Rėmimo pokyčius vertina skeptiškai
2017-06-15

Kaunas. Žemės ūkio ministerijos sprendimą įsikūrimo paramos siekiantiems jauniesiems ūkininkams kompensuoti naudotų traktorių įsigijimą naujų traktorių pardavėjai vertina neigiamai, o ūkininkai neabejoja, kad tai paskatins sukčiavimą ir manipuliacijas.

Šią savaitę patvirtintose įgyvendinimo taisyklėse pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra" veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui" nurodoma, kad tinkamos investicijos yra ir naudoti traktoriai. Tiesa, numatyta sąlyga, kad įsigyjamas naudotas traktorius turi būti senesnis kaip 7 metų nuo pagaminimo datos ir jis nebuvo, nėra ir nebus finansuojamas iš kitų Europos Sąjungos fondų ir kitų viešųjų lėšų. Paramos suma vienam paramos gavėjui išliko ta pati - 40 000 eurų.

Žemės ūkio ministerijos sprendimą Rokiškio r. 250 ha augalininkystės ūkio savininkas Jonas Žemaitis vertina gana palankiai. Anot jo, už skiriamą sumą naujo traktoriaus įpirkti nepavyktų, tačiau už tuos pinigus galima įsigyti 8-10 m. senumo patikimo gamintojo traktorių. „Man tik kyla klausimas, kodėl tokių išlygų nedaro ir padargams įsigyti. Juk traktorius be padargų nieko vertas, o jie taip pat kainuoja nemažus pinigus", - sako ūkininkas J. Žemaitis.

RVAC 21 09 30

Ūkininkas Jonas Žemaitis pokyčius vertina teigiamai, tik, jo nuomone, turėtų būti leista paramos lėšomis pirkti ne tik naudotą traktorių, bet ir padargus

Šilalės r. kartu su trimis sūnumis ūkininkaujantis Jonas Baublys tvirtai įsitikinęs, kad remiamas turėtų būti tik naujos technikos įsigijimas. „Technikos parką reikia naujinti, tad, mano nuomone, naudotų traktorių įsigijimo kompensavimas - pinigų švaistymas, nes tuoj pat prasidės manipuliacijos, sukčiavimai, stipriai padidės naudotų traktorių kainos. Žodžiu, savivaliavimui atsiras daug vietos", - sako daugiašakio ekologinio ūkio šeimininkas.

Pasak jo, nemažai sunkumų kils ir norint nustatyti tikrąją traktoriaus vertę, ypač jei jis bus atvežtas iš užsienio, kur naudotas 10 ir daugiau metų, nes technikos pardavėjai bus linkę gauti visą skiriamą paramos sumą. „Jauniesiems ūkininkams šis sprendimas galėtų būti naudingas, bet kaip viską sureguliuoti, kad neatsirastų vietos manipuliavimui? Tad laikausi nuomonės, kad skatinti ir remti reikia tik naujos technikos įsigijimą", - apibendrina šilališkis.

Sūnūs - pagrindiniai Jono Baublio (centre) pagalbininkai. „Skatinti ir remti reikia tik naujos technikos įsigijimą", - tvirtą nuomonę šiuo klausimu turi J. Baublys

Dviprasmiškai sprendimą kompensuoti naudotų traktorių įsigijimą vertina Skuodo r. ūkininkas Andrius Narmontas. Jis sutinka, kad jaunajam ūkininkui nusipirkti naują traktorių nėra lengva, nes tai gana nemaža investicija, o galimybė paramos lėšomis įsigyti naudotą kokybišką traktorių - didžiulė paspirtis. Tačiau, kaip ir J. Baublys, jis neabejoja, kad tai paskatins sukčiavimus. „Žinant, kokie lietuviai išradingi, be sukčiavimų nebus apsieita. Naudotą techniką vežančios įmonės turės didelę terpę traktoriaus kainai didinti, tad už jį teks mokėti gerokai daugiau negu iš tikrųjų jis vertas", - kalba A. Narmontas, savo ūkyje dirbantis 2000 m. gamybos naudotu traktoriumi.

Jaunas ūkininkas 200 ha augalininkystės ūkyje dirba naudota technika, ir, kaip pats sako, yra ja labai patenkintas. Pasinaudoti jaunųjų ūkininkų įsikūrimo parama jam nepavyko, tiesa, už ūkiui modernizuoti skirtas lėšas A. Narmontas įsigijo naują javų kombainą. Jo teigimu, jei būtų buvusi galimybė rinktis, pirmenybę būtų atidavęs naudotai derliaus dorojimo mašinai.

„Esu senų pažiūrų žmogus, perku tokią techniką, kurioje yra kuo mažiau elektronikos ir daugiau mechanikos. Nes kuo daugiau visko pridėta, tuo didesnė tikimybė sugesti. Jei būtų galimybė įsigyti naują traktorių, tai vietoj jo aš geriau rinkčiausi du naudotus. Juk naudotas traktorius nereiškia, kad jis yra blogas", - pabrėžia Skuodo r. ūkininkas.

„Jei visi būtume sąžiningi ir viskas vyktų skaidriai, toks dalykas tikrai būtų sveikintinas. Juk naudotas traktorius nereiškia, kad jis yra blogas", - kalba Andrius Narmontas

Naujais suomiškais traktoriais mūsų šalyje prekiaujančios bendrovės „Rovaltra" direktoriaus Romualdo Trainaičio nuomone, šis senus traktorius vežančioms įmonėms naudingas sprendimas tolygus žemės ūkio naikinimui ir siekiui išvyti jaunus žmones iš kaimo.

„Skatindami jaunuosius ūkininkus įsigyti naudotus traktorius, juos tik paraginsime bėgti kuo toliau nuo žemės ūkio ir emigruoti. Jei naudoti traktoriai netinka danams, kurie planuoja juos mums pardavinėti, tai kodėl turėtų tikti lietuviams? Juk viena yra įsigyti 10 m. senumo automobilį, skirtą nuvažiuoti iš taško A į tašką B, užtrunkant jame tik kelias valandas, ir visai kas kita 12-14 val. praleisti traktoriuje, kuriant pridėtinę vertę", - sako R. Trainaitis.

Romualdas Trainaitis kategoriškas: „Skatindami jaunuosius ūkininkus įsigyti naudotus traktorius, juos tik paraginsime bėgti kuo toliau nuo žemės ūkio ir emigruoti"

Jo nuomone, naudotas traktorius bus ne tik nepatogus, nenašus, bet ir greičiausiai su defektais, nes paprastai rimčiau gesti pradeda 5 000 motovalandų išdirbęs arba 5 m. senumo traktorius. „Tad ir kyla klausimas, iš kokių lėšų tas jaunasis ūkininkas remontuosis tą byrantį senesnį nei 7 m. traktorių, jei yra prisiėmęs kreditų žemei ir ūkininkauti reikalingai technikai įsigyti", - klausia naujų traktorių pardavėjas.

Juokingas jam atrodo ir reikalavimas, kad jaunojo ūkininko įsigyjamas naudotas traktorius anksčiau nebūtų pirktas naudojantis Europos Sąjungos fondų lėšomis. R. Trainaičio įsitikinimu, nustatyti, ar Danijoje, Švedijoje ar kitoje šalyje naudotas traktorius pirktas su parama ar be jos, neįmanoma, nes nėra vykdoma tokia apskaita.

Jam pritaria ir čekiškais traktoriais prekiaujančios įmonės „Specagra" direktorius Renaldas Pelanis. „Lazda turi du galus. Pradėjus remti naudotus traktorius, kils labai daug klausimų, o tikrinimai, ar anksčiau jiems įsigyti nepanaudotos paramos lėšos, ne tik brangiai kainuos, bet ir atims daug laiko tiek patiems pareiškėjams, t. y. paramos gavėjams, tiek tikrintojams, tiek pardavėjams. Neabejoju, kad atsiradus daug interpretacijų, sudėtingės ir pati tvarka", - teigia R. Pelanis. Jo įsitikinimu, ne tik atsakymus į daugelį klausimų gauti bus nelengva, bet ir nebus jokių garantijų, kad įsigytas naudotas traktorius dirbs be sutrikimų ir gedimų.


Pasak Renaldo Pelanio, įsigyjant paramos lėšomis naudotus traktorius, kils daug įvairių klausimų ir interpretacijų

Beje, gegužės pabaigoje Lietuvoje įregistruota nauja bendrovė „AgroDanija" - antrinė Danijos kompanijos „Semler Agro", kuri yra didžiausia John Deere technikos importuotoja ir pardavėja toje šalyje. Danijos spaudoje skelbiama, kad, siekiant paskatinti danų ūkininkus modernizuoti savo technikos parką, iš jų bus superkama naudota Vaderstad technika ir John Deere traktoriai - straipsnyje teigiama, kad visas šias mašinas naujoji Lietuvoje įregistruota įmonė siūlys mūsų šalies ūkininkams, taip pat planuojama jas eksportuoti į Latviją, Baltarusiją ir Ukrainą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai