jei tokie nepalankūs metai pasikartos, teks galvoti, ar ateityje auginti cukrinius runkelius‘‘, - sakė kooperatyvo„Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas A. Šleževičius.

AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris šiemet tikisi didesnių gamybos apimčių. „Praėjusių metų derlius, runkelių kokybė (cukringumas) buvo paveikti ypač sudėtingų klimatinių sąlygų. Dideliais derliais, pagamintais cukraus kiekiais, kitų pagamintų produktų kiekiais negalime pasigirti“, – pažymėjo S. Mozeris.

Šiuo metu fabrikas yra pasirašęs sutartis su 250 augintojų, pernai žaliavą tiekė 300 ūkininkų. Tačiau fabrikui auginamų runkelių pasėlių plotai nesumažėjo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos