Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Kviečių kainos ES nukrito iki žemiausio lygio per 4 mėnesius

Paryžius. Konkurencija dėl pigesnių grūdų iš Juodosios jūros šalių nusvėrė nuviliančius derliaus rezultatus Vakarų Europoje. Dėl to kviečių kaina „Euronext“ biržoje trečiadienį krito iki žemiausio lygio per keturis mėnesius, praneša biržos prekybininkai.

Kviečių ateities sandoriai gruodžiui „Euronext“ biržoje krito 1,3 proc. (iki 219,5 Eur/t) ir peržengė simbolinę 220 Eur/t ribą.

Rugsėjo ateities sandoriai toliau krito iki 206,25 Eur/t ir taip pat pasiekė žemiausią lygį nuo kovo.

Bioversija m7 2024 11 19

Manoma, kad vienoje didžiausių kviečių augintojų ES – Prancūzijoje – šių metų derlius bus prasčiausias per daugiau nei 40 metų.

„Argus“ teigimu, 2024–2025 m. sezoną prancūziškų kviečių produkcija gali sumažėti iki 25,2 mln. t, o tai būtų net 27 proc. mažiau už 5 metų vidurkį.

Tokius blogus rezultatus lėmė ilgalaikiai lietūs, saulėtų dienų trūkumas ir ligoms palanki temperatūra. Prancūziškų kviečių kokybė irgi nevienareikšmė.

Prekybininkų teigimu, nepaisant mažėjančio eksporto pertekliaus, Prancūzijai vis dar reikia rasti paklausą užsienyje, o netolygi kokybė gali priversti tiekėjus parduoti grūdus pigiau.

Lėtai pradėtas kviečių eksporto sezonas iš ES ir ankstyvas kviečių bei kukurūzų importas iš Ukrainos prisideda prie biržos kainų korekcijų.

Vokietijoje dėl liūčių vėluojanti kviečių pjūtis pagaliau turėtų baigtis. Javapjūtė artėja į pabaigą ir Lenkijoje.

Lenkų žiniasklaidoje taip pat rašoma apie ūkininkų nepasitenkinimą pasėlių derlingumu ir mažu pelnu. Pajamos už kviečius Lenkijoje gali būti 10–15 proc. mažesnis nei pernai. Prekybininkų teigimu, lenkiškų kviečių kokybė iš esmės gera, tačiau pašarinių kviečių procentas greičiausiai bus didesnis, nei tikėtasi.

Lenkiškų kviečių, kurių baltymų kiekis yra 12,5 proc., pristatytų į uostus rugpjūtį–rugsėjį, kaina per savaitę sumažėjo 20 zlotų – iki maždaug 900 zlotų (209,9 Eur) už toną dėl silpnos eksporto paklausos.

Prekybos aktyvumas Lenkijoje buvo žemas, nes ūkininkai nenorėjo parduoti grūdų už tokias kainas, o eksportas sulėtėjo.

Europietiškiems kviečiams tarptautinėje rinkoje tenka konkuruoti su rusiškais grūdais. Rusijos kviečių (11,5 proc. baltymų), pristatytų Juodosios jūros uostuose (FOB sąlygomis), kaina rugpjūčio viduryje siekė 212–215 JAV dolerių už toną (192,5–195 Eur/t), o 12,5 proc. baltymų kviečių – apie 218–222 JAV dolerius (198–202 Eur/t) už toną.

Nepaisant prastų prognozių Prancūzijoje ir mažesnio derliaus Rusijoje, Čikagos biržoje kviečiais vis dar prekiaujama beveik 4 metų žemumose. JAV derlius geras – rinka perpildyta kviečių.

Nors šiemet gegužę kviečių kainos Paryžiuje pasiekė aukščiausią lygį per metus, tačiau nuo to laiko nuolat mažėjo.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos