Cukraus derliumi pavijome švedus
2013-01-21

Kėdainiai. Kėdainių cukraus fabrikas sausio 17-ąją baigė cukrinių runkelių perdirbimo sezoną. Fabrikas puikiai susitvarkė su šiųmetės žiemos iššūkiais - darbas nesustojo nei per darganas, nei lauke spaudžiant 20 laipsnių šalčio. Jau suskaičiuotas ir vidutinis derlingumas - jie siekia 63 t/ha.

„Šįkart sezono pabaigą buvo labai sunku nuspėti: turėjome sudoroti rekordiškai gausų runkelių derlių, bet jų atvežimą sunkino prasidėję šalčiai ir smarkios pūgos", - sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Rugsėjo 11-ąją prasidėjusio sezono metu cukraus gamintojai per parą vidutiniškai šį sezoną perdirbdavo apie 6 000 tonų runkelių, tačiau buvo ir kelios rekordinės dienos, kai perdirbta net po 7 000 tonų runkelių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Su iššūkiai susidorojo

Šį sezoną fabrikas dirbo 129 dienas - panašiai dirba ir kiti Europos fabrikai. Teko laikyti tikrus gamtos pateiktus egzaminus. Buvo dienų, kai gamyba kiek sulėtėdavo. Tiesiog dėl šalčių kai kas atveždavo prastesnės kokybės žaliavas: runkeliai būdavo aplipę sušalusiomis žemėmis ir tai lėtino darbų tempus.

Pasak S. Mozerio, dauguma runkelių augintojų, paklausė specialistų ir laiku nukasę šakniavaisius jas saugiai apdengė specialiomis šalčio nepraleidžiančiomis medžiagomis. Tai leido į fabriką pristatyti geros kokybės žaliavas.

Derlių pavyko užauginti rekordiškai derlių - vidutiniškai net po 63 tonas viename hektare. Šiųmetis rezultatas leido pavyti švedus, į kuriuos lygiuotasi ne vienus metus. Tokį puikų rezultatą lėmė ir palankios gamtos sąlygos - buvo gausu kritulių, o cukrinių augimui drėgmė ypač reikalinga. Be to, ūkininkai išmoko auginti runkelius: perka geras sėklas, turi galingą ir patikimą techniką. Nemažai investuodami, jie nori kuo greičiau sulaukti grąžos. Tad rezultatai gerėja kasmet.

Už runkelius - 100 milijonų litų

Bendrovė „Nordic Sugar Kėdainiai" ne tik įvykdė, bet ir viršijo planą - pagamino 111 tūkstančių tonų baltojo cukraus, mat kėdainiečių turima kvota yra 64 209 tonos baltojo cukraus. Pernai Kėdainių fabrike buvo pagaminta 72,5 tūkstančiai tonų cukraus.

Kėdainių cukraus fabrikui žaliavą tiekia apie 400 ūkininkų iš įvairių Lietuvos vietų. Maždaug 55 procentai žaliavos tiekėjų gyvena ir dirba Kėdainių rajone. Fabrikas su žemdirbiais yra geri partneriai ir dėl žaliavų teikimo jokių problemų nekyla. Dar dvejus metus galios pasirašyta tarpprofesinė sutartis, o tolimesnė veikla priklausys nuo bendros Europos Sąjungos cukraus politikos.

„Galime tik pasigirti, kad vien už pernykštį sezoną cukrinių runkelių augintojams išmokėjome apie 100 milijonų litų. Pernai už vieną mums parduotą runkelių toną vidutiniškai ūkininkai gavo po 150 litų. Šiųmečių sumų įvardyti dar negaliu, nes mokėjimai dar nebaigti", - sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai