Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Rinka
Maisto pramonė skambina pavojaus varpais
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Maisto pramonė šaukiasi valstybės pagalbos ir teigia, kad jos nesulaukus daliai įmonių teks užsidaryti, o maisto produktų kainos taps nevaldomos.

Lietuvos maisto pramonę atstovaujančios asociacijos („Lietuvos maisto pramonė“, grūdų perdirbėjų ir prekybininkų, mėsos perdirbėjų, paukštininkystės, pienininkų „Pieno centras“) kreipėsi į Prezidentą, Vyriausybę ir Seimą, prašydamos išgirsti šių šakų siūlymus ir kuo greičiau imtis veiksmų.

Asociacijos teigia, kad Lietuvoje energijos kainos yra aukščiausios ES, tad verslas patiria kelis kartus didesnius gamybai reikalingos energijos kaštus nei kitose šalyse. Taip pat šalies maisto pramonė tampa ne tik nekonkurencinga, bet ir negalinti užtikrinti maisto produktų kainų stabilumo.

Bioversija 2024 04 15 m7

Asociacijos primena, kad maisto gamyba – viena svarbiausių valstybės pramonės šakų ir neatsiejama nacionalinio saugumo dalis.

„Vertinant šio sektoriaus svarbą, jam turi būti skiriamas ypatingas valstybės vadovų ir sprendimų priėmėjų dėmesys, tačiau net ir po ilgų iki šiol vykusių diskusijų su politikais, maisto pramonė toliau paliekama dirbti neapibrėžtomis sąlygomis“, – rašoma pranešime.

Pramoninkai skaičiuoja, jog nuo 2020 m. elektra įmonėms pabrango 5–10 ir daugiau kartų, o dujos kai kurioms įmonėms net 20 kartų. Jei energijai imli įmonė prieš tris metus už elektrą sumokėdavo 120 tūkst. eurų per mėnesį, šiuo metu jai reikia sumokėti 600 tūkst. eurų.

Už dujas 2020 m. 60 tūkst. Eur, šiemet – 1,2 mln. Eur už mėnesį. Kai kurioms įmonėms dujų kaina nuo 380 tūkst. Eur, kuriuos mokėjo 2020 m. gruodį, išaugs iki 4,2 mln. Eur šių metų gruodį. 

Maisto pramonės asociacijos prašo rasti galimybes kompensuoti dalį elektros ir dujų kaštų, panaikinti biurokratines kliūtis, trukdančias verslui investuoti savo lėšas į atsinaujinančią energiją. 

Tai pat atkreipiamas dėmesys, kad į šiuo metu paskelbtas ekonomikos ir inovacijų ministerijos paskolų priemones maisto sektorius dėl nustatytų reikalavimų tiesiog nepatenka. Prašoma užtikrinti, kad nepasikartotų situacija, kaip nutiko su „Ignitis“ nuo spalio pradžios nutraukiamomis sutartimis su verslo įmonėmis, nes esant tokiems atvejams negalima prognozuoti gamybos savikainos ir sudaryti atitinkamų sutarčių su produkcijos pirkėjais.

Apie tai, kad situacija dėl energijos kainų tampa sudėtinga šią savaitę kalbėjo bei Žemės ūkio ministerijos pagalbos prašė ir Lietuvos paukštininkystės asociacija.

Parengta: pagal LGPPA inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos