Pataisos dėl saugiklių gali sunaikinti žemės rinką, sako žemvaldžiai
2014-03-27

Vilnius. Seime svarstomi žemės pardavimo saugikliai gali sunaikinti rinką, nes joje paprasčiausiai nebeliks konkurencijos, teigia didžiųjų žemės ūkio bendrovių atstovai.

„Saugiklių įstatymas sukuria aplinką, kurioje nebeliks konkurencijos žemės pardavimo rinkoje. Žemės pirkėjų ratas susitrauks iki minimumo", - ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė „Baltic Champs Group" savininkas Kęstutis Juščius, perkantis kompaniją bendrovę „Agrowill Group".

Anot jo, svarstomos Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo pataisos yra visuomenės skaldymas.

„Jei tokio turinio įstatymas bus priimtas, nukentės ne vien bendrovės, nukentės ir smulkūs ūkininkai bei žemės savininkai, kuriems valdžia suriša rankas niekuo nepagrįstais reikalavimais. Kitaip tariant, saugikliais taikomasi iš esmės pakeisti žemės ūkio paskirties žemės rinkos veikimo principus ir stabdyti žemės ūkio bendrovių, dirbančių daugiau nei 500 hektarų žemės, veiklą", - sakė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos viceprezidentas ir Ginkūnų agrofirmos vadovas Arūnas Grubliauskas.

Pasak jo, įstatymo kūrėjai savo siūlymus grindžia teiginiu, kad žemės rinkoje įsigalėjo kelios stambios bendrovės, tačiau tai yra netiesa.

Advokatų kontoros „Lawin" teisininkas Simas Gudynas teigė, jog siūlomas reguliavimas būtų vienas griežčiausių Europoje. Anot jo, tai galėtų smarkiai sumažinti Lietuvos konkurencingumą ir investicinį patrauklumą.

Jei saugiklių iniciatorių pasiūlymai būtų priimti, žemė būtų parduodama tik Europos Sąjungos bei keturių Europos ekonominės erdvės valstybių fiziniams ir juridiniams asmenims, tačiau jie turės atitikti papildomus reikalavimus, pavyzdžiui, užsienio piliečiai turėtų papildomai įrodyti savo lojalumą Lietuvai bei mokėti lietuvių kalbą.

Be jokių apribojimų būtų galima įsigyti ne daugiau kaip 10 hektarų žemės, o jeigu pirkėjas norėtų jos įsigyti daugiau, turėtų gauti savivaldybės leidimą. Kaip ir dabar, ateityje bendrovėms bei ūkininkams siūloma leisti įsigyti ne daugiau kaip 500 hektarų žemės.

BNS inf.

IŠSAMŲ PRANEŠIMĄ ŽINIASKLAIDAI IŠ SPAUDOS KONFERENCIJOS RASITE ČIA

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokius naujos valdžios sprendimus prognozuojate žemės ūkio srityje?
Orai