Rovaltra-mobili 22 01 06
Rinka
Istorinis žingsnis: kooperatyvas už pieną visiems nariams moka vienodą kainą

Kaunas. Jau daug metų pieno gamintojai, ypač mažesnieji, reikalavo už pieną visiems mokėti vienodą kainą. Pirmasis tai padarė žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“.

Tokia kainodaros sistema patvirtinta visuotiniame narių susirinkime. Kooperatyvo nariai „prie gamyklos vartų“ gauna tą pačią pieno kainą, nepriklausomai nuo to, kokį pieno kiekį pristato, o iki 2 euro ct/kg pieno skiriasi tik pieno surinkimo kaštai.  

Tokį kooperatyvo žingsnį jo nariai, atstovaujantys tiek stambiems, tiek vidutiniams ir smulkiems ūkiams, sutiko palankiai. Jų teigimu, tai tik dar vienas kooperacijos naudos įrodymas, vienintelis kelias, kurį turi rinktis pieno gamintojai.

Bioversija 22 01 12

„Nauda akivaizdi, už tai mes ir esame kooperatyvo nariai“, – paprastai paaiškino beveik 700 melžiamų karvių turinčios žemės ūkio bendrovės „Ginkūnų agrofirma“ valdybos pirmininkas Arūnas Grubliauskis.

Kooperatyvas įtvirtino principą „visas pienas baltas“

A. Grubliauskis gerai žino, ką reiškia kovoti dėl pieno kainų. „Visais laikais girdime kalbas, kad didieji pieno gamintojai gyvena mažųjų sąskaita, nes jiems už pieną moka daug mažiau. Mažieji iš tiesų buvo skriaudžiami. Todėl „Pienas LT“ pirmasis žengė žingsnį į priekį, nustatydamas vienodą pieno supirkimo kainą ir smulkiam, ir stambiam ūkiui. Tai – istorinis įvykis“, – teigė A. Grubliauskis.

Jis pabrėžė, kad kaina už pieną viena, o skiriasi tik pieno surinkimo kaštai, bet ne transportavimo į gamyklą išlaidos. Kooperatyvas tiksliai paskaičiavęs visas pieno surinkimo į pienovežį sąnaudas, kainos yra pagrįstos, o „ne iš lubų“ nurašytos. A. Grubliauskis viliasi, kad tokia socialiai teisinga kainodara sumažins tarp mažų ir didelių tvyrančią įtampą.

Utenos r. ūkininkas Arūnas Kudrevičius, kooperatyve esantis nuo jo ištakų, nuolat aktyviai dalyvaujantis žemės ūkio veikloje, stovėjęs priekinėse linijose ir per garsiąją kelių blokadą, taip pat pritaria naujai „Pienas LT“ kainų politikai.

„Kooperatyvo stiprybė priklauso nuo jo narių gerovės ir visiškai pritariu permainoms. Pagaliau kooperatyvas įtvirtino principą „visas pienas baltas“ ir už jį visiems mokama vienoda kaina. O surinkimo kaštai yra suprantamas dalykas ir dėl to niekas klausimo nekelia“, – kalbėjo A. Kudrevičius, laikantis 120 melžiamų karvių.

Jo teigimu, šis „Pienas LT“ žingsnis ypač svarbus žinant, kiek mažų pieno ūkių traukiasi iš gamybos: „Kad kaimas liktų gyvas, kad jo gyventojai iš mažo ūkio galėtų išlaikyti šeimą, kad kai kurie galvotų apie investicijas, o ne apie ūkio likvidavimą, kad gyventų oriai, o jaunimas norėtų perimti tėvų ūkius, manau, socialiai teisingos pieno supirkimo kainos turėtų prie to prisidėti. Kooperacija tam yra vienintelis kelias.“

Jaunas ūkininkas Nerijus Visagorskis, prieš 6 metus perėmęs tėvų ūkį ir laikantis 50 piendavių, irgi sveikina „Pienas LT“ žingsnį. Norėdamas sumažinti pieno surinkimo, elektros energijos kaštus, jis pieną atiduoda kas tris dienas – turi didelį šaldytuvą, kurį įsigijo galvodamas apie ateitį.  

Kooperatyvui jis priklauso šeštus metus, prieš tai dvejus metus pieną tiekė vienam iš didžiųjų šalies perdirbėjų. Tas bendradarbiavimas Nerijaus netenkino, nes, jo teigimu, kas mėnesį reikėjo kautis dėl pieno kainos. „Apie dalyvavimą kooperatinėje veikloje galvojau labai seniai, kai dar net nebuvau perėmęs ūkio. Būdamas kooperatyvo nariu jaučiuosi ramiau, stabiliau, galiu daugiau planuoti ateitį“, – kalbėjo N. Visagorskis, pridūręs, kad dabar labiausiai jį baugina valdžios sprendimai.    

Tomas Raudonius: „Nauja kainodara skatina siekti efektyvumo“

Tikslą mokėti vienodą kainą už pieną „Pienas LT“ iškėlė 2019 m., kai Lietuvos rinkoje nusistovėjusi pieno kainos sistema ypač diskriminavo pačius smulkiausius Lietuvos pieno gamintojus.

„Kooperatyvo viduje nutarėme, jog teisinga pieno kaina bus tada, kai kiekvieno kooperatyvo nario tiekiamo pieno kaina prie kooperatyvo gamyklos vartų bus vienoda. Žinojome, kad kelias iki tokios kainodaros bus nelengvas – visų pirma kooperatyvas turėjo tapti ekonomiškai stabilus ir stiprus, kad tokią kainodaros sistemą galėtų įgyvendinti. Bet ambicingas, aiškus tikslas, kryptingos pastangos davė savo vaisių“, – džiaugėsi „Pienas LT“ valdybos pirmininkas, ūkininkas Tomas Raudonius.

Kainų atskirtį kooperatyvas mažino nuosekliai jau kelis metus. 2021-ųjų viduryje žengtas antrasis žingsnis, artėjant prie vienodos kainos principo. Tam įtakos turėjo ir sėkminga „Pienas LT“ veikla – pernai kooperatyvas didino pardavimų pajamas 18 procentų. Todėl gruodį visuotiniame narių susirinkime buvo patvirtinta kainodaros sistema, pagal kurią visas ŽŪK „Pienas LT“ kooperatyvo narių pienas yra vertinamas vienodai – viena kaina „prie gamyklos vartų“.

„Pieno surinkimo kaštais grįsta nauja kainodara skatina kooperatyvą ir narius siekti efektyvumo: didinti pieno primilžius ir retinti pieno paėmimą. Dėl to tarp smulkiausio ir stambiausio ūkio pieno kainos skirtumas susitraukė iki 2 Eur ct/kg“, – sakė T. Raudonius.

2017 metais „Pienas LT“ tapo didžiausia Baltijos šalyse pieno gamintojų bendruomene, turinčia savo pieno perdirbimo įmonę. Kooperatyvas šiuo metu vienija per 200 Lietuvos pieno gamintojų, kurie tiekia nuo kelių šimtų kilogramų iki keliasdešimties tonų pieno per parą. „Pienas LT“ gamykloje, kurioje įdiegtos naujausios technologijos, gaminami aukštos pridėtinės vertės pieno baltymų produktai ir jų mišiniai pasaulinei rinkai. 

Gruodį kooperatyvo „Pienas LT“ vidutinė pieno supirkimo kaina buvo 0,3511 Eur/kg.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(1)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  • Stebėtojas Žinios

    Žingsnis nėra istorinis! Kooperatyvas "EKO Žemaitija" jau 15 metų moka ūkininkams vienodą kainą už pieną. Pagal dabar galiojantį įstatymą (LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO SUBJEKTŲ, PERKANČIŲ–PARDUODANČIŲ ŽALIĄ PIENĄ IR PREKIAUJANČIŲ PIENO GAMINIAIS, NESĄŽININGŲ VEIKSMŲ DRAUDIMO ĮSTATYMAS 2015 m. birželio 25 d. Nr. XII-1907) 1 straipsnio 7 punktas sako, kad : Žalio pieno pirkimo kaina – ūkio subjektų (žalio pieno pirkėjo ir žalio pieno pardavėjo) sutarta pinigų suma, mokama už parduodamą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu nustatytų bazinių pieno sudėties rodiklių žalią pieną, neįskaitant priedų, priemokų ir nuoskaitų. Tai yra pieno kaina turi būti mokama neįskaitant priedų, priemokų ir nuoskaitų. Pienas LT tą ir deklaruoja, kad išskyrė pieno surinkimo kaštus, kurie anksčiau buvo įskaičiuoti į pieno kainą .... tai yra ir privaloma pagal įstatymą!!! 3 straipsnio 3 punkto 1) papunktyje sakoma, kad DRAUDŽIAMA mokėti skirtingą kainą jei pienas perkamas iš tos pačios žalio pieno pardavėjų grupės ir jis pristatomas žalio pieno pirkėjui tokiu pačiu būdu (žalias pienas paimamas tiesiogiai iš ūkio). Pienas LT iš visų savo narių pirkdamas pieną tokiu pačiu būdu (žalias pienas paimamas tiesiogiai iš ūkio) privalo laikytis šio įstatymo 3 str. 3p. 1) papunkčio, tai taip išeina jie tik laikosi įstatymo..... ir viskas.

    Netinkamas komentaras
    Ačiū, pranešimas išsiųstas
Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kaip planuojate pavasarį sumažinti brangių mineralinių trąšų išlaidas?
Visos apklausos