Pieno rinkos stabiliai laikosi blogiausioje padėtyje
2017-07-05

Dublinas. Iš Europos Sąjungos šalių tik Airijos, Lenkijos, Italijos ir Jungtinės Karalystės pieno ūkiai sugebėjo išplėsti gamybą. Trūkstant pieno riebalų, perdirbėjams per trumpą laiką gali tekti padidinti supirkimo kainas, rašoma olandų banko „Rabobank" ataskaitoje.

Visuotinį pieno riebalų trūkumą nulėmė dvi pagrindinės priežastys: pieno riebalų kiekis Europos Sąjungoje yra natūraliai sumažėjęs, gamyba auga silpnai, o jų paklausa Jungtinėse valstijose gerokai išaugo.

Banko atstovo Kevino Belamio (Kevin Bellamy) teigimu, bendroji gamyba Europoje augo lėčiau nei tikėtasi, kovo ir balandžio mėnesį ją apribojo šaltas ir sausas pavasaris, o dvi didžiausios gamintojos - Vokietija ir Prancūzija - gerokai atsilieka nuo praėjusių metų gamybos lygio. Olandijoje gamybos mažėjimą nulėmė griežti aplinkosaugos ribojimai, kirtę pieno ūkiams.

RVAC 21 09 30

Pasak K. Belamio, artimiausiu laiku nepavyks patenkinti išaugusios pieno riebalų paklausos, todėl kainų koregavimas turi atitikti besikeičiančius vartojimo modelius ir naujas ilgalaikes paskatas, reikalingas skatinti riebalų gamybą.

Tačiau dar viena neseniai parengta pasaulinė ataskaita, paskelbta IFCN (International Farm Comparison Network) pieno sektoriaus ekspertų, pranašauja, kad artimiausiu metu pieno kainos ženkliai nepadidės, bet gali stabilizuotis.

Remiantis „Rabobank" duomenimis, likusį 2017 m. pusmetį Kinijos pieno produktų importo lygis turės drastiškai pakilti dėl atsargų mažėjimo. Banko analitikai prognozuoja, kad metinis Kinijos importo augimas gali sudaryti apie 20 proc. Prie augančių poreikių patenkinimo greičiausiai prisidės Naujoji Zelandija.

ES per pastaruosius 7 mėnesius parduota tik 40 tonų sandėliuojamų lieso pieno miltelių (SMP), o mėginta jų parduoti apie 350 tūkst. tonų. Atsargų požiūrį dėl sandėliuojamos produkcijos išleidimo į rinką vienbalsiai palaiko valstybės narės.

Airijos žemės ūkio ministro Michaelu Creedu teigimu, labai svarbu valdyti šių atsargų išleidimą, kad nebūtų destabilizuotos rinkos, ypač per gamybos etapo piką Airijoje ir Europos Sąjungoje. Paskutiniame konkurse parduota 100 tonų lieso pieno miltelių.

Ūkininkai palaiko poziciją, kad perdirbėjai būtų spaudžiami didinti pieno kainas, o ICMSA pieno komiteto pirmininkas Geraldas Quainas prognozuoja didelį kainų šuolį.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai