Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Rinka
Ministrė įsitikino: gamykla „Pienas LT“ dirba

Kaunas. Praėjusią savaitę viešai abejojusi, ar „Pienas LT" gamykla vykdo gamybą, šiandien žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė apsilankė joje ir įsitikino, kad gamyba vyksta, o džiovyklų paleidimo darbai eina prie pabaigos. Ministrė nemato kliūčių skirti 4 mln. eurų paramą gamyklai.

Apžiūrėjusi visą gamyklą, ministrė pamatė pagrindinį jos produktą - koncentruotus pieno baltymus, buvo supažindinta su visais technologiniais procesais, apžiūrėjo montuojamas džiovyklas. Nors pripažino, kad aukščio nelabai mėgsta, ji vis dėlto ryžosi pakilti į patį džiovyklų viršų – jos iškilusios kiek aukščiau už penkiaaukštį namą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė aplankė „Pienas LT“ gamyklą

Nors gamykla visu pajėgumu ir nedirba, V. Baltraitienė pasidžiaugė įsitikinusi, kad gamykloje darbai eina į priekį, džiovyklų įranga montuojama ir artimiausiu metu pati gamins produkciją (šiuo metu gamykla perka džiovyklų paslaugą).

Džiovyklas buvo planuota paleisti iki liepos 31 d., tačiau sudėtingiems darbams laiku užbaigti sutrukdė ir orai - džiovyklas į gamyklą teko kelti per stogą, reikėjo daug darbų atlikti po atviru dangumi. Tačiau rugsėjį tikimasi jau sujungti šlapią ir sausą gamybos dalis.

Ministrė baiminosi, kad šis darbas dėl ekonominių sumetimų gali būti taip ir neatliktas, tačiau „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas nusistebėjo: „Pastačius džiovyklas, tiek investavus ir nesujungti jos dalių, manau, joks normalus gaspadorius negalėtų sau to leisti."

Svarbiausias „Pienas „LT“ produktas – koncentruoti pieno baltymai – pažymėtas įmonės prekės ženklu „BaltMilk“

Po gamyklos apžiūros ministrė V. Baltraitienė, ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis, NMA direktorius Erikas Bėrontas, teisininkai, specialistai ir „Pienas LT" vadovai bei kooperatyvo nariai aiškinosi įvairius teisinius ir ekonominius niuansus dėl įstrigusios 4 mln. eurų paramos.

Pasak V. Baltraitienės, iki rugpjūčio 25 d. turi įvykti Projektų atrankos komisijos (PAK) posėdis, kuriame ir turės būti dar kartą sprendžiama, ar skirti 4 mln. eurų paramą „Pienui LT". „Po to, ką mačiau šiandien gamykloje, man pakanka argumentų, kad parama būtų skirta. Nematau kliūčių tam. Tikiuosi, kad tų argumentų užteks ir PAK nariams", - sakė ministrė.

Visos suinteresuotos šalys aiškinosi įvairius teisinius ir ekonominius niuansus dėl įstrigusios paramos 

E. Bėrontas teigė, kad PAK jiems yra gražinusi antrąjį projektą, kuriame nurodyta patikrinti ir įsitikinti, ar „Pienas LT" yra užbaigęs pirmąjį projektą, pagal kurį gaminami šlapi baltymai, dar kai kuriuos dalykus. NMA įvertino PAK abejones ir šiomis dienomis žada vėl teikti komisijai „Pieno LT" antrąjį projektą. „Mums situacija visiškai aiški", - NMA vadovas dar kartą pabrėžė agentūros poziciją - NMA šiam anksčiau projektui buvo skyrusi daugiausia balų.   

Posėdyje nuskambėjus klausimui, kodėl vis dėlto PAK nenori priimti „Pienas LT" projekto, nors, regis, viskas yra aišku, po trumpos pauzės ministrė V. Baltraitienė pasiūlė posėdį tęsti be žiniasklaidos atstovų.

Jau po uždaro posėdžio pasiteiravus, ar jaučia didžiųjų šalies perdirbimo įmonių spaudimą neskirti paramos gamyklai „Pienas LT", V. Baltraitienė atsakė: „Tiesioginio spaudimo nejaučiu, bet jų domėjimąsi šiuo projektu jaučiu didelį."    

Šią savaitę ji buvo susitikusi su perdirbėjais, daugiausia kalbėjosi apie pieno supirkimo kainas. Pasaulinėse rinkose pradėjus šiek tiek kilti pieno kainoms, ministrė jų teiravosi, ar jie ketina didinti pieno supirkimo kainą.

„Jie vykdo pažadą ir šiek tiek padidino kainas, nedaug, po 1-1,5 cento. Taip pat kalbėjome apie eksporto tendencijas, jie domėjosi, ar „Pienas LT" įgyvendina projektą", - apie susitikimą pasakojo V. Baltraitienė.

Jos manymu, pieno kainą didieji perdirbėjai pradėjo didinti dėl mažėjančios pieno gamybos – liepą primelžta 4 proc. mažiau, palyginti su praėjusiais metais, o dalis jo išvežama į Lenkiją, kurioje daugiau moka. Taigi, baimė pritrūkti žaliavinio pieno ir skatina didžiuosius perdirbėjus pagaliau pradėti didinti pieno supirkimo kainą. „O jeigu gamybos pajėgumą didina ir „Pienas LT", jiems tai irgi smūgis", - atvirai sakė ministrė.

„Pienas LT" jau nuo birželio padidino pieno supirkimo kainą, be to, ir pieno superka vis daugiau. Apie tai visą laiką ir kalbėta - atsiradus naujai stipriai jėgai pieno perdirbimo sektoriuje, ji tampa rimtu konkurentu, o nė viena iš didžiųjų pieno perdirbimo įmonių nėra tuo patenkinta.

„Visi supratome, kad pagrindo neskirti paramos nėra“ - sakė „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Naglis Narauskas

N. Narauskas liko patenkintas susitikimu ir konstruktyviu pokalbiu. „Manau, ministrė suprato, kad delsti nebegalima, reikia priimti sprendimą - vienokį ar kitokį. Mes visus įsipareigojimus esame įvykdę. NMA šį projektą yra įvertinusi jau du kartus kaip remtiną, todėl tikiu, kad teigiamas sprendimas pagaliau bus priimtas, - kalbėjo N. Narauskas. - Regis, visi niuansai išsiaiškinti ir teisine kalba. Visi supratome, kad pagrindo neskirti paramos nėra."

Šiuo metu „Pienas LT" per parą perdirba 150 t pieno, superka per 400 t pieno ir gamybos apimtis vis didina. Iki metų pabaigos įmonė turi vilčių dirbti visu pajėgumu - perdirbti 650 t pieno per parą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos