Rekordiniai mėsos gamybos metai Europoje
2016-10-14

Briuselis. Naujausi trumpalaikiai Europos Komisijos stebėjimai rodo, kad ES jautienos, avienos, kiaulienos bei  paukštienos gamyba toliau didėja. Manoma, kad toks augimas gali paveikti kainas.

Naujos ES 2016-ųjų metų prognozės rodo nuolatinę visų rūšių mėsos produkcijos gavybos plėtrą: + 3,3 % jautienos; + 2,4 % avienos; + 1 % kiaulienos; + 4 % paukštienos.

Europos Komisija pabrėžia, kad ES jautienos rinkai nemažą įtaką daro ir tai, jog pastaruoju metu daug skerdžiama melžiamų karvių. Štai vien Lenkija pirmąjį šių metų pusmetį pagamino 28 000 t jautienos daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai ir daugiausia mėsos - iš melžiamų karvių bei telyčių. Panaši tendencija pastebima visose ES valstybėse narėse, išskyrus Švediją ir Italiją, rašo farmersjournal.ie.

Jautienos eksportas išaugo 34 % per septynis šių metų mėnesius iki liepos pabaigos. Rinkoje atsiradęs papildomas jautienos kiekis daugiausiai realizuojamas eksportuojant į Viduržemio jūros šalis. Tačiau visos Europos mėsos paklausa auga lėčiau. Tad EK įspėja, kad pieno sektoriaus pokyčiai turi įtakos jautienos kainoms. „Mažos karvių kainos ir besitęsiantis pieno sektoriaus restruktūrizavimas turi įtakos visų kategorijų kainoms", - skelbia ES analitikai.

ES avienos paklausa patenkinama tiesioginiu eksportu, kurio mastai pagal proporcijas yra panašūs kaip ir jautienos. Tačiau EK pažymi, kad pirmąjį šių metų pusmetį Naujosios Zelandijos ėrienos importas į ES padidėjo 8 proc., o Europos kainos yra ne tokios aukštos, kaip ankstesniais metais. Pranešime teigiama, kad nuo gegužės matyti sezoninio kainų didėjimo tendencija, bet vis dėlto tai yra 20 cnt. už kg mažiau nei penkerių metų vidurkis.

„2016 m. ES kiaulienos eksportas turėtų pasiekti rekordinį lygį dėl didėjančio eksporto į Kiniją", - pabrėžia Komisija. Tačiau perspėjama, kad euro-juanio kursas, ES kiaulienos gamybos pajėgumai ir ekonomikos sulėtėjimas dėl Kinijos vartotojų paklausos bei jos mėsos sektoriaus plėtros gali sulėtinti ir ES eksportą per ateinančius mėnesius. Reikia pridurti, kad Japonija, Taivanas, Ukraina ir JAV padidino ES kiaulienos importą pastaraisiais mėnesiais.

ES paukštienos kainos yra žemiausios per pastaruosius trejus metus nuo šio sektoriaus augimo pradžios 2014 m. Europos eksportas ir toliau plečiasi. Tačiau svarbu pastebėti, kad labai konkurencingoje pasaulio rinkoje didėja ir paukštienos importas į ES iš Brazilijos bei Čilės.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai