Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Technika
Traktorių inovacijos, pelniusios sidabro medalius

Hanoveris. Šių metų parodos „Agritechnica“ aukso medaliu įvertintas vienintelis naujasis „New Holland“ javų kombainas su dviejų ašinių rotorių koncepcija. Sidabro medalius pelnė 17 inovacijų.

Iš viso inovacijų apdovanojimams pateikta daugiau nei 250 darbų.

Tarp medalininkų – trys traktoriai su dyzeliniam varikliui alternatyviais galios šaltiniais ir kiti traktorių efektyvumą didinantys inovatyvūs sprendimai.

Bioversija 2024 04 26 m7

Kai kurios traktorių technologijos jau pasiekė serijinę gamybą ar bus pradėtos gaminti dar šiais metais, kitos – prototipų stadijoje.

Visi trys alternatyvios dyzelinui galios šaltinius turintys ir sidabro medalius pelnę traktoriai – koncerno CNH kūriniai.

Hibridinė koncepcija

Siekiant sumažinti CO2 emisiją, žemės ūkio technikai kuriamos dyzelinio variklio alternatyvos. Viena tokių – Steyr Hybrid CVT modulinė hibridinė koncepcija, skirta vidutiniams ir dideliems standartiniams traktoriams. Dyzelinės-elektrinės pavaros koncepciją pristato koncernas CNH.

Šis prototipas sukurtas pagal 6 cilindrų pradinės klasės serijinės gamybos modelį, kurio galia yra 132 kW (180 AG), o ratų bazė siekia 2,79 m. Nors originali bepakopė hidrostatinė-mechaninė pavarų dėžė perimta santykiu 1:1, dyzelinis variklis išvysto 191 kW (260 AG) ir yra sumontuotas visiškai naujoje traktoriaus priekio vietoje su spyruokline nepriklausoma ratų pakaba ir dviem integruotais elektros varikliais.

Naujajame Steyr Hybrid CVT įgyvendinta dyzelinės-elektrinės pavaros koncepcija

Generatorių varo dyzelinis variklis per perdavimo pakopą, o generuojamą iki 75 kW (102 AG) galią perduoda elektros varikliui per galios elektroniką. Tai paverčia elektros energiją atgal į mechaninę energiją, kuri per dviejų pakopų pavarų dėžę yra nukreipiama į priekinės ašies diferencialo krumpliaratį. Priekinė ašis vis dar gali būti varoma mechaniškai naudojant klasikinę kelių plokščių sankabą.

Elektros šakoje papildomai sumontuoti superkondensatoriai, t. y. elektrostatinės energijos kaupikliai, galintys per trumpą laiką sukaupti ir išleisti daug galios, stabdymo rezistorius ir AEF aukštos įtampos lizdas priekyje ir gale.

Šie komponentai ir nuosekliai lygiagreti hibridinė struktūra traktoriams suteikia daugybę naujų papildomų funkcijų, pvz., elektrinį vairavimą, kintamą, aktyviai valdomą priekinės ašies eigą į priekį ir elektrinio pastiprinimo funkciją greitam įsibėgėjimui transportavimo metu.

E-Torque Filling leidžia kompensuoti apkrovos smailes, o E-Eco režimas – važiuoti dyzeliniu elektriniu varikliu, esant mažiems variklio sūkiams. Stabdymo energiją galima atkurti naudojant lėtintuvą su E-Braking. E-Torque Vectoring ir E-Implement – dvi žinomos funkcijos, skirtos kintamam sukimo momentui paskirstyti tarp ašių arba elektros energijai tiekti į padargus.

Suskystintomis dujomis varomas prototipas

Sidabro medalį pelnė ir metų pradžioje kompanijos „New Holland“ pristatytas suskystintomis dujomis varomo traktoriaus prototipas New Holland T7.270 LNG.

Metanas iš perdirbtų biodujų, kurios gali būti gabenamos, pavyzdžiui, suslėgtų gamtinių dujų (angl. compressed natural gas – CNG) arba suskystintų gamtinių dujų (angl. liquefied natural gas – LNG) pavidalu, tinka žemės ūkio mašinoms varyti. Tačiau suslėgtų gamtinių dujų tūrinis energijos tankis yra tik maždaug penktadalis dyzelino, o tai reiškia, kad atitinkamų transporto priemonių veikimo laikas paprastai yra ribotas. Suskystintų gamtinių dujų siūlomas santykis yra žymiai geresnis, todėl jau ne vienus metus naudojamas tolimojo pervežimo transporte.

„New Holland“ – pirmoji kompanija, pristačiusi traktorių, varomą ne tik su suslėgtomis, bet ir su suskystintomis gamtinėmis dujomis, įskaitant ir biometaną

Kriogeninės suskystintos gamtinės dujos taip pat tinka ir dideliems traktoriams bei savaeigėms derliaus nuėmimo mašinoms, tačiau lig šiol technikos gamintojai tam neskyrė dėmesio dėl kelių priežasčių: įprastas cilindrines, vakuumu izoliuotas talpyklas sunku integruoti į nedidelę erdvę ir dėl ilgo stovėjimo dujos gali užvirti.

„New Holland“ yra pirmoji žemės ūkio technikos gamintoja, pristačiusi New Holland T7.270 LNG dujinį traktorių su suskystintų gamtinių dujų (angl. LNG) bakais. Dėl specialios dvigubų sienelių technologijos vakuuminiu būdu izoliuoti rezervuarai gali būti pritaikyti prie traktoriams būdingų erdvinių sąlygų, todėl T7.270 LNG talpyklos talpa siekia 200 kg. „New Holland“ užvirimo dujų problemą sprendžia kriogeniniu aušintuvu, kuris nuolat palaiko metano temperatūrą žemiau -162 °C, todėl jis išlieka skystos būsenos.

Elektra maitinamam aušintuvui reikia labai nedaug energijos, ji gaunama iš akumuliatoriaus, kurį galima įkrauti iš išorinio maitinimo šaltinio arba integruoto IC generatoriaus. Generatoriui varyti naudojamos virimo dujos, todėl aušinimo sistema gali veikti autonomiškai.

Įdiegdama suskystintų gamtinių dujų technologiją T7.270 Methane Power, kompanija „New Holland“ pasiūlo dyzelinio variklio alternatyvos koncepciją, kuri gali atitikti griežtus žemės ūkio sektoriaus reikalavimus. Tai derinama su galimybe naudoti nuosavas biodujas kaip transporto priemonės kurą CO2 neutraliuose cikluose.

Traktorius aprūpintas PLM Intelligence ir PLM Connect sistemomis, taip pat turi tą patį SideWinder Ultra porankį, naują IntelliView 12 colių jutiklinį ekraną ir CentreView ekraną, pritvirtintą prie vairo, kaip ir didesnės galios šios gamintojos traktoriai. Naujas metanu varomo T7 dizainas, įskaitant kupolinį stogą, bus pritaikytas būsimuose New Holland traktorių modeliuose.

Elektrinis traktorius

Kitas medalininkas – Italijos ir JAV inžinierių komandų, t. y. „New Holland“ bendradarbiaujant su Kalifornijoje įsikūrusia „Monarch Tractor“, sukurtas elektrinis T4 Electric Power, kurio didžiausia galia siekia 120 AG, maksimalus sukimo momentas – 440 Nm, o maksimalus greitis – 40 km/val. Atsižvelgiant į darbo krūvį, traktorius puikiai tinka mišriuose ir gyvulininkystės ūkiuose, soduose ir specialiose srityse. Teigiama, kad akumuliatorių galima naudoti visą dieną, o kraunant su greitojo įkrovimo sistema įkrauti per vieną valandą.

Elektrinis traktorius T4 Electric Power su greitojo įkrovimo sisitema gali būti įkrautas per vieną valandą

Traktorius taip pat gali būti naudojamas kaip atsarginis energijos šaltinis kitiems įrenginiams ir mašinoms, taip pat gali varyti elektrinius padargus.

Išskirtinės funkcijos apima Smart Roof – 360° sistemą, kurioje integruoti jutikliai, kameros ir valdymo blokai, leidžiantys aptikti ir išvengti kliūčių, o Follow Me režimas leidžia traktoriui sekti operatorių išėjus iš kabinos. „New Holland“ teigia, kad tai naudinga važiuojant pro vartus ar šeriant galvijus. Papildomai galima gestų valdymo sistema, kuri leidžia traktoriui priimti vairavimo instrukcijas naudojant rankos signalus. Komercinė elektrinio traktoriaus gamyba turėtų prasidėti iki šių metų pabaigos.

Teleskopinis priekinis krautuvas

Kompanija „Wilhelm Stoll Maschinenfabric“ sukūrė teleskopinę priekinio krautuvo strėlę, kuri gali pailginti kėlimo aukštį 1,5 m. Teleskopinė funkcija suteikia priekiniam krautuvui daugiau praktiškumo ir pritaikomumo.

Dažniausiai populiariausi 120–150 AG galios 4 cilindrų vidutinės klasės traktoriai komplektuojami su priekiniu krautuvu, kurio maksimalus kėlimo aukštis siekia 4,0 m, tačiau norint pakrauti aukščiau paprastai pritrūksta kelių centimetrų.

Teleskopinė funkcija padidina priekinių krautuvų kėlimo galimybes

Naujasis „Stoll“ krautuvas turi teleskopinę pasukimo svirtį ir „pailginamą jungtį. Pasukama svirtis gali būti pailginta 0,7 metro. Kartu su ištraukiama jungtimi tai leidžia padidinti horizontalų diapazoną 1 metru, o kėlimo aukštį – 1,5 metro. Todėl toks frontalinis krautuvas ypač tinka ritiniams ir kvadratiniams ryšuliams krauti ūkiuose, kuriuose nėra pakankamai darbo teleskopiniam krautuvai. Tačiau tinka ir visiems kitiems krovos darbams.

Priekinio krautuvo elektrohidraulinis valdymas gali būti naudojamas saugos funkcijoms įgyvendinti. Tai apima, pavyzdžiui, automatinį pagrindinių cilindrų išjungimą, esant pernelyg didelėms apkrovoms, kai pasukama svirtis yra ištiesta. Jungtis papildomai reiškia, kad priekinis krautuvas pats yra judinamas, o tai gali padėti pagerinti matomumą vairuojant.

Tritaškė trauklių valdymo sistema

Šiuolaikiniuose traktoriuose traukos galia dažniausiai reguliuojama per apatines traukles. Pakėlus arba nuleidus 3 taškų galios keltuvą dažnai susidaro aplinkybė, kad dirvos dirbimo padargai nebėra lygiagrečiai žemei, todėl skiriasi padargo priekio ir galo darbinis gylis.

Siekdama tai optimizuoti, kompanija „Claas“ integravo hidraulinę viršutinę trauklę į savo daugiamatę 3 taškų valdymo sistemą. Aukščio matavimo jutikliai, perduodantys signalus į traktoriaus valdymo elektroniką, yra sumontuoti padargo priekyje ir gale, kad būtų galima nustatyti padėtį.

Tritaškė trauklių valdymo sistema suvienodina padargo priekio ir galo darbinį gylį

Naudojant papildomą hidraulinės sistemos valdymo bloką, jie gali būti konvertuojami į viršutinės trauklės ilgio reguliavimo specifikaciją, todėl automatiškai reguliuojamas padargo išilginis nuolydis. Taip padargas gali būti nukreiptas lygiagrečiai žemei ir užtikrinama pastovi darbo kokybė.

***

Be traktorių ir jų technologijų, parodos „Agritechnika“ sidabro medaliais apdovanota:

  • javų kombainų Case IH Axial-Flow srauto valdymo sistema;
  • mulčiuotuvų ir akėčių privalumus sujungianti dirvos skutimo GrindStar sistema („Saphir“);
  • vagų formavimo sprendimas („All-in-one“);
  • trąšų barstymo galulaukėse sureguliavimo sistemaCurveControl išcentriniuose barstytuvuose („Amazone“);
  • atskirai reguliuojama kiekvienos pusės srutų įterpimo sistema ECO-Duo Vario („Zunhammer“);
  • patobulinta pašarų kombaino smulkinimo įranga („Krone“);
  • šienavimo sprendimų automatizavimas („Fendt“);
  • keičiamas daržovių kombaino separatorius Change Sep („Grimme“);
  •  bulvių rūšiavimo dirvoje sprendimas SmartFold („Grimme“);
  • autonomines technologijas padedanti plėtoti planavimo ir įgyvendinimo programinė įranga 3A („AgXeed“ kartu su „Amazone“ ir „Claas“);
  • darbo kokybės stebėsenos jutiklių sistema („Lemken“);
  • tiksliajam ūkininkavimui skirta dirvožemio tyrimų įranga Radicle AgronomicsTM („Precision Planting LLC“).
Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos