Technikos trasose: sėdam ir vairuojam
2016-05-06

Šėta (Kėdainių r.). Šalia Pagirių įsikūręs kompanijai „Ingleby" priklausantis ūkis vieną dieną trumpam virto John Deere traktorių išbandymo trasa. Aplink elevatorius vienas po kito tarsi Formulės-1 bolidai ratus suko aštuoni skirtingų modelių ir įvairios komplektacijos traktoriai, kurių vairą suko daugiau kaip 50 žemdirbių. Renginyje pristatytos išskirtinės mašinų savybės ir nauji modeliai.

Kompanijos „John Deere" ir bendrovės „DOJUS agro" suorganizuotas praktinis vairavimo renginys Kėdainių rajone - viena iš tarptautinio John Deere traktorių demonstracinio turo stotelių. Tokią pat galimybę išbandyti įvairius John Deere traktorius Lietuvoje dar turės Šiaulių (gegužės 10 d.) ir Pasvalio (gegužės 12 d.) rajonų ūkininkai. Vėliau mašinos bus demonstruojamos Latvijos, Skandinavijos ir kitų Europos valstybių žemdirbiams.

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

Į John Deere traktorių demonstracinį-pažintinį turą Kėdainių r. suvažiavo per 50 žemdirbių, kurie buvo suskirstyti į tris grupes ir keisdamiesi vairavo 8 modelių traktorius

Pasak „DOJUS" įmonių grupės vadovo Donato Dailidės, tokio pobūdžio, vien tik traktoriams skirtas demonstracinis turas surengtas pirmą kartą. Mašinas jau išbandė Olandijos, Vokietijos, Bulgarijos ūkininkai. Jo nuomone, tai unikalus renginys, nes jame gali ne tik išbandyti skirtingus traktorius, bet ir pasišnekėti su „John Deere" kompanijos atstovais, mašinų pardavimo įmonės specialistais, pabendrauti su technikos serviso komandos mechanikais. „Svarbiausia, kad kiekvienas atvykęs ūkininkas gali įvertinti ir palyginti skirtingus modelius, išsirinkti ūkiui tinkamiausią mašiną ne iš reklaminių publikacijų, o praktiškai ją pavairavęs", - sakė D. Dailidė.

„Jei toks praktinis renginys pasiteisins, galbūt panašius turus ateityje rengsime ir mes patys. Šiemet „DOJUS agro" pakvies ūkininkus į tradicinę Didžiąją lauko dieną ir į regioninius renginius", - teigė „DOJUS" įmonių grupės vadovas Donatas Dailidė

Trys viename

„DOJUS agro" žemės ūkio produktų pardavimo vadovo Pauliaus Arūno teigimu, toks traktorių pažintinis turas naudingas visomis prasmėmis, tačiau akcentuojami trys pagrindiniai dalykai. „Siekiame, kad žemdirbiai atkreiptų dėmesį į įdiegtas inovacijas, kurių John Deere traktoriuose labai daug. Kompanija tam skiria didelį dėmesį ir tai rodo praėjusioje „Agritechnika" parodoje už inovacijas gauti 3 aukso ir net 10 sidabro medalių", - renginio esmę apibūdino P. Arūnas.

„Čia puiki proga išsiaiškinti vienų ar kitų sistemų privalumus, palyginti, koks skirtumas važiuoti traktoriumi su amortizuotu priekiniu tiltu, įsitikinti darbo traktoriumi su bepakope pavarų dėže pranašumu", - ragino ūkininkus išbandyti visus pristatomus traktorius Paulius Arūnas

Traktoriai, kuriuos atvykę ūkininkai galėjo vairuoti, buvo skirtingų specifikacijų, su skirtingomis pavarų dėžėmis, su ir be kabinos amortizacijos sistema, su skirtingomis vairavimo sistemomis. Renginyje demonstruotame videofilme, kuris buvo nufilmuotas „Ingleby" ūkyje, parodyta, kokią traukos galią išvysto galingiausias John Deere 8 serijos modelis 8370 R. „Su specialiu tempimo galios matavimo stendu mums pavyko gauti tokius pat rezultatus, kuriuos gavo nepriklausoma Jungtinių valstijų Nebraskos universiteto tyrimų stotis", - pabrėžė P. Arūnas.

Atliktuose bandymuose John Deere 8370 R su e23 transmisija ir 370 AG varikliu, kuriam dar 35 AG papildomai suteikia galios didinimo sistema, išvystė didžiausią traukos jėgą iš visų testuotų tos pačios klasės traktorių: galios nuostolis tesiekė 8 proc., t. y. tempimo galia sudarė 344 AG. „Yra net 12 standartų, pagal kuriuos matuojama galia, pateikiami net keli traktorių variklių galios skaičiai. Ir tai klaidina žemdirbius. Dirbant žemės ūkyje svarbiau ne variklio galia, o ta galia, kuri yra panaudojama darbui atlikti. Pinigai juk mokami ne už variklio galią", - akcentavo „DOJUS agro" žemės ūkio produktų pardavimo vadovas.

8370 R - didžiausią traukos galią išvystantis traktorius, kuris savo klasėje pripažintas „Metų mašina 2016"

Svarbu ir tai, kad John Deere traktoriai išvysto didelę tempimo jėgą su minimaliomis degalų sąnaudomis. Tai irgi buvo nustatyta nepriklausomų tyrimo stočių testų rezultatais. „Tai mes norime kuo labiau paviešinti ir akcentuoti ne tik šitame renginyje, bet ir visur", - atkreipė dėmesį į esminį traktorių charakteristikos akcentą P. Arūnas. Kompanija „John Deere" aktyviai diskutuoja dėl pokyčių traktorių galios matavimo standartuose ir siekia, kad mašinų galia būtų apibūdinama ne variklio, o tempimo galia, kuri parodo mašinos pajėgumą žemės ūkio darbams atlikti.

Traktorių demonstraciniame ture buvo pristatyti ir keli nauji John Deere traktoriai - John Deere 6155 R ir 6195 M. Pirmojo traktoriaus variklio galia 155 AG, papildomai 40 AG jam suteikia galios valdymo sistema. Pasak „DOJUS agro" traktorių grupės produktų vadybininko Pauliaus Orinto, nauja mašina sveria 7 tonas, yra galimybė rinktis iš penkių transmisijų, t. y. sukomplektuoti ūkio poreikius labiausiai atitinkantį traktorių. „Nuo šiol visi 6 serijos traktoriai su 6 cl. varikliais bus aptarnaujami kas 750 motovalandas", - apie traktorių modelių ir jų priežiūros naujoves pasakojo P. Orintas.

Technines demonstruojamų traktorių savybes pristatė „DOJUS agro" traktorių grupės produktų vadybininkas Paulius Orintas. Pasak jo, užsisakantiems naujus traktorius žemdirbiams įmonė siūlo nemažai nuolaidų, pavyzdžiui, tiems, kurie užsisako susietą R serijos traktorių, kuriame įrengta automatinio vairavimo sistema, JDLink terminalas, ISOBUS jungtis ir kiti išmanieji sprendimai, gauna 1 000 EUR nuolaidą

6155 Rtraktorius iš gamyklos išrieda parengtas telematikos duomenims rinkti ir siųsti tiesiai į operacijų centrą. Erdvioje, patogioje traktoriaus kabinoje montuojama 30o pasisukanti sėdynė

Renginyje praktiškai buvo pademonstruota išmaniosios vadinamojo susieto traktoriaus sistemos galimybės. „Mes juokaujame, kad susietos mašinos kabinoje vienu metu gali būti keturi žmonės, Tiesa, trys iš jų joje sėdi nuotoliniu būdu", - juokavo P. Orintas. Prie susieto traktoriaus valdymo kompiuterio realiuoju laiku gali prisijungti ne tik techniką pardavęs vadybininkas, bet ir serviso komandos mechanikas, automatinių valdymo sistemų specialistas. Nuotoliniu būdu bet kuriuo metu realiuoju laiku prie mašinos prisijungę specialistai gali matyti mašinos valdymo monitorių ir padėti sureguliuoti technologinius parametrus, kad traktorius prisitaikytų prie konkrečių darbo sąlygų ir dirbtų optimaliausiu režimu. Ši galimybė yra viena iš ūkio valdymo sistemos John Deere Farm Sight sudedamųjų dalių. Išmaniosios technologijos - stiprioji kompanijos „Johh Deere" pusė.

Dar viena John Deere traktorių asortimento naujovė - 6195 M modelis, kurio variklio galia 195 AG. Traktorių galima užsakyti pasirinktinai su viena iš penkių transmisijų. Mašina gali būti pagaminta su kabinos amortizacijos sistema, paruošta įdiegti automatinei vairavimo sistemai AutoTrac arba pagaminta su ja

Bendrovės „DOJUS agro" vadovo Audriaus Kavaliausko teigimu, kompanija „John Deere" iki šiol daug dėmesio skyrė kombainų, purkštuvų, savaeigių pašarų smulkintuvų ir kitos technikos inovacijomas, tačiau tai nereiškia, kad traktoriai liko nuošalyje. „Dabar koncentruojamasi į John Deere traktorių efektyvumo didinimą. Atlikti nepriklausomų tyrimo laboratorijų testai tik įrodo, kad einama teisinga linkme. Ūkininkams kur kas svarbesnė ne variklio, bet jo išvystoma traukos galia, kuri ir panaudojama darbui atlikti", - sakė A. Kavaliauskas.

„DOJUS agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas patikino, kad kompanija „John Deere" turi didelę traktorių gamą (nuo 100 iki 620 AG) ir gali pasiūlyti mašiną bet kokio dydžio ir specializacijos ūkiui

Lietuvos ūkininkus pasveikino kompanijos „John Deere" Baltijos šalių regiono vadovas Podraigas Breidi (Padraig Braidy)

Ne tik vairavo, bet ir pamatė technikos pažangą

Nuo 1918 metų traktorius gaminančiai kompanijai „John Deere" priklauso ne viena perversmą žemės ūkio mašinų gamyboje padariusi inovacija. Ypač didelė traktorių konstrukcijos pažanga stebima per pastaruosius 10-15 metų. Į renginį atvykę ūkininkai įsitikino, kad šiuolaikiniuose traktoriuose įdiegta daug pažangių, efektyvumą ir komfortą didinančių sprendimų.

Jaunasis Druskininkų r. ūkininkas Mantas Nevulis kartu su tėvų ir senelių žemėmis dirba apie 400 ha ploto ūkyje. Nenašiose žemėse ūkininkaujantys Nevuliai augina netradicinius augalus (kvietrugius, kviečius, avižas, žirnius). „Ūkyje turime keturis traktorius, vienas iš jų 130 AG John Deere traktorius. Norėtųsi šiek tiek galingesnės mašinos", - savo norais pasidalijo ūkininkas.

Manto, vairavusio traktorių su bepakope transmisija, teigimu mašinų su skirtingomis pavarų dėžėmis važiavimo skirtumai akivaizdūs: „Komfortas, važiuojant traktoriumi su bepakope transmisija nepalyginamai didesnis nei vairuojant modelį su mechanine pavarų dėže. Labai jaučiasi. Gerai, kai yra tokia galimybė pabandyti įvairius traktorius".

Mantas Nevulis norėtų dirbti traktoriumi, kuriame įdiegtos išmaniosios programos, automatinės sistemos. „Automatinis vairavimus turi daug privalumų, išvengiama persidengimų, sutaupoma ir laiko, ir degalų", - įsitikinęs jaunasis ūkininkas

Panevėžio r. augalininkystės ir daržininkystės ūkį plėtojantis Saulius Račkauskas valdo 830 ha, iš kurių daržininkystei skirta 170 ha. Jo ūkyje dirba išimtinai tik John Deere technika. „Turime aštuonis John Deere traktorius, kurių galia nuo 105 AG iki 830 AG. Šio gamintojo techniką pasirinkau 1998 m., beveik nuo pat ūkininkavimo pradžios. Mašinos geros kokybės, aptarnavimas taip pat geras, todėl nesinorėjo daugiau eksperimentuoti ir gaišti laiko. Gerai vieni kitus pažįstame, tai irgi didelis privalumas", - tikino S. Račkauskas.

Sauliaus Račkausko ūkyje dirba tik John Deere technika

Nors pats ūkio savininkas jau seniai nesėdi už technikos vairo, tačiau jam svarbu, kaip jaučiasi mašinas vairuojantys operatoriais. „Man svarbu, kad jiems būtų patogu, kad darbuotojai į traktoriaus kabiną liptų su šypsena, su šypsena iš jos ir išliptų, kad dirbtų švarioje aplinkoje", - tvirtino Saulius, pridurdamas, kad šiuolaikiniai traktoriai labai patobulėjo, jų darbo efektyvumą didina navigacinės sistemos, kabinose mažas triukšmo lygis.

Tokius praktinio vairavimo renginius gerai vertino ir mokslininkai. Pasak Aleksandro Stulginskio universiteto Inžinerijos fakulteto dekano Romualdo Domeikos, džiugu, kad technikos prekybos įmonės į savo organizuojamus renginius pakviečia ir universiteto dėstytojus, kurie įgytą patyrimą ir išgirstas naujienas panaudoja studentų mokymo procese. „Naudinga pabendrauti ir ūkininkais, kurie dirba šiomis mašinomis, ir geriausiai žino jų privalumus bei trūkumus", - sakė R. Domeika. Jo nuomone, praktinio technikos vairavimo renginiai būtų įdomūs ir studentams.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai