Bioversija A1 2025 07 01 Basf m1 2025 06 19 / 2025 07 21
Technika
Modernios technikos silpnybės: studentai ieško, gamintojai klauso
Asociatyvus manoūkis.lt ir freepik nuotr. koliažas

JAV. Jungtinėse Valstijose studentai iš įvairių universitetų bandė įsilaužti į modernius traktorius. Tai vyko su gamintojų žinia ir pritarimu. Kodėl? Tam, kad žemės ūkio technika būtų saugesnė.

Šiuolaikinė žemės ūkio technika nebėra vien tik geležis. Traktoriai, kombainai ir kita įranga vis dažniau valdoma per programinę įrangą, GPS sistemas, debesų duomenis ir nuotolines prieigas. Tai reiškia didesnį efektyvumą, bet ir didesnę riziką.

Neeilinis renginys „CyberTractor Challenge“ organizuotas ketvirtą kartą. Pirmą kartą jis surengtas 2022 m. kompanijos „John Deere“ iniciatyva. Šiuo metu „CyberTractor Challenge“ iniciatyva jau veikia kaip ne pelno siekianti organizacija, kurioje aktyviai dalyvauja universitetai, technologijų įmonės ir žemės ūkio technikos gamintojai.

Bioversija m7 2025 07 01

Šį kartą renginys vyko Ajovos valstijos universitete, tačiau tai nėra tik „studentiškas eksperimentas“. Jo tikslas – išbandyti šiuolaikinių traktorių ir žemės ūkio technikos programinę įrangą, ieškoti galimų saugumo spragų, nes didėjant nuotolinei diagnostikai, telemetrijai ir duomenų kaupimui debesyse, kiekviena saugumo spraga tampa potencialiu taikiniu. Tokie renginiai – viena iš priemonių nuo to apsisaugoti.

Per renginį studentai savaitę mokėsi, kaip veikia traktorių komunikacijos sistemos, kaip traktoriai keičiasi informacija su debesimis, kokius protokolus naudoja valdymo blokai. Tada jie gavo prieigą prie realių mašinų ir jų valdymo įrangos – viskas su leidimu ir priežiūra.

Šiųmečiame iššūkyje dalyvavo tokie technikos gamintojai, kaip „John Deere“, „CNH Industrial“, AGCO. Tad jaunieji „hakeriai“ bandė įsilaužti ne tik į John Deere, bet ir į Case IH, taip pat Fendt prekių ženklo techniką.

Tokio tipo „etiškas įsilaužimas“ padeda gamintojams suprasti, kur yra pažeidžiamos vietos, ir jas užtaisyti dar prieš atsirandant tikroms grėsmėms. Tai prevencinis būdas stiprinti visos žemės ūkio technikos saugumą.

Beje, „John Deere“ yra ne tik viena pagrindinių šios iniciatyvos rėmėjų. Didėjančią kibernetinio saugumo svarbą rodo ir tai, kad pati kompanija bendradarbiauja su vadinamaisiais etiniais įsilaužėliais, kurie ieško pažeidžiamumų skaitmeninėje „John Deere“ visatoje. Jei jų randa, gauna už tai net atlygį.

Pasak renginyje dalyvavusių technikos gamintojų ir universiteto atstovų, kibernetinė ataka per sėją ar derliaus nuėmimą gali padaryti didelės žalos: sutrikdyti darbus, pakenkti duomenims, net paveikti maisto tiekimo grandinę. Ypač didžiulė grėsmė saugumui ir net žmonių gyvybei iškyla, jei kalbama apie autonominę techniką.

Renginio organizatoriai pabrėžia, kad tokie renginiai naudingi visoms pusėms. Gamybos įmonės gauna vertingą grįžtamąjį ryšį, sužino apie silpnąsias technikos programinės įrangos vietas. Studentai įgyja praktinės patirties ir galbūt sulaukia darbo pasiūlymų. Naudą pajunta ir ūkininkai, kurie gali tikėtis saugesnės, patikimesnės technikos, mažiau sutrikimų darbymečiu.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu / prenumeruok 2025 II pusmetis

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas labiausiai trukdo diegti pažangias technologijas ūkyje?
Visos apklausos