Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Rinka
Prielaidų pieno kainoms kilti kol kas nėra
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Prielaidų pieno sektoriaus situacijai gerėti kol kas nėra, įtaką daryti gali nebent oro sąlygos, teigia ekonomistas Tadas Povilauskas. 

Ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad mūsų šalies gamintojai pirminį smūgį patyrė greičiausiai Europoje. Jo teigimu, žaliavinio pieno kainai Bendrijoje pastaruosius kelis mėnesius stabiliai mažėjant, tą dar pajus ir Lietuvos ūkininkai. 

„Lietuvoje viskas daug greičiau sureagavo, pirminį smūgį mūsų pieno gamintojai patyrė pirmieji Europoje. Kalbant apie trumpalaikę ateitį Europos Sąjungoje, nėra klausimo, vis tiek žaliavinio pieno kainos važiuos žemyn“, – BNS sakė SEB banko analitikas. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Europos Komisijos duomenimis, balandį vidutinė pieno supirkimo kaina ES siekė 48,8, kovą – 50,4, o vasarį – 53,3 ct/kg. 

T. Povilauskas mano, kad kalbėti apie „kainų atšokimą“ Lietuvoje kol kas negalima, o artimiausius mėnesius ji gali būti mažesnė nei 38 centai.

„Pieno produktų kainos eksporto rinkose buvo krintančios, trumpuoju laikotarpiu, keletą savaičių stabiliau. Kalbant apie grietinėlę, nugriebto pieno miltelius, kol kas atšokimais nekvepia, stabilizacija gal“,  – teigė jis. 

Anot T. Povilausko, rizikų gali būti dėl orų sąlygų vasarą– jei sausringas metas užsitęstų tik Lietuvoje, tai gali lemti mažesnę pieno gamybą, tačiau jei tokia situacija būtų visoje Europoje, tai galėtų turėti įtakos kainų augimui.

„Būtų blogiausia, jei sausringesni orai būtų Lietuvoje, o Europoje, pagrindinėse rinkose – Airijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje – nebūtų sausa. Tada būtų dar didesnis smūgis mūsų ūkininkams. To labiausiai nesinorėtų“, – sakė T. Povilauskas.

„O jei taip būtų Europos Sąjungos mastu, galbūt kainos ir galėtų kažkiek paaugti dėl sausros“, – teigė jis. 

T. Povilauskas mano, kad jei „orai nepaves“, tuomet veikiant sezoniškumui rudenį supirkimo kainos Lietuvoje galėtų kiek kilti į viršų.

Prasčiau, nei tikėtasi

Pieno perdirbėjai pabrėžia, kad Lietuvoje žaliavinio pieno supirkimo kainas lemia situacija eksporto rinkose, nes apie 70 proc. šalyje perdirbamo pieno eksportuojama.

Visgi vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa sako, kad situacija eksporto rinkose bloga nuo 2022-ųjų žiemos pabaigos ir vis dar išlieka stabiliai įtempta. 

„Deja, ne taip, kaip planavome. Neatsistato iki šiol ir eksporto produktų paklausa – tiek sūrių, tiek išrūginių produktų, tiek sausų pieno miltų“, – BNS sakė D. Trumpa.

„Situacija po kritimo atsistojo į įtemptą sunkią poziciją tiek perdirbėjams, tiek žemdirbiams, todėl tikėtasi, aš asmeniškai tikėjau, kad artėjant sezonui, didėjant paklausai, pradedant žmonėms daugiau keliauti, vartoti, paklausa ir kainos pradės kilti, deja, taip neatsitiko“, – pridūrė jis. 

D. trumpa sako, kad tam įtakos turi recesijos baimė, pakilusios palūkanų normos, privertusios žmones daugiau pinigų skirti paskoloms ir apkarpiusios kitas išlaidas.

„Lieka mažiau pinigų ne tik televizoriams, batams, drabužiams pirkti, bet ir maistui. O kai nevalgo, nėra kam ir parduoti“, – sakė „Rokiškio sūrio“ vadovas.

Pieno perdirbėjų asociacija „Pieno centras“ sako, kad didžiausią nerimą kelia besitraukiantis lietuviškų sūrių eksportas, kuris per pirmus du šių metų mėnesius sumažėjo apie 13 proc., o visų pieno produktų eksportas į ES šalis mažėjo 4,7 procento.

„Pieno pramonėje sūris – pagrindinė ir vertingiausia eksporto prekė, sukurianti beveik pusę visos pieno produktų eksporto vertės“, – pranešime sakė asociacijos vadovas Egidijus Simonis.

Vis dėlto „Rokiškio sūrio“ vadovas tikisi, kad situacija eksporto rinkose per artimiausius dvejus metus turėtų pagerėti. 

„Dabar dugnas. Tai yra po mėnesio ar dviejų vis tiek saulė gal pradės šviesti, drąsiau žmonės ims jaustis, keliaus, o kai keliauja, daugiau ir vartoja. Beveik esu užtikrintas, kad situacija ne blogės, mėnesio ar dviejų laikotarpiu lauksime pagerėjimo eksporto rinkose“, – teigė D. Trumpa.

T. Povilauskas mano, kad jei „orai nepaves“, tuomet veikiant sezoniškumui rudenį supirkimo kainos Lietuvoje galėtų kiek kilti į viršų.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos