Itin pesimistinės ES rapsų derliaus prognozės
2020-07-02

Paryžius. Šiųmetis rapsų derlius Europos Sąjungoje gali būti mažiausias nuo 2006 metų, dėl to jų importas padidėtų iki rekordinių 6,2 mln. tonų, prognozuoja ekspertai.

Agrarinės rinkos konsultacijų bendrovė „Strategie Grains“ šių metų ES ir Jungtinės Karalystės  rapsų derliaus mėnesinę prognozę mažina jau šeštą kartą. Šįkart – iki 16,54 mln. tonų, palyginti su 16,68 mln. t, prognozuotais prieš mėnesį.

Šeštą kartą sumažinta ES rapsų derliaus prognozė dar kartą patvirtina nuogąstavimus, kad šių metų derlius bus dar mažesnis už praėjusių metų prastą derlių ir taps nauju žemiausiu rezultatu nuo 2006 m.

RVAC 21 09 30

„Strategie Grains“ savo ruožtu, padidino rapsų importo artėjančiam 2020-2021 metų sezonui į ES prognozę iki rekordinių 6,2 mln. tonų.

„Strategie Grains“ į ES derliaus prognozes ir toliau įtraukia Jungtinę Karalystę, laukdama derybų dėl naujų prekybos santykių po to, kai Britanija paliks bloką.

Pastaruoju metu Europos rapsų rinką sukrėtė dar viena neeilinė žinia – po birželio 19-ąją įvykusio sprogimo laikinai buvo uždaryta viena didžiausių ES rapsų perdirbimo įmonių „Erith“, įsikūrusi Didžiojoje Britanijoje, Londono pietryčiuose.

Teigiama, kad sprogimas buvo atsitiktinis, susijęs su dyzeliniu kompresoriumi, sužeisti trys darbuotojai. Vyksta incidento tyrimas.

Tačiau gamyklos uždarymo pasekmės rinkai gali būti juntamos. Mat joje per metus perdirbama iki 1 mln. tonų rapsų, pagaminama apie 385 tūkst. tonų rafinuoto rapsų aliejaus maistui ir biodegalams.

Rinkos analitikų nuomone, minėtos gamyklos uždarymas turės įtakos rapsų aliejaus kainoms (tikėtinas jų augimas), nes didėja šios žaliavos paklausa iš Europos biodyzelino gamintojų. Kita vertus, gali augti žaliavos tiekimas iš kitų šalių, tame tarpe Argentinos, nes pernai jai buvo leista atnaujinti bemuitį biodyzelino eksportą į ES iki 1,2 mln. t per metus.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai