Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Rinka
Pasaulinės trąšų kainos krinta, nes ūkininkai stabdo pirkimus
Asociatyvi nuotr.

Vašingtonas. Nors trąšų gamintojai tikėjosi, kad dėl aukštų grūdų supirkimo kainų ūkininkai nemažins net ir pabrangusių trąšų pirkimo, tačiau taip neįvyko.

Pasaulinės trąšų kainos krinta, nes ūkininkai atsisako pirkti vis dar brangias trąšas. Tad mažėja jų paklausa ir susikaupia jų perteklius, praneša rinkos informacijos agentūra „UkrAgroConsult“, remdamasi „Bloomberg“.

Kai įvestos sankcijos Baltarusijai, o Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą ir sulaukė prekybos sankcijų, trąšų kainos pasaulyje pakilo iki rekordinių aukštumų. Tai paskatino pasaulines trąšų įmones didinti pirkimus ir pervežimus, kad išvengtų tiekimo grandinės problemų, atsirandančių dėl prekybos apribojimų su tokia eksporto rinka, kaip Rusija.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tokiu būdu kai kuriuose svarbiausiuose pasaulio žemės ūkio regionuose padidėjo trąšų atsargos, o ūkininkai jų tiesiog nebeperka. Tai vyksta ir JAV – šalyje, kuri yra pagrindinė trąšų pirkėja ir didžiausia pasaulyje kukurūzų eksportuotoja, ir Brazilijoje, kuri yra viena didžiausių pasaulyje sojų augintojų.

Pavyzdžiui, savaitinis Naujojo Orleano karbamido indeksas spalio 14 d. nukrito dar 3,2 proc. ir tęsia mėnesį trunkančią mažėjimo tendenciją, nes JAV ūkininkai ir toliau laukia kainų kritimo. Šių metų kovą karbamidas čia kainavo per 900 JAV dolerių/t (913 Eur/t), o spalį – 615 JAV dolerių/t (624 Eur/t).

Nepaisant pastarąsias savaites krintančių kainų, jos vis dar labai aukštos. „Bloomberg Intelligence“ duomenimis, pasaulinės azoto kainos vis dar beveik 5 kartus viršija istorinį vidurkį.

Atsižvelgdami į aukštas pasaulines grūdų kainas, trąšų pramonės atstovai lažinosi, kad ūkininkai pirks trąšas. Tačiau kai ūkininkai pamatė, kad derliaus kainos nukrito nuo aukštumų, pradėjo riboti išlaidas, persvarstė sprendimus dėl trąšų naudojimo ir jų įtakos būsimam derliui. 

JAV rudens trąšų sezonas neprasidėjo puikiai, teigia trąšų prekybos įmonių atstovai. 

Brazilija, didžiausia pasaulyje trąšų importuotoja, susiduria su panašiomis aplinkybėmis. Šiemet šalis importavo rekordinį kiekį trąšų, siekdama užtikrinti, kad ūkininkai jų turėtų pakankamai.

Rekordinis trąšų importas užpildė sandėlius, todėl Brazilija priversta reeksportuoti jų perteklių. Tai darė spaudimą vidaus ir tarptautinėms kainoms, o antrąjį šių metų pusmetį šalis trąšų importuoja mažiau.

Brazilijos nacionalinės trąšų asociacijos duomenimis, trąšų siuntos Brazilijoje nuo sausio iki liepos sumažėjo 8,7 proc., palyginti su tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu. Asociacija prognozuoja 5–7 proc. metinį pristatymų apimčių mažėjimą.

Trąšų kainos Brazilijoje krito beveik perpus, palyginti su aukščiausiomis balandį buvusiomis kainomis. Pavyzdžiui, monoamonio fosfatas nuo 1 350 JAV dolerių/t (1 369 Eur/t) atpigo iki 680 JAV dolerių/t (690 Eur/t). Trąšų rinkos dalyviai svarsto, kiek jos gali dar kristi?

O Europoje trašų pramonei daug išbandymų vis dar kelia pabrangusios dujos.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos