Jautiena, grūdai, pienas laukia Kinijos rinkos
2017-05-25

Vilnius. Šaldytos jautienos eksportas į Kiniją tampa vis realesnis - Žemės ūkio ministerija, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracija pasirašė trišalį protokolą dėl šaldytos jautienos reikalavimų eksportui.

Pasak žemės ūkio ministro B. Markausko, Lietuvos jautienos eksportuotojams Kinijos rinka yra labai svarbi, todėl tikimasi bendradarbiavimą plėsti, o pasirašytas protokolas yra darnaus dvišalio darbo rezultatas.

„Galima sakyti, kad šiandien šaldytos jautienos gamintojai jau gali ruoštis produkcijos eksportui į Kiniją - padaryta bene 80 proc. darbo tam, kad lietuviška jautiena galėtų keliauti į šią milžinišką rinką. Žinoma, dar laukia sertifikavimo ir kitos procedūros, tačiau pasirašytas protokolas yra didelis žingsnis galutinio tikslo link", - teigia žemės ūkio ministras B. Markauskas.

RVAC 21 09 30

Maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius D. Remeika išsakė viltį, kad sertifikavimas vyks taip pat sparčiai, kaip buvo pasirengta šio protokolo pasirašymui. Jis pabrėžė, kad laukia ir antrasis žingsnis - tai jautienos subproduktų eksportas į Kiniją.

„Kinijos ekspertai audito dėl jautienos į Lietuvą atvyko šių metų balandžio 19 d., taigi vos per mėnesį buvo pasirengta protokolo pasirašymui. Svarbu pažymėti, kad pasirašytas protokolas tik dėl šaldytos jautienos, jautienos produktai ir subproduktai nėra įtraukti. Tad žvelgiame toliau bei tikimės greitu laiku įtraukti į protokolą ir jautienos subproduktus", - teigia VMVT direktorius D. Remeika.

Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos (AQSIQ) viceministras džiaugėsi galimybe aptarti esamą ir būsimą bendradarbiavimą, taip pat pastebėjo, kad Lietuva yra didžiausia eksportuotoja į Kiniją iš Baltijos šalių, pasižyminti aukštos kokybės produktais. Pasak viceministro Mei Kebao, Kinija yra suinteresuota lietuviškų pieno produktų, grūdų bei jautienos importu iš Lietuvos.

Derybos dėl grūdų

Derybos dėl lietuviškų grūdų eksporto į Kiniją irgi pasistūmėjo į priekį. Minėtame susitikimeaptarti tolesni veiksmai, leisiantys Lietuvoje užaugintus kviečių grūdus parduoti Kinijos rinkoje.

„Esame parengę išsamią informaciją apie kviečių auginimo procesus, mūsų šalyje registruotus augalų apsaugos produktus bei Kinijai aktualių kenksmingųjų organizmų paplitimą ir vykdomą jų kontrolę Lietuvoje. Kinų pareigūnai informavo, kad mūsų tarnybos pateikta medžiaga yra baigta vertinti, ir pranešė, kad vyksta pasirengimas Kinijos specialistų vizitui į Lietuvą", - teigia Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Jeigu Kinijos valstybės nacionalinė augalų apsaugos organizacija teigiamai įvertins Augalininkystės tarnybos pateiktą informaciją ir vizito metu surinktus duomenis, lietuviškiems kviečiams Kinijoje užsidegs žalia šviesa.

Pieno eksportuotojai laukia leidimų

Praėjusiais metais 17 Lietuvos pieno įmonių buvo įrašytos į Kinijos sertifikavimo ir akreditavimo administracijos (CNCA) sąrašus ir gavo teisę eksportuoti pieno produktus (kondensuotą pieną, sviestą, sūrius, pieno miltelius, baltymų koncentratus ir kitą pieno produkciją) į Kiniją. Tačiau dvi Lietuvos pieno įmonės („Kauno pienas" ir „Panevėžio pienas") iki šiol dar negavo šių leidimų.

Žemės ūkio ministrui B. Markauskui viešint Pekine, Kinijos pareigūnai patikino, kad artimiausiu metu bus svarstoma dėl šių perdirbėjų registracijos CNCA.

***

Statistikos departamento duomenimis 2017 m. sausio mėn. daugiausia į Kiniją eksportuota gaminių iš pieno ir pieno produktų; paukščių kiaušinių; natūralaus medaus; gyvūninės kilmės produktų - už 223,2 tūkst. eurų. Šiek tiek mažiau eksportuota gaminių iš aliejinių kultūrų sėklų ir vaisių; įvairių grūdų, sėklų ir vaisių; augalų, naudojamų pramonėje ir medicinoje, šiaudų ir pašarų kurių vertė už 21,4 tūkst. eurų.

ŽŪM, VAT, MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai