Rusija tampa didžiausia kviečių eksportuotoja
2017-10-25

Dublinas. Kažkada grūdus importavusi Rusija, dabar tampa kviečių eksporto lyderė pagal parduodamos produkcijos kiekį. Rinkos analitikai teigia, kad ši šalis jau dabar eksportuoja 21 proc. visų pasaulio kviečių, o augimo tendencija išliks ir ateityje. Rusija giriasi šiemet pasiryžusi pagal eksportuotus kviečius jau po šio sezono aplenkti JAV.

JAV kompanijos „AgResourse Company" prezidentas Danas Basse'as, prognozuodamas šalies ir pasaulio žemės ūkio produktų kainų tendencijas, praėjusią savaitę Airijoje vykusioje konferencijoje akcentavo, kad didžiulį poveikį rinkai turi Rusijoje ir Ukrainoje išauginami grūdai.

„1990 metais Rusija buvo didžiausia grūdų importuotoja. Šiandien ji yra didžiausia grūdų eksportuotoja", -  sakė D. Basse.

RVAC 21 09 30

Anot jo, Rusijos kviečių derlius per penkerius metus išaugo 80 procentų. „Kokią kitą tai pasiekusią  šalį galite įvardinti? Rusija dabar eksportuoja 21 proc. pasaulio kviečių", - teigė D. Basse'as.

Nesuvokiamo dydžio bendrovės

Airijos žemės ūkio naujienų portalas „Agriland" rašo apie permainas Rusijoje. Kaip pavyzdys minima žemės ūkio grupė „Volga-Donselhozinvest", kuriai priklauso 450 000 ha žemės ūkio naudmenų Rusijoje.

Bendrovės grupės pardavimų vadovas,  Jungtinės Karalystės pilietis Richardas Willowsas nuo 1996 m. dirba Rusijoje.

Tam, kad skaitytojai suvoktų šios bendrovės valdų dydį, pateikiamas toks palyginimas: vidutinis ūkis Airijoje siekia  32,5 ha - į Rusijos bendrovės turimas žemės valdas sutilptų 13 846 tokie Airijos ūkiai.

Rusijos bendrovė augina kviečius, miežius, kukurūzus, saulėgrąžas, rapsus, „tik" 2500 ha drėkinamos žemės naudojama daržovėms. Bendrovė turi saugyklas, kuriose gali laikyti  750 tūkst. tonų grūdų. Ši bendrovė kas savaitę parduoda vieną laivą su 25 000 tonų kroviniu.

Šiuo metu kviečiai yra pagrindiniai augalai, auginami Rusijoje. Taip yra todėl, kad žiemkenčių auginimas tampa vis populiaresnis.

Rusijos kviečių eksportas sparčiai auga nuo 2012 metų

R. Willowso duomenimis, nuo 2005 m. Rusijoje grūdų gamyba padidėjo 66 procentais,  tačiau vidaus vartojimas padidėjo tik apie 15-20 procentų. „Tai reiškia, kad eksportas padidėjo 180 procentų", - teigė jis.

Anot R. Willowso, Rusijos bendras grūdų eksportas pasiekė rekordą - 43 mln. tonų. 

Apie 80 proc. Rusijos eksporto vyksta  geležinkeliais, o tai yra didelis apribojimas, nes ši infrastruktūra neleidžia toliau didinti eksporto. Nors Rusijoje derlius šiemet padidėjo 10-15 proc.,  britas teigė, kad kainos kritimas viršijo pelningumą.

Savininkas - „Lukoil" boso sūnus

„Volga-Donselhozinvest" bendrovės savininkas yra Aleksejus Kukura, ilgamečio naftos kompanijos „LukoiL" viceprezidento Sergejaus Kukuros sūnus.

S. Kukura yra spalvinga asmenybė. 2002 metais jis buvo pagrobtas, laikytas nelaisvėje dvi savaites.  Vėliau įtariami pagrobėjai sulaikyti. Tyrimo duomenimis, S. Kukura pareiškė dviem pagrobėjams, kad gali jiems sumokėti 1,3 mln. JAV dolerių išpirką, bet pirma turi atgauti laisvę. Pagrobimo organizatorius nepatikėjo bendrų žodžiais, bandė juos nužudyti, bet pats buvo nušautas.

Šiemet Smolenske vėl atnaujinta ši byla. Du už nužudymą nuteisti vyrai jau 12 metų sėdi kalėjime, bet dabar gauta naujos informacijos, kad jie gali būti nekalti.

Didžiausias ūkis Rusijoje - 790 tūkst. ha

„Volga-Donselhozinvest" žemės ūkio bendrovė toli gražu nėra didžiausia Rusijoje. Praėjusių metų gruodžio duomenimis, didžiausias žemvaldys Rusijoje buvo grupė „Prodimeks", kuriai priklauso 790 tūkst. hektarų žemės. Ji daugiausia augina cukrinius runkelius.

Rusijos pasiekimai grūdinių kultūrų srityje jau tapo ir šios šalies propagandos dalimi. Vis dažniau pasirodo nuotraukų, kuriose Vladimiras Putinas pozuoja javų laukuose

Rusijos naujienų agentūra TASS pranešė, kad šių metų Rusijos grūdų derlius pasiekė 122,5 mln. tonų. Tikimasi jau šiemet pagerinti nuo 1978 metų gyvuojantį rekordą, kai šalyje buvo prikulta 127 mln. tonų grūdų.

Skelbiama, kad 2016-2017 metų derliaus sezono metu Rusija eksportavo 27,1 mln. tonų kviečių, o JAV - 28,1 mln. tonų. Rusija prognozuoja, kad po šio sezono aplenks JAV, per 2017-2018 metų sezoną eksportavusi 30 mln. tonų kviečių.

Rusijoje dirbantis britas Richardas Willowsas  Rusiją apibūdino kaip naują superimperiją  kviečių rinkoje.

JAV Prekybos departamento duomenimis, 2016 metais pagal už eksportuotus kviečius gautas pajamas (3,5 mlrd. eurų) Rusija užėmė trečiąją vietą, atsilikusi nuo JAV ir Kanados.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai