Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Rinka
Pardavę derlių, grūdų augintojai ruošiasi naujam sezonui

Kėdainiai/Kaunas. Žiema jau persivertė į antrąją pusę. Kaip sekasi grūdų augintojams realizuoti 2016-ųjų metų derlių? To klausėme Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko Aušrio Macijausko (nuotr.).

Praėjusių metų derlius nebuvo geriausias - derliaus lygio kritimas sudarė apytiksliai 15 proc., pridėjus bendrą kokybės ir kainos kritimo sinergiją, gautas 36,58 proc. vidutinis pajamų lygio kritimas.

Didelė dalis derliaus parduodama pagal iš anksto sudarytas sutartis, todėl šios dalies realizacija abejonių nekelia. Didžioji dauguma Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) narių turi galimybę derlių sandėliuoti, todėl sezono pabaigoje įgauna tam tikrų derybinių svertų.

Bioversija m7 2024 03 29

Vertinant bendrai, lietuviškų grūdų paklausa didėja tiek Lenkijoje, tiek Latvijoje. „Tačiau net ir didelė paklausa dar negarantuoja geros prekybos. Šie metai išskirtiniai tuo, kad sulaukta itin daug nusiskundimų dėl superkamų grūdų kokybės. Įgavome karčios patirties, kurią panaudodami ruošiamės kitam sezonui", - sako A. Macijauskas.

Akivaizdžiai matoma padidėjusi rapsų paklausa, šiandien dėl jų rinkoje yra didžiausia konkurencija. Be abejonės, daugiausiai nuperkama kviečių. „Tikriausiai atskirų kultūrų paklausos šiemet išskirti negalėtume. Galime pasakyti tik tiek - paklausiausi buvo kokybiški grūdai", - patikina LGAA administracijos direktorius Ignas Jankauskas.

Didžiausia dalis lietuviškų grūdų vis dar realizuojama per Lietuvoje veikiančius tarpininkus, mažesnė dalis parduodama vietiniams perdirbėjams. Šiemet itin aktyvūs buvo grūdų supirkėjai iš Latvijos. Eksportuojama daugiau negu du trečdaliai lietuviško derliaus.

Ar laimi tie, kurie dar laiko grūdus, ar tie, kurie suskubo pirmi parduoti? Sezono pradžia buvo itin įtempta: nekondicinius grūdus, kurių šiemet buvo rekordiškai daug, pradėta supirkinėti po 45 Eur/t, vėliau rinka šiek tiek stabilizavosi ir kaina pakilo iki 85-100 Eur/t.

Pašariniai grūdai buvo superkami maždaug po 100-120 Eur/t, maistinių kaina svyravo nuo 120 iki 160 Eur/t. „Didesnėmis kainomis derlių realizavo tie, kurie kainas fiksavo praėjusių metų pradžioje bei birželio pabaigoje", -tokią išvadą daro LGAA administracija.

Apytiksliai prieš mėnesį buvo stebimas grūdų kainos šuolis, sudaręs apie 10 Eur/t. Šio palankaus laikotarpio metu dauguma žemdirbių pabaigė praėjusių metų kontraktus ir derlių realizavo, todėl dabar sandėliuose grūdų laikoma ne itin daug, juo labiau, kad optimizmo dėl kainų augimo nėra.

LGAA atliktos narių apklausos parodė, kad pasėlių struktūra kitą sezoną beveik nesikeis: bendra žiemkenčių dalis sudarys apie 35 proc. viso dirbamo ploto, iš kurių apie 62 proc. sudarys kviečiai, apie 36 proc. - rapsai, likusioji dalis - kiti grūdiniai augalai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos