Didžioji lauko diena: ūkininkų susidomėjimas renginiais nemažėja
2016-07-21

Šiaulių r. Beveik šeši šimtai ūkininkų iš visų Lietuvos rajonų vakar sugužėjo į bendrovės „DOJUS Agro" Šiaulių prekybos ir techninės priežiūros centrą, kur olimpinių sporto žaidynių dvasios įkvėpta vyko didžioji lauko diena.

Tradiciškai ne vienus metus šalies centre - Kauno ar Kėdainių rajonuose - organizuotą lauko dieną šiemet nuspręsta rengti Šiauliuose. Pasak bendrovės generalinio direktoriaus Audriaus Kavaliausko, taip norėta dėmesį parodyti ir Žemaitijos krašto ūkininkams.

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

Bendrovės „DOJUS Agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas (dešinėje) ir Šiaulių regiono vadovas Antanas Šliauteris džiaugėsi, kad prasidėjusi javapjūtė nesutrukdė ūkininkams iš visos Lietuvos atvyktiį didžiąją lauko dieną

Įžiebus olimpinę ugnį ir „Žalgirio" šokėjoms susirinkusiuosius pasveikinimus šokiu, ūkininkų dėmesį prikaustė naujausios technikos pristatymas, vykęs greta centro esančiame žieminių miežių lauke. Kaip pastebėjo renginio vedėjas Mindaugas Stasiulis, žemės ūkyje, kaip ir sporte, laimi tik tie, kurie yra pasiruošę geriausiai, tad bendrovė „DOJUS Agro" pristatė daugiau kaip 50 žemės ūkio mašinų ir pažangiausių technologijų, kurios padeda ūkininkams dirbti našiau, greičiau, ir žinoma, pelningiau.

Javapjūtei - trijų serijų kombainai

Lauko dienoje pristatyti keturi trijų serijų skirtingų technologijų John Deere kombainai. Ypač ūkininkų akį traukė galingiausias S serijos John Deere kombainas S690i, sukomplektuotas su 12 m pjaunamąja. Pasak įmonės produktų vadovo Dangio Valaičio, dirbant šiuo rotoriniu kombainu, kurio rotoriaus skersmuo 76 cm, pasiekiamas pats didžiausias našumas nuimant javų derlių.

„Tai mašina, skirta didžiausiems ūkiams, kuriems reikia našumo, aukštos kokybės grūdų ir gero šiaudų susmulkinimo. Separavimo sistemos plotas siekia 3 kv. m, valymo - 5 kv. m. Kombaine montuojamas 13,5 l tūrio 625 AG variklis, 14,1 tūkst. l talpos grūdų bunkeris", - techninius parametrus vardijo D. Valaitis. Anot jo, šis kombainas išsiskiria ne tik amortizuojama vikšrine važiuokle, bet ir sraigės neturinčia diržine 640D serijos pjaunamąja, kuri užtikrina ypač tolygų masės tiekimą ir be problemų pjauna net sugulusius javus. 

Lauko dienoje žieminius miežius kūlė trijų serijų - S, T ir W - John Deere javų derliaus dorojimo kombainai

Pirmą kartą ūkininkai galėjo pamatyti atnaujintą T670i javųderliaus dorojimo mašiną, kurios parodomasis turas per Lietuvą jau planuojamas. Patobulintas ne tik šio kombaino dizainas, bet ir iki 4 kv. m padidintas separavimo plotas, nes sumontuotas didesnio skersmens būgnas, atnaujinta valymo sistema (jos plotas 6,3 kv. m). Kombaine montuojamas 9 l 455 AG variklis. Produktų vadovas kvietė atkreipti dėmesį ir į naująją pjaunamąją 625x su reguliuojamu pjovimo stalu. Jo teigimu, šią pjaunamąją skirtingoms kultūroms pjauti galima pritaikyti per 3 minutes.

Pristatyti ir du W serijos kombainai: W660 ir W440. Pasak D. Valaičio, pirmoji mašina ypač tinka ūkiams, kuriems svarbi šiaudų kokybė ir kuriuose auginamos įvairios kultūros, pvz., net kanapės. Antrasis kompaktiškasis papildomą masės padavimo būgną turintis kombainas skirtas nedidelius plotus dorojantiems ūkininkams.

Kaip pabrėžė technikos žinovas, visų serijų John Deere kombainus vienijantis bruožas - ne tik itin komfortiška kabina, bet ir minimali kasdienė jų priežiūra, mat tik kas 50 val. arba kartą per savaitę tereikia sutepti vos 10 taškų.

Į pradalges suguldyti šiaudai John Deere 854 ir 960 modelių ritinių presais susukti į ritinius. Nuotraukoje – 960 modelio ritinių presas itin pasiteisina daug ritinių per metus gaminančiuose ūkiuose

Nupjovus javus, ypač svarbu operatyviai grūdus perkrauti ir išvežti. Šiam darbui atlikti bendrovė „DOJUS Agro" rekomenduoja lietuvių gamintojo „Western Fabrication" grūdų perkrovimo priekabas ir puspriekabes. Gamintojas gali pasiūlyti nuo 20 iki 37 kub. m arba 16-25 t talpos grūdų perkrovimo priekabas, kurių sraigės našumas siekia 500 t/val.

Skirtingos technologijos žemei įdirbti

Nukūlus javus, būtina tinkamai paruošti žemę kitų metų derliui. Bendrovės „DOJUS Agro" asortimente - didžiulis skirtingų technologijų žemės dirbimo padargų pasirinkimas. Tradicinį žemės dirbimą praktikuojantys ūkininkai gali rinktis pakabinamus ar prikabinamus Kuhn plūgus, pirmenybę teikiantys minimaliam žemės dirbimui - Kuhn ir Köckerling diskinius ir noraginius skutiklius, o besidomintiesiems tiksliąja sėja naujas galimybes suteikia juostinės dirbimo (kultivatorius Striger) ir sėjos technologijos, kurias siūlo kompanija „Kuhn". Kiekvieną demonstruotą padargą traukė skirtingos serijos ir modelio John Deere traktoriai.

Be daugeliui ūkininkų puikiai žinomų Kuhn žemės dirbimo ir sėjos mašinų, bendrovė visai neseniai pradėjo prekiauti Vokietijos gamintojo „Köckerling" mašinomis. Tad ir lauko dienoje pristatyti net 3 padargai.

Vadybininkas Mantvydas Baura ūkininkus ragino atkreipti dėmesį į Köckerling Allrounder kultivatorių, skirtą antrą kartą ražienai skusti ar arimui lyginti. Jo teigimu, atlikus darbus šia mašina, iškart galima važiuoti ir sėti su bet kokia sėjamąja. Padargą sudaro atraminiai ratai, kuriais reguliuojamas darbinis gylis, iš traktoriaus kabinos valdoma hidraulinė lenta, kregždutės formos noragėliai ir dvigubas U formos STS tankinimo volas, kuris dažnai komplektuojamas ir kitose šio gamintojo mašinose ir pasiteisina dirbant įvairiomis sąlygomis.

Pasak vadybininko Mantvydo Bauros, visų Köckerling mašinū rėminės konstrukcijos pagamintos iš vientiso vamzdžio, nėra virinimo jungčių, o tai užtikrina padargų ilgaamžiškumą ir patikimumą

10 tonų sveriančiu diskiniu KöckerlingRebel skutikliu galima dirbti bet kokios struktūros dirvoje. Jis komplektuojamas su 620 mm skersmens diskais, o darbinis gylis reguliuojamas iš traktoriaus kabinos padargo priekyje esančiais dvigubais hidrauliniais atraminiais ratais. Köckerling skutikliuose montuojamilenkti noragėliai, kad būtų tinkamai sumaišytos augalinės liekanos su žemėmis.

Pademonstruotas ir 4 eilių 9 m darbinio pločio noraginio skutiklio Köckerling Vector darbas. Jį traukė didžiausias 9570R serijos John Deere traktorius, kuriame sumontuotas 570 AG variklis. M. Bauros pastebėjimu, tai didžiausio darbinio pločio noraginis Köckerling skutiklis (mažiausias gamoje - 4,6 m pločio).

„Ypač svarbu tai, kad, atsižvelgiant į lauko sąlygas, galima sumažinti šių skutiklių darbinį plotį, atjungus kelias sekcijas. Pvz., 9 m skutiklį galima sumažinti iki 7 m, 8 - iki 5,7 m, 6,2 - iki 4,6 m", - aiškino vadybininkas, kaip privalumą pabrėždamas ir tai, kad ant skutiklio montuojama smulkių sėklų sėjamoji, skirta rapsams sėti arba trąšoms padrikai išbarstyti.

Kunh Profile 1670 Plius pašarų maišytuvas-dalytuvas unikalus tuo, kad juo galima ir kreikti šiaudus. Jo pūstuvo ilgis 1,54 m, per 1 min. iškreikiama net 130 kg šiaudų 18 m atstumu

Procesams optimizuoti - išmanaus ūkininkavimo strategija

Išmaniosioms technologijoms vis labiau skinantis kelią į ūkininkų laukus ir techniką, bendrovė „DOJUS Agro" ir šioje srityje siekia pirmauti ir pagelbėti savo klientams. Tad ir lauko dienoje kiekvienas pažangiomis technologijomis besidomintis ūkininkas traukė į „Farmsight" palapinę, kur specialistai pristatė šios ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje naujos programos privalumus ir galimybes.

Pasak inžinieriaus Povilo Mauzos, atsakingo už automatines žemės ūkio sistemas, dažnas ūkininkas, turėdamas modernią techniką su išmaniosiomis technologijomis (monitoriais, GPS antenomis ir t. t.), ne visada sugeba maksimaliai išnaudoti jos galimybes. Todėl bendrovės specialistai pasirengę padėti.

„Ką gauna klientas, pasirinkęs šią paslaugą? Pavyzdžiui, javapjūtės sezono metu du kartus pateikiame ataskaitą apie kombaino ir operatoriaus darbą: ką reikėtų keisti, kokios klaidos daromos, kaip padidinti našumą. Tarkime, pernai vienas ūkininkas, įvertinęs pirmąją mūsų pateiktą ataskaitą, kuldamas javus degalų sąnaudas sumažino nuo 19 iki 16,5 l/ha", - teigė specialistas.

„Farmsight" - tai daugiau negu servisas, nes apima konsultacijas, mokymus, kaip optimizuoti mašinos darbą ir maksimaliai išnaudoti jos galimybes", - pabrėžė Povilas Mauza

„Farmsight" sudaro trys paslaugų paketai: automatinio vairavimo sistemų (AMS) palaikymo, „susieto" kombaino ar traktoriaus darbingumo palaikymo ir technikos darbingumo palaikymo. Ūkininkams atnaujinamos programos, optimizuojamas mašinų darbas.

Tinkamą sau techniką randa kiekvieno ūkio savininkas

Dar tik dvejus metus ūkininkaujantis Šiaulių r. jaunasis ūkininkas Giedrius Skrodenis - vienas iš daugelio bendrovės „DOJUS Agro" klientų. Jo 90 ha augalininkystės ūkyje darbuojasi 5100M John Deere traktorius, taip pat kombainas. Grūdinėms kultūroms auginti netinkamuose plotuose augančią žolę ūkininkams presuoja į ritinius taip pat amerikiečių gamintojo presais. „Technika kol kas nepavedė, tad žvalgausi naujo 6 serijos John Deere traktoriaus", - prisipažino G. Skrodenis.

Ūkininkas Giedrius Skrodenis artimiausiu metu planuoja įsigyti 6 serijos John Deere traktorių

Daugiau kaip 450 ha dirbantis Petras Šimkus iš Pasvalio džiaugėsi galimybe sudalyvauti lauko dienoje. Jis tikino, kad kasmet ir ūkyje dirbančius operatorius atsivežąs, kad susipažintų su naujovėmis ir technikos galimybėmis. Javus, rapsus, ankštines kultūras ir salyklinius miežius auginantis ūkininkas prasitarė svajojantis apie naują John Deere derliaus dorojimo mašiną.

„Ieškau 6 kratiklių kombaino su platesne pjaunamąja, nors labai sudomino S serijos rotorinis kombainas. Tik visa bėda, kad mano plotai nedideli - didžiausias 45, mažiausias siekia vos 0,5 ha", - sako ūkininkas, kol kas javus kuliantis W540 John Deere kombainu, pirktu iš buvusio žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus.

Pasvaliečio Petro Šimkaus svajonė - rotorinis S serijos kombainas

Didelio mišraus šeimos ūkio atstovas Žygimantas Skiotys, kartu su dviem broliais ūkininkaujantis Telšių rajono Upynos kaime, neslėpė esąs didelis „žaliosios" technikos gerbėjas.

„Tėtis visada svajojo įsigyti galingą „žaliąją" techniką, tad šią svajonę pavyko įgyvendinti ES paramos lėšomis. Technika padėjo mūsų ūkiui sustiprėti ir žengti į priekį, neatsilikti nuo naujausių technologijų. Skiočių ūkis myli Jonh Deere techniką, o bendrovei „DOJAUS Agro" esame labiau ne klientai, o kolegos", - emocingai kalbėjo ūkininkas. Skiočių bendradarbiavimas su įmone prasidėjo nuo 2005 metų.

Šeimos ūkyje dirbama 800 ha. Pirmasis pirkinys - John Deere6620 traktorius su 6 m Kuhn sėjamąja, vėliau ūkininkai iš bendrovės įsigijo visą šienavimo techniką, keletą plūgų, du kombainus. Artimiausi pirkiniai - galingas 8 serijos traktorius, naujas plūgas ir Köcherling skutiklis. Ši technika įtraukta ir į projektą ES paramai gauti.

„Patikima technika - vienas iš Skiočių ūkio sėkmės formulės elementų", - sakė ūkininkas, pabrėždamas ir išmaniųjų technologijų bei tiksliosios žemdirbystės svarbą.

„Patikima technika - vienas iš Skiočių ūkio sėkmės formulės elementų", - įsitikinęs Žygimantas Skiotys

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai