Mažesnį obuolių derlių sodininkams kompensuos aukštesnės kainos
2017-10-19

Babtai, Kauno r. Versliniuose mūsų šalies soduose šiemet užderėjo trečdaliu mažesnis obuolių derlius negu pernai, kai buvo rekordiniai metai. Tačiau palyginti su daugiamečiu derliaus vidurkiu šie metai sodininkams vertintini kaip vidutiniški. Optimizmo suteikia ir vos ne tris kartus šoktelėjusios perdirbimui skirtų obuolių kainos.

Šį rudenį perdirbimui obuoliai superkami po 21 euro centą už kilogramą, o pernai kaina buvo vos 8-9 euro centai. Pasak Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos" direktoriaus Dariaus Kviklio, aukštesnę vaisių supirkimo kainą didele dalimi lėmė prastesnis obuolių derlius Lenkijoje. Būtent šioje šalyje susiformavusios kainos turi didžiausią įtaką Lietuvos rinkoje dominuojančioms kainoms.

„Galima sakyti, kad mūsų sodininkams palanku tai, kad Lenkijos sodai tai pat nukentėjo nuo pavasario šalnų. Pavyzdžiui, į pietus nuo Varšuvos esančiame Grojeco regione, kuris yra vienas pagrindinių obuolių auginimo rajonų, šiemet derlius visu trečdaliu mažesnis", - sako D. Kviklys. Iš viso Lenkijoje pernai buvo priskinta 4 mln. tonų obuolių, o šiemet, skaičiuojama, derlius bus milijonu tonų mažesnis - tikimasi, kad bendras lenkiškų obuolių derlius sieks 3 mln. tonų.

RVAC 21 09 30

Lietuvos verslinių sodininkystės ūkių saugyklose telpa maždaug 26 tūkst. tonų vaisių - šiemet jos visos bus užpildytos. Nors pavasarį sodininkai buvo ne juokais išsigandę - kaip tik sodų žydėjimo periodu ir šalo, ir snigo. Atrodė, kad įsisiautėjusi gamta gali pražudyti visą būsimą derlių. „Vienu metu atrodė, kad metai sodams bus kritiniai. Tačiau, laimei, nušalo tik anksti žydinčių obelų veislių žiedai. Netektą derliaus dalį kompensavo gausiau užderėję vėliau žydėję vaismedžiai", - prisimena D. Kviklys.

Net ir naujai įveistuose moderniuose soduose būna maždaug 20 proc. krituolių obuolių, kurie tinkami tik perdirbti

Vegetacijos metu sodininkams pavyko sutramdyti obelų ligas, tačiau sulaukta tikro kenkėjų antplūdžio, ypač obelis (ir sodininkus) išvargino erkės ir vaisėdžiai. Paprastai vaisėdžiai apnikdavo vaisių užuomazgas praėjus dviem savaitėm po žydėjimo. Tai būdavo pirmoji šių kenkėjų banga ir, dažniausiai, vienintelė per sezoną. Šią vasarą sodininkai skaičiuoja net tris viena po kitos sekusias vaisėdžių plitimo bangas.

Nors pagrindinė mūsų verslinių sodų orientacija yra į desertinių veislių auginimą, kiekviename sode neišvengiamai atsiranda ir tik perdirbimui tinkamų obuolių. „Net ir naujai įveistuose moderniuose soduose būna maždaug 20 proc. krituolių obuolių, kurie tinkami tik perdirbti", - paaiškina D. Kviklys. Štai kodėl pakilusios perdirbti superkamų obuolių kainos džiugina ne tik sodininkus mėgėjus, bet ir verslinių sodininkystės ūkių šeimininkus.

Vertinant pagal daugelio metų vidurkį, šiemet obuolių sunokimo branda vėlavo maždaug 10 dienų. To priežasčių reikėtų ieškoti dar pavasarį: šaltas oras, vėlyvas žydėjimas lėmė vėluojantį vaisių formavimąsi ir užsitęsusį nokimo periodą. Šiuo metu versliniuose soduose obuoliai jau baigiami skinti, ant medžių dar likę vėlyvųjų žieminių veislių - Ligol, Alva, Gloster - vaisiai, bet tikimasi ir juos baigti skinti iki šios savaitės pabaigos.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai