Javapjūtės pradžios šventės dalyvių lietus neišgąsdino
2016-08-02

Alytus. Tai smarkiau, tai silpniau iš dangaus pasipilantys lietus lašai žemdirbių, susirinkusių į javapjūtės pradžios šventę  ūkininkų Valūnų sodyboje, neišgąsdino. Alytaus rajono Balkūnų kaime kombainininkai iškilmingai išlydėti į laukus, o AB „Lytagra" pristatė naujausią žemės ūkio techniką.

Daugų kultūros centro Butrimonių filialo liaudiškų šokių kolektyvas „Gojelis" šventės dalyvius pasveikino choreografine kompozicija.

Į tradicinę javapjūtės pradžios šventę - lauko dieną „Namo, rugeliai, vai, namo", suvažiavo daugiau kaip 300 dalyvių iš Dzūkijos, Suvalkijos, Aukštaitijos ir kaimyninės Lenkijos - Punsko valsčiaus. Šventę jau ketvirtą kartą organizavo AB „Lytagra" ir Alytaus rajono savivaldybė, o gausų svečių būrį savo laukuose tradiciškai priėmė ūkininkai Valūnai.

Linas agro mob 21 06 04

Prieš pirmąjį pradalgį kombainininkai apdovanoti stiprybės ir ištvermės simboliais - ąžuolų vainikais.

Grojant Daugų kultūros centro liaudiškos muzikos kapelai „Savi" išsirikiavo javų kūlėjai - Jonas Cibulskas, Virginijus Žilinskas, Algis Žiūkas, Saulius Valūnas, Rasa Slavinskienė. Ąžuolo vainiku buvo pagerbtas ir 85 metų Valūnų ūkio įsteigėjas Bonifacijus Valūnas.   

„Pradėjome ūkininkauti nuo 1991-ųjų metų, turėdami 24 ha nuosavos žemės", - prisiminė ūkininkavimo pradžią  Bonifacijaus sūnus Saulius Valūnas. Šiandien Valūnų ūkis išsiplėtęs iki 400 ha. Maždaug pusė jų - šeimos nuosavybė, likusi dalis nuomojama. Augalininkystės ūkyje triūsia keturi broliai, o tėvas padeda patarimais.

Saulius ir Bonifacijus Valūnai

Algis Žiūkas ūkininkauja Krokialaukio ir Miroslavo seniūnijose. Žieminius ir vasarinius kviečius bei žirnius auginančio dzūko ūkio valdos - 300 ha.

Anot A. Žiūko, šiemet derlius gausa nepasižymės, o kokybė bus labai prasta, sausra ir lietūs padarė savo. Jei iš vasarinių javų dar galima tikėtis šiek tiek aukštesnės klasės derliaus, tai žieminių kviečių derlius bus tik pašarinis.

Ūkininkas nekaltino valdžios dėl žemės ūkio politikos ir ūkininkavimo problemų. „Man ūkininkauti kasmet sekasi vis geriau, valdžia dėl iškylančių sunkumų nekalta, tai mes nespėjame su laiku, neprisitaikome prie naujovių. Mokau ūkininkauti 22 metų sūnų, tai man kelia didžiausią džiaugsmą", - teigė A. Žiūkas.

Rasai Slavinskienei ūkyje jau talkina ir vienuolikmetis sūnus Astijus.

Šeštus metus ūkininkaujanti R. Slavinskienė taip pat nesiskundė ūkininkės dalia. „Jei galime pirkti tokią techniką kaip New Holland kombainai, vadinasi, neblogai", - džiaugėsi  moteris. Tačiau šiųmečio derliaus gausa ir kokybė ūkininkės taip pat nedžiugina.

Tradicinis šventės partneris AB „Lytagra" demonstravo ne tik New Holland kombainus, bet ir kitą žemės dirbimo techniką.

Bendrovės „Lytagra" vadybininkas Paulius Račiūnas, pristatydamas New Holland CX8 serijos kratiklinį kombainą, pažymėjo, kad jame sumontuotas galingas bei patikimas FPT Cursor variklis, o dėka pažangiausių technologijų ši variklių serija pasižymi puikiomis dinaminėmis charakteristikomis, mažesnėmis degalų sąnaudomis, ilgesniais aptarnavimo intervalais, turi 490 arklio galių, pjaunamosios plotis gali siekti daugiau kaip 9 metrus.  Šios serijos kombainai sukomplektuoti su vienu didžiausių bunkerių, galinčių sutalpinti net 12500 litrų grūdų. Jie komplektuojami su rotoriniu separatoriumi, kuris padidina kombainų laidumą drėgnomis sąlygomis, padeda atskirti javus. Jo teigimu, New Holland CX8 kombainai vertinami kaip vieni galingiausių kombainų visame pasaulyje.


AB „Lytagra" Alytaus regiono vadybininkas Juozas Pilvelis džiaugėsi, kad lietus nesugadino šventės.

New Holland TC serijos kombainas - mažiausias kombainas, tačiau, P. Račiūno teigimu, dėl savo techninių charakteristikų  yra vienas populiariausių kombainų modelių rinkoje. Šios serijos kombainai turi erdvumu, žemu triukšmo lygiu bei išskirtiniu matomumu pasižyminčią kabiną. Juose sumontuota Vario pjaunamoji, atstumas nuo dalgio iki sraigės reguliuojamas neišlipant iš kabinos  Kombainas turi trijų sietų, dviejų kaskadų valytuvą,  rotorinį separatorių, varomojo tilto diferencialo užraktą. TC serijos kombainai pasižymi optimaliu svorio centru, kuris kartu su plačiais ratais ir varančiojo tilto diferencialo užraktu užtikrina išskirtinį pravažumą. Be to, naujieji FPT NEF serijos varikliai pasižymi iki 10 proc. mažesnėmis degalų sąnaudomis.

Šventėje taip pat demonstruoti Krone firmos rutulinių ir stačiakampių ryšulių presai Big Pack ir Comprima.

Abu presai turi rinkimo volus, kuriems nereikia aptarnavimo, tai leidžia atsisakyti serviso paslaugų, jais galima presuoti ir žolę ir šiaudus.

Big Pack 1290 XC presu, turinčiu susmulkinimo peilius, galima paruošti stačiakampius ryšulius. Jų aukštis - 0,9 m, plotis - 0,8-1,2 m, o ilgis gali varijuoti nuo 1iki 2,7 m. Dirbant šiais presais našumas didelis, darbo metu jie gali išvysti 22 kilometrų per valandą greitį.

Presai Comprima CF 55 XC  turi pusiau fiksuotą kamerą, leidžiančią pasigaminti nuo 1,25 m iki 1,5 m diametro rulonus ir apvilkti juos plėvele. Žolei mažesnio diametro,  nes ji sunkesnė, o šiaudams - didesnio.

AB „Lytagra" vadybininko Edgaro Apanavičiaus teigimu, tarp ūkininkų populiaresnis ruloninis presas, tačiau populiarėja ir stačiakampis, nes tokius ryšulius lengviau transportuoti, galima sumažinti transportavimo kaštus. Norint apvynioti plėvele stačiakampius ryšulių presus, sumontuojamas papildomas įrenginys. Tokia praktika jau taikoma Latvijoje.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai