Naujosios Zelandijos milžinė ateina į Lietuvą
2017-08-29

Vilnius/Rokiškis. Naujosios Zelandijos pieno perdirbimo bendrovė „Fonterra" už daugiau kaip 7 mln. eurų ketina įsigyti 10 proc. pieno perdirbimo įmonių grupės „Rokiškio sūris" įstatinio kapitalo. Investuotojų asociacija kritikuoja sandorį, teigdama, kad planuojama investicija nuvertina „Rokiškio sūrį".

Preliminarus susitarimas dėl „Fonterra" galimų investicijų pasiektas liepos 13 dieną. „Po preliminaraus sutarimo nebuvo 100 proc. tikimybės, kad ši investicija įvyks. Buvo sutarta, kad bus atliekamas įmonės patikrinimas, o kad nesukeltume neteisingų lūkesčių rinkai, šis pranešimas konfidencialiai buvo pateiktas tik Lietuvos bankui. Patikrinimas dar nebaigtas, bet tikimybės, kad investicija įvyks", - tvirtino „Rokiškio sūrio" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa.

„Pasaulinio lygio kompanijos strategines investicijas, patvirtintas po ilgų žvalgytuvių visoje Rytų Europoje, vertiname kaip pasitikėjimą ne tik mumis, kaip verslo partneriais, bet ir visa Baltijos šalių rinka", - pranešime spaudai cituojamas D. Trumpa.

RVAC 21 09 30

Naujos emisijos akcijų platinimo kaina bus 1,98 euro - tai yra vidutinė svertinė vienos „Rokiškio sūrio" akcijos rinkos kaina biržoje nuo sausio 12 iki liepos 12 dienos. Planuojama išleisti 3 mln. 586 tūkst. akcijų, už kurias „Fonterra" turės sumokėti 7,1 mln. eurų.

Rugsėjo 22 dieną „Rokiškio sūrio" akcininkų susirinkime bus siūloma pritarti naujos akcijų emisijos išleidimui ir suteikti „Fonterra" teisę ją įsigyti.

Pirmoji strateginė partnerė

Pasak D. Trumpos, tvirtas pozicijas pasaulinėje rinkoje turinti „Fonterra" taps pirmąja „Rokiškio sūrio" strategine (o ne finansine) partnere, kuriai svarbiausi bus ilgalaikiai rezultatai ir tvari bendrovės plėtra.

„Bendrovės vadovų, pagrindinio akcininko Antano Trumpos ir „Fonterra" požiūriai visiškai sutampa dėl to, kad svarbiausia - moderniausias bendrovės techninis ir technologinis aprūpinimas, specialistų kvalifikacijos kėlimas bei glaudus ir abipusiai naudingas bendradarbiavimas su pagrindiniais partneriais - pieno pardavėjais", - tvirtino D. Trumpa.

Pasak jo, strateginė partnerystė su „Fonterra", su kuria „Rokiškio sūris" bendradarbiauja daugiau kaip penkerius metus, leis dar labiau modernizuoti grupės įmones ir sustiprinti lyderystę Baltijos šalių pieno perdirbimo rinkoje.

„Planų yra daug. Pagrindinė kryptis bus produktų su didesne pridėtine verte gamyba, o daugiau nenorėčiau pasakyti, nes kol kas nėra laikas žinoti konkurentams. Mūsų pozicijas tokio investuotojo strateginis atėjimas sustiprins ne tik biržoje, bet ir žaliavinio pieno pirkime", - tvirtino D. Trumpa.

Tai bus pirmoji „Fonterros" investicija į Rytų Europos bendrovę. Europoje „Fonterra" yra investavusi Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje.

85 proc. Naujojos Zelandijos pieno gamybos ir perdirbimo rinkos užimančios „Fonterra" apyvarta praėjusiais finansiniais metais siekė 14 mlrd. eurų, grynasis pelnas viršijo 700 mln. eurų. Kompanija kasmet perdirba apie 22 mln. tonų pieno, eksportuoja 95 proc. produkcijos.

Investuotojai kritikuoja sandorį

„Rokiškio sūrio" valdybos pirmininkas teigia, kad akcijų pardavimas bendrovei „Fonterra" nereiškia, jog įmonės situacija yra prasta.

„Sandoris tikrai ne probleminis. Tai matosi iš mūsų balanso. Įmonė neturi skolų. „Rokiškio sūris" turi daug atsargų už daug milijonų, turi atsargų atsidėjusi galimai krizei. Tai tikrai nėra pardavimas iš reikalo, bėdos ar problemos", - tvirtino DTrumpa.

Investuotojų asociacijos teigimu, „Fonterra" investicija nuvertina „Rokiškio sūrį". „Fonterra" ketina įsigyti 10 proc. „Rokiškio sūrio" įstatinio kapitalo, už naujos emisijos akcijas mokėdama po 1,98 euro - šia kaina visa įmonės vertė būtų 63,9 mln. eurų. Biržoje prieš naujienos paskelbimą „Rokiškio sūrio" akcijos kainavo po 2,35 euro.

„2017 metų birželio pabaigoje „Rokiškio sūrio" nuosavas kapitalas siekė beveik 120 mln. eurų, o nauja investicija „Rokiškio sūrį" vertina labai pigiai, todėl jeigu į Investuotojų asociaciją kreipsis pakankamai smulkiųjų akcininkų, neatmetame galimybės sprendimą skųsti", - pranešime spaudai sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.

Naujos emisijos kaina „Rokiškio sūrio" akcijų kainos ir pelno santykis (P/E) siekia apie 5, o įmonės vertės (kartu su skolomis) ir pelno prieš palūkanas, mokesčius, amortizaciją ir nusidėvėjimą (EBITDA) santykis siekia vos 2,8.

„Pasaulyje tokios įmonės kainuoja keletą kartų brangiau. Ir nors galima džiaugtis, kad Lietuvos pieno perdirbimo rinkoje pasirodo naujas investuotojas, tačiau jo pasiūlyta kaina „Rokiškio sūrį" itin nuvertina", - tvirtino V. Plunksnis.

Akcijų emisija - kaip sąlyga

Investuotojų asociacijai pranešus, jog „Fonterros" investicija į „Rokiškio sūrį" nuvertina bendrovę, D. Trumpa teigė, jog „Fonterra" turėjo labai aiškius argumentus dėl akcijų kainos ir jų įsigijimo būdo.

„Mes, turintys akcijų didžiausią dalį, aišku, visada norime parduoti didesne kaina nei parduodame, bet „Fonterros" buvo labai aiškus argumentas, kad jeigu mes nesusitariame dėl emisijos, mes už tokią kainą galime nusipirkti rinkoje", - kalbėjo D. Trumpa.

Praeityje į „Rokiškio sūrį" buvo investavusi investicijų bendrovė „Hermis Capital", akcijas pardavusi 2005 m., taip pat „East Capital", kuri įmonės akcininke yra ir šiuo metu. Į įmonę yra investavęs ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. Visi jie yra finansiniai investuotojai.

„Rokiškio sūrio grupė" produkciją eksportuoja į 37 pasaulio šalis. Per pirmąjį šių metų pusmetį eksportas sudarė 66 proc. grupės pardavimo pajamų.

79,57 proc. „Rokiškio sūrio" akcijų paketą valdo „Pieno pramonės investicijų valdymas", „RSU Holding" bei A. Trumpa, o SEB klientams priklausė 5,51 proc. „Rokiškio sūrio" akcijų.

Geras ženklas rinkai

Bendrovės „Fonterra" investicija bus naudinga visam sektoriui, mano rinkos analitikai. Tuo metu bendrovės konkurentės - Vilkyškių pieninės vadovas nemano, jog ši strateginė investuotoja atneš didelių pokyčių į šalies rinką.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas sako, kad būsima „Fonterros" investicija yra geras ženklas ne tik „Rokiškio sūriui", bet ir visam šalies pieno perdirbimo sektoriui.

„Iš rinkos perspektyvos, tai po ilgo laiko ne finansinis užsienio investuotojas, o pieno rinkos žaidėjas ateina. Tai yra rimtas pareiškimas ir Lietuvos pieno sektoriaus įvertinimas. (...) Apskritai, kad tavo akcininkų gretose yra „Fonterra", tai tave vertina rimčiau. Tai nėra didelis akcijų paketas, bet tai yra geras ženklas", - kalbėjo T. Povilauskas.

Jo teigimu, naujoji investicija gali reikšti, jog bendrovė rinkai pasiūlys naujų produktų. Išrūgų baltymų koncentratas naudojamas maisto papildomų gamybai. Pavyzdžiui, iš „Rokiškio sūrio" koncentrato Lietuvos įmonė „Sveika energija" gamina proteiną „Healthy Choice".

Šiaulių banko finansų makleris Domas Klimavičius mano, kad vieno didžiausių pasaulinės pieno rinkos žaidėjų atėjimas į „Rokiškio sūrį" gali paskatinti naujų rinkų atsivėrimą šiai bendrovei.

„Turėtų atsirasti ėjimas prie naujų rinkų, nes čia visai kito regiono investuotojas. Tai turėtų pavirsti geresniais pardavimais ar maržomis, jei būtų prieita prie naujų rinkų", - BNS teigė D.Klimavičius.

Vilkyškių pieninės vadovas Gintaras Bertašius sakė ramiai žvelgiantis į „Fonterros" atėjimą. „Didesnį nerimą keltų, jeigu pilnai parduotų. Kol kas nematau reikalo nerimauti", - sakė G. Bertašius. Jo nuomone, didelių pokyčių Lietuvos pieno rinkoje neturėtų būti, nes „Fonterra" valdys 10 proc. „Rokiškio sūrio" akcijų paketą.

„Fornterra", be abejo, yra didžiulė kompanija, turinti milžinišką patirtį. Galbūt reikia galvoti, kad tam tikros technologijos gali ir ateiti. Visi suprantame, kad su 10 proc. nėra įmanoma valdyti. Prisiminkime, kad dalį „Pieno žvaigždžių" turėjo „Arla Foods" (Švedijos ir Danijos pieno kooperatyvas) senais laikais, bet jie jokių įtakų nedarė", - kalbėjo G. Bertašius.

BNS, MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai